Reklama

Wrzos a wrzosiec: Jak je odróżnić?

W sklepach, marketach i na bazarach często spotkać można piękne rośliny o wzniesionych, kwitnących pędach. Oferowane są pod nazwą wrzosów, jednak bardzo często nie są to wrzosy a wrzośce. Na pierwszy rzut oka rośliny są bardzo podobne, ale po bliższym przyjrzeniu się, można je łatwo rozróżnić. Sprawdź, czy roślina, która masz w doniczce to wrzos czy wrzosiec. Ma to także ogromne znaczenie podczas uprawy w ogrodzie: jeśli nie okryjesz wrzośców na zimę, mogą wymarznąć!

Reklama

Wrzosy a wrzośce: Podobieństwa

Wrzosy i wrzośce należą do tej samej rodziny — wrzosowatych. W obu przypadkach są to małe, zimozielone krzewinki o cienkich pędach. W zależności od odmiany i stanowiska roślin mogą wytwarzać pokładające się po ziemi pędy lub mieć wyprostowany, wznoszący pokrój.

Wrzośce a wrzosy: Kwiaty

Chcąc odróżnić wrzosy od wrzośców, warto przyjrzeć się ich kwiatom. W obu przypadkach mają one kształt dzwonków. Jednak płatki wrzośców są zrośnięte a ich słupki i pręciki dobrze widoczne, wystają bowiem poza obręb kwiatów. W przypadku wrzosów płatki są rozdzielone, a poza ich kielich wystaje niekiedy jedynie słupek.

Termin kwitnienia erica i calluna także jest różny. Wrzośce w naturalnych warunkach wydają kwiaty wiosną i wczesnym latem, niektóre gatunki zakwitają już w lutym! Natomiast wrzosy to kwiaty lata i późnej jesieni. Calluna kwitnie od lipca do października. 

Wrzos a wrzosiec: Różnice

Cechą pozwalającą w łatwy sposób odróżnić czy kupujemy wrzosy, czy wrzośce są ich liście. Erica mają liście w postaci małych igiełek ułożonych na pędzie pod kątem prostym. Natomiast wrzosy mają bardzo małe liście w kształcie łusek skierowanych ku górze.

Wrzosy a wrzośce: Wymagania

Rozpoznanie czy mamy do czynienia z sadzonką wrzośca, czy wrzosu jest szczególnie ważne podczas ich uprawy w ogrodzie. Wrzosy są bowiem bardzo trwałe i bez trudu przezimują w podłożu. Wrzośce są o wiele delikatniejsze i na zimę należy je okrywać. W przeciwnym razie podczas srogiej zimy mogą wymarznąć. 

Oba gatunki, aby pięknie rosły i obficie kwitły, należy przycinać. Jednak termin tego zabiegu różni się w przypadku tych gatunków. Wrzosy należy przycinać wczesną wiosną, natomiast wrzośce zaraz po przekwitnięciu. 

Wyjątkiem od tej reguły są odmiany: erica tetralix, erica vagans i erica watsonii, która także powinny być przycinane wczesną wiosną. 

Całoroczne wrzosowisko

Warto wykorzystać podobieństwa oraz różnice między wrzosami i wrzoścami, aby stworzyć wrzosowisko kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wystarczy posadzić obok siebie wrzosy i wrzośce. Dzięki temu ogród będzie zielony także zimą, a pierwsze kwiaty pojawią się już w lutym, podczas gdy ostatnie przekwitną dopiero z początkiem listopada.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama