Reklama

Użyj do podlewania storczyków. Spektakularne kwiaty będą wylewać się z doniczki

Podlewanie storczyków to jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie popularnych kwiatów doniczkowych. Choć uznawane są za dość kapryśne okazy, umiejętna pielęgnacja orchidei wcale nie jest skomplikowana – wymaga jedynie nieco wprawy. Czy wiesz, że w prosty sposób możesz uprzyjemnić sobie to zadanie? Wystarczy, że do pielęgnacyjnej rutyny wprowadzisz sok z cytryny. Ten jeden składnik ułatwi ci dbanie o storczyki i zmobilizowanie ich do obfitego kwitnienia.

Czym podlewać storczyki?

Najwięksi miłośnicy orchidei dwoją się i troją, poszukując sprawdzonych sposobów na pielęgnację storczyków w domowym zaciszu. Część z nich decyduje się na podlewanie storczyków wodą destylowaną, inni stawiają na deszczówkę. Choć są to dobre tropy, nie każdy może sobie na nie pozwolić - zwłaszcza gdy mowa o drugim rozwiązaniu.

Nie wszyscy bowiem dysponują odpowiednią przestrzenią do zbierania deszczówki. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że jej magazynowanie zaleca się w rejonach o niskim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Jeśli więc szukasz nieco bardziej praktycznego rozwiązania, sok z cytryny do nawadniania storczyków przypadnie ci do gustu.

Reklama

Sprawdź: Jak pielęgnować storczyki latem?

Jak działa sok z cytryny na storczyki?

Do wyciśnięcia soku z owocu nie potrzeba żadnych sprzętów ani ogromnej kuchni. To patent, który stosować może każdy! Jak wpływa cytryna na storczyki w doniczce i dlaczego warto wziąć pod uwagę ten trik? Kilka kropel wymieszanych z wodą delikatnie zakwasza wodę, a co za tym idzie - podłoże. W ten sposób stworzysz idealne warunki do rozwoju orchidei, które preferują umiarkowanie kwaśną glebę.

Dzięki temu będą w stanie efektywnie pobierać substancje odżywcze, co jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu, rozwoju lśniących i intensywnie zielonych liści, a przede wszystkim bujnego i dłuższego kwitnienia storczyków.

Jak często podlewać storczyki? Jak ocenić, że potrzebują wody?

Istnieje kilka żelaznych zasad związanych z pielęgnacją orchidei, ale najwięcej wątpliwości pojawia się w kontekście tego, jak często podlewać storczyki. Kalendarz nie jest tutaj niezbędny! Najważniejsza okazuje się obserwacja. Rośliny lepiej zniosą chwilową suszę niż przelanie. Podlewaj swoje kwiaty doniczkowe dopiero w momencie, gdy podłoże będzie suche. Możesz to ocenić, wkładając do ziemi drewniany patyczek - jeśli zostanie oblepiony przez ziemię, storczyk z całą pewnością nie potrzebuje jeszcze wody.

Podlewanie storczyków krok po kroku

W przypadku tych eleganckich kwiatów doniczkowych nie musisz sięgać po konewkę czy butelkę. Najbardziej efektywną metodą podlewania storczyków  jest zanurzenie doniczki w misce z wodą. Taka kąpiel powinna trwać około 30 minut. Właśnie na tym etapie dodaj do płynu kilka kropel soku z cytryny. Ważne, by zanurzona była tylko część korzeniowa - bez liści! Po upływie dwóch kwadransów wyjmij swoją roślinę i poczekaj, aż pozbędzie się nadmiaru wody.

Zobacz: Jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe?

Sok z cytryny dla pięknych liści storczyka

Wspomnieliśmy, że należy unikać zanurzania w wodzie liści orchidei. Nie zmienia to jednak faktu, że wśród zabiegów pielęgnacyjnych powinno znaleźć się również miejsce dla ich ostrożnego przecierania z kurzu i innych zabrudzeń. Do tej czynności również wykorzystaj sok z cytryny. Wymieszaj go z wodą i nasącz w roztworze miękką ściereczkę. Delikatnie przemyj liście storczyków, a będą spektakularnie błyszczeć.

Polecamy:

Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone

Domowy nawóz, który czyni cuda. Surfinia stanie się królową balkonu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama