Reklama

Uprawa ogórków w workach krok po kroku

Jak uprawiać ogórki, jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, ale chcemy cieszyć się smakiem warzyw, nad którymi piecze trzymaliśmy od początku do końca? To prostsze niż się wydaje! Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uprawa ogórków w workach, z którą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. O co chodzi w tej metodzie i jak się za to zabrać? Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika. Dedykujemy go wszystkim miłośnikom wygodnych rozwiązań.

Na czym polega uprawa ogórków w workach?

Została ona sprawdzona już przez profesjonalistów, którzy zajmują się uprawą warzyw na dużą skalę. Niech to cię jednak nie onieśmiela! Worki uprawowe to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla osób, które dysponują małą przestrzenią (np. balkonem lub tarasem) i nie potrzebują warzyw w hurtowych ilościach. Nie oznacza to jednak, że plony będą mizerne!

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest łatwość w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża oraz odizolowanie upraw od gruntu, przez który mogłyby stać się celem szkodników i chorób grzybowych. W ten sposób rośliny mają zapewnione także optymalne warunki do pobierania składników odżywczych z gleby i nawozów. Nie muszą o nie konkurować z chwastami czy innymi roślinami uprawnymi. Co więcej, worki bez trudu można przenieść, dzięki czemu ustawienie ich na najlepszym stanowisku nie wiąże się z ryzykownym przesadzaniem roślin.

Reklama

Jaka ziemia pod ogórki?

Ogórki obficie owocują, jeśli są wysiane lub posadzone na glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Kolejnym atutem uprawy warzyw w workach jest fakt, że w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych znaleźć można gotowe zestawy, do których podłoże zostało fachowo dobrane. Zwykle jest to kombinacja żyznej gleby i nawozu o spowolnionym działaniu. Wybierając ziemię typowo pod ogórki, warto zwrócić uwagę na odczyn podłoża - powinien być zasadowy.

Jak uprawiać ogórki w workach? Instrukcja krok po kroku

Skoro najważniejsze informacje teoretyczne mamy już w małym palcu, czas przejść do działania. By zapewnić ogórkom najlepsze warunki, wybieraj worki o pojemności co najmniej 50 litrów. Do pracy przystępuj w drugiej połowie maja, by nie narażać młodych ogórków na przymrozki.

 • W pierwszej kolejności mocno wstrząśnij workiem z ziemią. Dzięki temu napowietrzysz i spulchnisz podłoże, w którym ogórki dobrze się zaaklimatyzują.
 • Rozłóż worek płasko i wytnij w nim ostrym nożem kilka otworów. W worku o pojemności 50 litrów możesz umieścić dwie sadzonki ogórków.
 • Włóż je ostrożnie do wyciętych otworów, tworząc w ziemi niewielkie wgłębienie. Delikatnie ugnieć ziemię wokół młodych sadzonek. Obficie podlej.
 • Zrób kilka niewielkich otworów w dnie worka, by umożliwić odpływanie nadmiaru wody. Jeśli decydujesz się na umieszczenie ogórków na balkonie, pamiętaj, by położyć je na dużych podstawkach. Sąsiedzi z dołu z pewnością nie będą zadowoleni, jeśli woda będzie spływać bezpośrednio na ich taras.
 • Ustaw worki w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym. Pamiętaj, że podczas upałów będą potrzebować obfitego podlewania - nawet codziennie.

Zobacz: Naturalne opryski na pomidory: Jak wykonać?

Inne podejście do uprawy ogórków

Nie musisz bazować wyłącznie na gotowych rozwiązaniach. Jeśli trudno znaleźć ci gotowy worek uprawowy, z powodzeniem przygotujesz go samodzielnie. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać?

 • Choć ogrodowi minimaliści próbują wykorzystywać duże worki na śmieci, nie jest to najlepszy wybór. Łatwo się rwą, a ich ciemny kolor sprawia, że błyskawicznie się nagrzewają. W takich warunkach ziemia szybko wysycha. Plony ogórków są ubogie, a same warzywa zyskują gorzki smak.
 • Lepszym pomysłem jest postawienie na worki jutowe lub z polipropylenu.
 • Na dnie ułóż warstwę drenażu, możesz wykorzystać do tego drobne kamyki oraz włókno kokosowe.
 • Wsyp ziemię z dodatkiem długo działającego nawozu. Jeśli masz taką możliwość, warto uwzględnić także porcję kompostu.
 • Glebę możesz podlać jeszcze przed posadzeniem ogórków. W każdym worku umieść jedną lub dwie sadzonki - zależy to od wielkości tego specyficznego pojemnika.
 • Worki umieść przy ogrodzeniu, balustradzie lub zadbaj o dodatkowe podpory dla pnących się roślin.

Polecamy:

Szare mydło: Skuteczny sposób na plamy i usunięcie szkodników

Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa ogórków | jak uprawiać warzywa | warzywnik

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama