Reklama

Właściwości zdrowotne jaskółczego ziela. Uwalnia stopy od bolących odcisków

Współcześnie w aptekach znajdziemy liczne preparaty, które pozwalają skutecznie leczyć wiele dolegliwości. Od wieków również natura obdarza człowieka ogromnym bogactwem roślin oraz ziół, które wspomagają organizm. Nie inaczej jest w przypadku glistnika, zwanego potocznie jaskółczym zielem. Swoje główne zastosowanie znalazł w walce z kurzajkami i brodawkami, jednak walory zdrowotne sięgają o wiele głębiej. Sprawdź, jak stosować jaskółcze ziele w bezpieczny dla zdrowia sposób.

 • Jaskółcze ziele, choć wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie, pozostaje rośliną trującą. By zminimalizować ryzyko powikłań, warto skonsultować chęć jego stosowania z lekarzem.
 • W dawnych czasach za pomocą soku pozyskiwanego z rośliny leczono zaćmę oraz inne choroby oczu. Jego skuteczność nie została jednak potwierdzona badaniami.
 • Wyciąg z rośliny usuwa kurzajki oraz brodawki, powstałe w wyniku zakażenia wirusem HPV. Stosuje się go także do łagodzenia bólu związanego z odciskami.

Występowanie jaskółczego ziela

Glistnik, zwany powszechnie jaskółczym zielem, jest rośliną wieloletnią, osiągającą do 50 cm wysokości. To gatunek pospolicie rosnący na terenie kraju, uznawany za chwast. Natrafimy na niego przede wszystkim pod krzewami i drzewami, a także w zaroślach, parkach, ogrodach i w rowach. Jaskółcze ziele preferuje wilgotne oraz lekko zacienione stanowiska.

Reklama

Charakterystyczne dla tej rośliny są owłosione oraz odgałęzione łodygi, na których rosną dość duże, karbowane oraz pierzaste liście o jasnozielonym kolorze. Glistnik wytwarza małe kwiaty o żółtej barwie, a jego owoce przypominają niewielkie strączki. Działanie lecznicze glistnika przypisuje się przede wszystkim jego młodym pędom, zbieranym w okresie kwitnienia, który przypada na maj oraz czerwiec. Po przełamaniu łodyga jaskółczego ziela zauważymy, że wydziela intensywnie żółty sok.

Sprawdź: Golteria rozesłana - ozdoba wigilijnego stołu o licznych właściwościach zdrowotnych

Właściwości zdrowotne

Liczne właściwości zdrowotne ziela jaskółczego wynikają z bogactwa obecnych w nim składników aktywnych. Z tego względu stosowano je już w starożytnej Grecji do leczenia wielu powszechnych infekcji. Na liście znalazły się m.in.:

 • flawonoidy,
 • fenolokwasy,
 • chelidonina,
 • chelerytryna,
 • sangwinaryna,
 • koptyzyna,
 • enzymy proteolityczne.

Pozytywny wpływ na organizm zauważymy dzięki działaniu bakteriobójczemu oraz wirusobójczemu. Roślinę stosuje się zewnętrznie, na problemy skórne, oraz wewnętrznie - w postaci naparu. Pobudza wydzielanie żółci i reguluje pracę układu pokarmowego. Chroni przed zaparciami oraz wspomaga leczenie biegunki wywołanej przez pałeczki E.coli. Jaskółcze ziele reguluje nadciśnienie tętnicze, tworzy naturalną barierę blokującą rozwój infekcji grzybiczych oraz pomaga rozładować napięcie emocjonalne.

Hamuje rozwój wiciowca, odpowiedzialnego za rzęsistkowicę. Często poleca się je na trądzik różowaty, gdyż doskonale oczyszcza skórę, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwalergicznie. Co ważne, zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Glistnik używany jest do leczenia egzemy, łuszczycy oraz grzybicy skórnej. Zawarte w nim alkaloidy, karotenoidy oraz flawonoidy i olejki eteryczne przyspieszają regenerację skóry.

Sprawdź: Morwa biała - niesłusznie zapomniany owoc o licznych właściwościach

Jaskółcze ziele na odciski

Pod wpływem nadmiernego rogowacenia naskórka, zwanego hiperkeratozą, powstają nagniotki, potocznie zwane odciskami. Są efektem wydłużonego ucisku na konkretny obszar stopy lub inną część ciała. Najczęściej wywołują je źle dopasowane buty oraz ciasne ubrania, które inicjują naturalną reakcję obronną skóry. Z czasem dochodzi do tego, że tkanka skórna staje się o wiele grubsza i twardsza, a pod jej powierzchnią pojawia się centralny korzeń, wpływający na bolesność odcisku.

Zamiast sięgać po drogie oraz chemiczne preparaty na usunięcie nagniotków, zastąpmy je jaskółczym zielem. Wystarczy przez kilka dni smarować obolałe miejsce świeżym sokiem, a zobaczymy znaczną poprawę. To samo tyczy się kuracji brodawek oraz kurzajek. Jaskółcze ziele wykazuje właściwości grzybobójcze, dlatego z powodzeniem możemy stosować je na choroby skórne wywołane grzybami, m.in. z gatunku Candida albicans.

Sprawdź: Przytulia czepna - chwast czy roślina o działaniu leczniczym? Sposoby stosowania ziela przytulii

Czy stosowanie rośliny jest bezpieczne?

Popularną formą wykorzystania jaskółczego ziela jest przygotowanie naparu, który wspiera leczenie chorób przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych, w tym m.in.:

 • kolki żółciowej,
 • zapalenia pęcherzyka żółciowego,
 • skurczowych bólów brzucha,
 • kamicy żółciowej.

Przypisuje się mu także działanie uspokajające oraz nasenne. Roślinę można stosować zewnętrznie, zwłaszcza przy leczeniu opryszczki, hemoroidów, grzybicy oraz łuszczycy.

Sprawdź: Niebieski fenomen lasów. Piaskowiec modrzak, czyli niesamowity grzyb jadalny

Najważniejsze przeciwwskazania

Mimo licznych zalet, nie zawsze zewnętrzne stosowanie jaskółczego ziela będzie bezpieczne. Zdarza się, że ma niekorzystny wpływ na organizm. Choć glistnik w szybki sposób usprawnia przepływ żółci oraz rozkurcza mięśnie gładkie, należy pamiętać, że jest rośliną toksyczną. Nierozważne picie naparów na jego bazie prowadzi do uszkodzenia wątroby, wywołując jej powiększenie, stan zapalny oraz podwyższoną aktywność enzymów.

Zanim zaczniemy stosować herbatę lub świeży sok z jaskółczego ziela, warto zapoznać się z opinią lekarza specjalisty, a następnie mieć na uwadze, by robić to w krótkim okresie. Bezwzględnie wykluczone jest sięganie po roślinę przez kobiety w czasie ciąży oraz karmienia, a także chorych na jaskrę i chorobę wrzodową.

Sprawdź również:

Pielęgnacja pigwowca. Zacznij podlewać krzak tą mieszanką już teraz, na wiosnę wybuchnie

Te rośliny wyrosną z resztek. Jak zrobić mały ogródek na parapecie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: glistnik | jaskółcze ziele | jaskółcze ziele kurzajki
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama