Reklama

Tworzy w ogrodzie mięciutkie dywany! Prosta w uprawie macierzanka piaskowa

Jak wygląda macierzanka piaskowa? Ta roślina działa na wyobraźnię! Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie pustych przestrzeni w ogrodzie. Szybko się rozrasta, przypominając barwne dywany lub poduchy. Co ciekawe, jest odporna na deptanie, zatem można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że macierzanka piaskowa wiele zniesie. Nie ma dużych wymagań, więc docenią ją początkujący ogrodnicy. Posadzić ją można jeszcze we wrześniu!

Macierzanka piaskowa: Garść ciekawostek

Roślina znana była już w starożytnej Grecji, gdzie chętnie korzystano z jej leczniczych właściwości. Według starodawnych wierzeń miała nawet odstraszać śmiercionośne węże i skorpiony. W Polsce zalicza się do roślin pospolitych, a spotkać ją można przede wszystkim na terenach nizinnych.

Macierzanka piaskowa to tylko jedna z nazw, pod którą znajdziemy ten ciekawy okaz. Bywa określana mianem tymianku wąskolistnego i cząberka. Skojarzenia kulinarne są jak najbardziej wskazane! Jako przyprawa macierzanka fantastycznie podkreśli smak mięs, rosołu czy różnego rodzaju sosów i potrawek.

Reklama

Zobacz: Co posadzić na koniec lata? Sprawdź, jakie rośliny wysiać i posadzić w ogrodzie lub na balkonie

Gdzie rośnie macierzanka piaskowa?

W stanie dzikim trafić na nią można na nieużytkach, w lasach sosnowych i brzozowych, a także na terenach piaszczystych. Nazwa rośliny nie wzięła się z przypadku! A w jakim charakterze warto przenieść macierzankę piaskową na ogrodowy grunt? Z racji tego, że tworzy niską i gęstą darń (o wysokości nieprzekraczającej zazwyczaj 30 centymetrów), doskonale sprawdza się jako wypełnienie niezagospodarowanych przestrzeni w ogrodzie.

Macierzankę piaskową z powodzeniem można sadzić na skalniakach. Nadaje się do wydzielania części ogrodu, sadzenia na obwódkach, przy chodnikach i murkach. Jej niewątpliwym atutem jest duża odporność na choroby i szkodniki.

Jak wygląda macierzanka piaskowa?

Rozpoznasz ją na podstawie ciemnozielonych, skórzastych i owalnych liści oraz owłosionych łodyg. Rozrasta się gęsto i stąd bierze się efekt roślinnych dywanów. W okresie kwitnienia, który przypada na okres między czerwcem a wrześniem, pojawiają się drobne kwiaty w odcieniach różu i fioletu. Trafić można również na odmiany o kwiatach białych, purpurowych i czerwonych. Roślina cechuje się bardzo przyjemnym zapachem, przyciągającym pszczoły. Zalicza się również do okazów miododajnych.

Sprawdź: Triki na bujne surfinie. To prostsze niż myślisz

Sadzenie macierzanki piaskowej: Jakie ma wymagania?

Wymagania macierzanki można opisać jako skromne. Nie sprawi ogrodnikom zbyt wiele kłopotów, jest odpowiednią rośliną dla osób, ceniących wygodę w uprawie roślin ozdobnych. Niewiele pracy i spektakularne efekty? Z macierzanką piaskową to możliwe!

  • Ziemia powinna być przepuszczalna i lekka, macierzanka bardzo dobrze rozwija się na glebie piaszczystej. Jest jednak w stanie rosnąć nawet na gliniastym i kamienistym podłożu.
  • Dobrze, by odczyn gleby był zasadowy lub lekko kwaśny.
  • Macierzanka lubi słońce, więc należy zapewnić jej jasne stanowisko. Powinna być jednocześnie osłonięta przed działaniem porywistego wiatru.
  • Mimo tych preferencji roślinę w czasie suchych i upalnych dni warto umiarkowanie podlewać.
  • Przed posadzeniem macierzanki, podłoże należy odchwaścić. Warto je też zasilić kompostem.

Sadzonki macierzanki piaskowej można umieścić w gruncie późnym latem i wczesną jesienią. Wrzesień to odpowiedni moment! Trzeba jednak pamiętać, by młode rośliny zabezpieczyć przed zimą, okrywając je korą, warstwą trocin czy gałązek drzew iglastych. Dzięki temu przetrwają mrozy i będą się pięknie rozwijać w kolejnym sezonie. 

Polecamy:

Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na wrzosy w doniczce. Jak je pielęgnować?

Jak przycinać róże po przekwitnięciu? Tych błędów nie popełniaj!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama