Włóż kwiaty do ogórka i zobacz, co się stanie. Ogrodnicy polecają sprytny trik

Konwalie majowe właśnie roztaczają swój urok. Delikatne białe kwiaty i zielone liście wyglądają pięknie, dlatego wielu z nas chce podziwiać je w zaciszu własnego mieszkania. Co zrobić, żeby konwalie nie zwiędły? Na co trzeba uważać w przypadku tych wiosennych roślin? Ostrożność muszą zachować opiekunowie małych dzieci i zwierząt domowych.

Kiedy kwitną konwalie?

Jak wskazuje ich pełna nazwa, konwalie zaczynają kwitnąć w maju, lecz ich widokiem możemy cieszyć się także w czerwcu. Są jednoznacznym sygnałem, że wiosna zadomowiła się już na dobre. Kwiaty konwalii o przyjemnym zapachu i charakterystycznym dzwonkowatym kształcie często pojawiają się w bukietach ofiarowywanych mamom z okazji ich święta, przypadającego 26 maja.

Wiele panien młodych również decyduje się na włączenie ich do bukietu ślubnego. Taki wybór wydaje się być odpowiedni nie tylko ze względu na białą barwę kwiatów i ich dekoracyjne walory, ale również znaczenie. Jaka jest symbolika konwalii? Według starodawnych wierzeń otaczanie się tymi kwiatami miało przynosić harmonię i szczęście — zwłaszcza w życiu uczuciowym.

Reklama

Przeczytaj też: Mrówki na piwoniach — usuwać czy zostawić? Czy mrówki niszczą piwonie?

Czy konwalie można zrywać?

Choć ich wygląd jest przyciągający, spontaniczne zrywanie kwiatów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Co prawda od 2015 roku konwalie nie są objęte ochroną gatunkową, ale nadal obowiązuje zakaz zrywania ich w lasach. Prawnie jest to uregulowane na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5 Ustawy o lasach. Zabrania ona między innymi niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów i innych roślin.

Konwalie do wazonu możemy jednak zrywać we własnym ogrodzie — uprawa kwiatów możliwa jest zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Dodatkowo atrakcyjne bukieciki możemy znaleźć także w kwiaciarniach.

Co zrobić, żeby konwalie nie zwiędły?

Istnieją sprytne triki, dzięki którym można przedłużyć żywotność kwiatów ciętych w wazonie. Znajdują one zastosowanie także w przypadku konwalii. Przygotowałeś zgrabny bukiet w ramach podarunku dla bliskiej osoby, ale czeka cię podróż i wyzwanie przetransportowania kwiatów w jak najlepszym stanie? Umieść ich końcówki w wydrążonym ogórku lub niewielkiej cukinii. W ten sposób uchronisz je przed nadmierną utratą wody i działaniem wysokiej temperatury.

Jak dbać o konwalie w wazonie?

Chcesz sprawić sobie przyjemność i uwielbiasz widok kwiatów ciętych w swoim otoczeniu? Co prawda w tej formie kwiatów nie da się trzymać w domu w nieskończoność, ale warto poznać sposoby, dzięki którym kwiaty w wazonie dłużej będą świeże.

  • Ważne jest, aby w jednym naczyniu nie umieszczać konwalii i fiołków. Rośliny oddziałują na siebie negatywnie, przez co kompozycja szybko marnieje.
  • Wodę wymieniaj codziennie, a na dno wazonu wrzuć miedzianą monetę lub mały kawałek węgla drzewnego. Te niecodzienne dodatki hamują rozwój bakterii, które odpowiadają za szybsze obumieranie kwiatów ciętych.
  • By przedłużyć trwałość konwalii, wykorzystać można pół tabletki aspiryny. Ona również zadziała jak środek ochronny.
  • Gdy widzisz pierwsze oznaki więdnięcia kwiatów, zanurz ich główki w letniej wodzie na kilka minut. Kąpiel je ożywi i przez kolejne dni konwalie nadal będą wyglądać świeżo.

Sprawdź: Dwa razy w miesiącu podlej tym anturium. Liście będą jędrne i błyszczące

Konwalie są trujące — na to musisz uważać

Należy pamiętać, że każda część rośliny jest silnie trująca. Zbieranie kwiatów i zabiegi pielęgnacyjne zaleca się wykonywać w rękawicach ochronnych. Sok konwalii może bowiem działać drażniąco na skórę. Spożycie z kolei skutkuje zatruciem, objawiającym się między innymi:

  • spadkiem ciśnienia tętniczego,
  • biegunką,
  • wymiotami,
  • zaburzeniami widzenia.

Z tego względu uprawę lub umieszczenie kwiatów w wazonie dwa razy muszą przemyśleć osoby, w których domach przebywają małe dzieci oraz czworonogi.

Polecamy:

Jak reanimować storczyka? Spraw, by obsypał się mnóstwem kwiatów

Czym nawozić supertunie? Zwróć uwagę na jeden składnik. Tak zapobiegniesz żółknięciu liści

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konwalia majowa | konwalia majowa zastosowanie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama