Reklama

Wsyp do doniczki. Kosztuje grosze, a uratuje rośliny przed pleśnią i szkodnikami

Zastosowanie węgla aktywnego do roślin znacząco ułatwi uprawę domowych okazów. Widzisz, że kwiaty doniczkowe mizernieją, ale trudno znaleźć bezpośrednią przyczynę? Winny może być słaby system korzeniowy. Bardzo możliwe, że rośliny zostały zaatakowane przez szkodniki lub pleśń. Z racji tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zastosuj węgiel aktywny z apteki do kwiatów w doniczce. Efekty przejdą twoje najśmielsze oczekiwania.

Gdzie kupić węgiel aktywny do roślin doniczkowych?

O dobroczynnych właściwościach węgla aktywowanego przekonuje się coraz większa liczba ogrodników. Tego rodzaju preparaty znaleźć można w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych - najczęściej występują w formie granulowanej lub ziarnistej. Trafić można również na gotowe podłoże, które jest już wzbogacone tym składnikiem.

Bardzo dobrą wiadomością jest jednak fakt, że w domowej uprawie kwiatów doniczkowych z powodzeniem można wykorzystać węgiel aktywny z apteki. Choć kojarzymy go głównie jako remedium na problemy żołądkowe, przysłuży się także wzmocnieniu roślin i zabezpieczeniu ich przed wieloma szkodliwymi czynnikami.

Reklama

Jak wpływa węgiel aktywny na kwiaty?

Dlaczego warto stosować rozwiązanie prosto z apteki do roślin doniczkowych? Może wydawać się to dość zaskakującym zestawieniem, lecz manewr ten przyniesie mnóstwo korzyści. Właściwości lecznicze węgla aktywnego mają działanie wzmacniające i ochronne. Czego spodziewać się po dodaniu go do ziemi w doniczce?

  • Węgiel aktywny jest w stanie usuwać z gleby toksyny, w tym metale ciężkie, pestycydy i chlor.
  • Hamuje rozwój szkodliwych bakterii, grzybów oraz pleśni.
  • Zapobiega powstawaniu brzydkiego zapachu.
  • Wzmacnia system korzeniowy roślin, chroniąc go zwłaszcza przed gniciem.
  • Zabezpiecza rośliny doniczkowe przed ziemiórkami, a w przypadku okazów ogrodowych stanowi również wsparcie w walce z nicieniami.

Zobacz też: Horoskop kwiatowy. Te rośliny powinny się znaleźć w twoim domu w 2023 roku

Jak stosować węgiel do roślin doniczkowych?

Decydując się na jego zakup w aptece, należy zwrócić uwagę na to, by był to wyrób leczniczy, a nie suplement diety. Jeśli mamy dostęp do węgla aktywnego w formie tabletek, cała nasza praca polegać będzie na rozdrobnieniu preparatu i wymieszaniu z podłożem w doniczce.

Warto wiedzieć, że niewielka ilość wsypana do wazonu z kwiatami ciętymi przedłuży ich żywotność. Węglowy proszek zaleca się stosować również do ukorzeniania młodych sadzonek - nie tylko przyspieszy cały proces, ale też ochroni wrażliwe rośliny przed groźnymi bakteriami.

Polecamy:

Dlaczego pieniążek ma żółte liście? Najczęstsze błędy w uprawie pieniążka

Ta przyprawa działa na storczyki jak doping. Uginają się od kwiatów

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama