Reklama

Wrzosy na balkonie: Kompozycje, uprawa i pielęgnacja

Wrzos to długo kwitnąca, zimozielona krzewinka, która będzie wspaniałą ozdobą balkonu czy tarasu przez całą jesień. O czym pamiętać, aby wrzosy na balkonie obficie kwitły i były bujne? Jak dbać o te rośliny? Z czym łączyć wrzosy w doniczce, żeby stworzyć piękne kompozycje?

Reklama

Doniczka na wrzosy: Jak i kiedy sadzić krzewinki

Termin sadzenia wrzosów to koniec sierpnia i wrzesień. Właśnie w tym czasie sadzonki rośliny można znaleźć w każdym markecie i kwiaciarni. Aby wrzosy bujnie kwitły, należy przesadzić je do większej doniczki niż pojemnik, w którym są sprzedawane. Pojedynczy wrzos potrzebuje doniczki, która ma przynajmniej piętnaście centymetrów średnicy. Pojemniki na wrzosy nie muszą być wysokie. Roślina ma płytki system korzeniowy. Krzewinki najpiękniej prezentują się w glinianych doniczkach oraz w drewnianych skrzynkach. 

Doniczki na wrzosy muszą mieć otwory, aby nadmiar wody mógł swobodnie z nich wypływać. Rośliny nie tolerują zbyt mokrego podłoża. Z tej przyczyny podczas przesadzania warto zadbać o przepuszczalną glebę i wymieszać ziemię z piaskiem. Wrzosy najlepiej sadzić w kwaśnym podłożu — odpowiednią ziemię można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Gleba dla wrzosów powinna mieć odczyn 3,5 - 5,5 pH. Warto na dno doniczki wysypać żwir, kamyki lub keramzyt. 

Wrzosy lubią światło, dlatego najlepiej doniczki ustawić w miejscu, gdzie będą padać na nie promienie słoneczne.

Wrzosy: Kompozycje

Wspaniale prezentują się różne odmiany i kolory wrzosów zasadzone w jednej doniczce. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają wrzosy o pokroju wzniesionym z odmianami, które będą zwisać z pojemnika. 

W donicach można sadzić także kosodrzewinę, w której towarzystwie doskonale czują się wrzosy. Kompozycje azalii lub rozchodnika i calluna vulgaris to kolejna świetna ozdoba balkonu i tarasu. Z czym łączyć wrzosy w doniczkach? Niezwykle oryginalnym pomysłem będzie posadzenie ich wraz z żywotnikiem olbrzymim, golterią rozesłaną czy kapustą ozdobną.

Wrzosy: Podlewanie

Jak podlewać wrzosy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zależy to od podłoża, wielkości doniczki i aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Nadmierna wilgoć bardzo szkodzi tym roślinom, jednak przesuszone korzenie sprawiają, że wrzosy przestają kwitnąć i zamierają. Należy zatem dbać, aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna. Im mniejsza doniczka, tym częściej należy podlewać rośliny. Do podlewania wrzosów najlepiej używać odstanej wody lub deszczówki. Rośliny trzeba podlewać ostrożnie, aby nie zmoczyć ich listków i kwiatów, bo może to powodować gnicie. 

Wrzosy na balkonie: Zimowanie

Uprawiając wrzosy na balkonie, należy zadbać o ich odpowiednie zimowanie. Małe doniczki najlepiej włożyć do tekturowego pudełka wypełnionego styropianem, większe także warto obłożyć tym materiałem izolacyjnym. Można też przykryć wrzosy gałęziami drzew iglastych lub agrowłókniną.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama