Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne podbijają polskie ogrody. Nic dziwnego, ponieważ są łatwe w uprawie, odporne na szkodniki i niewymagające. A co najważniejsze – stanowią efektowne dopełnienie każdej aranżacji. W zależności od gatunku osiągają od 30 do nawet 200 cm wysokości. Mają różnorodne kwiatostany – delikatne i smukłe lub bujne i rozrośnięte. Mogą być główną ozdobą ogrodu lub oryginalnym tłem dla innych roślin. Ich dużym atutem jest też możliwość uprawy w donicach, dzięki czemu to idealna dekoracja balkonów i tarasów. Jakie gatunki traw najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach?

Niskie trawy ozdobne

Niskie trawy (do 50 cm wysokości) świetnie nadają się do uprawy na skalniakach lub efektownego przykrycia podłoża.

Dmuszek jajowaty

To urokliwa jednoroczna lub dwuletnia trawa o białych kulistych kłosach, które kwitną od maja do sierpnia. Świetnie prezentuje się na rabatach, skalniakach oraz w pojemnikach. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Dmuszek jest też łatwy w uprawie, najlepiej rośnie na piaszczystych przepuszczalnych glebach (obficiej kwitnie) oraz nasłonecznionych stanowiskach.

Japońska trawa kaskadowa

Ta ozdobna trawa tworzy efektowne kępy o różnobarwnym kolorze. Osiąga 30-40 cm wysokości, ale rozrasta się na szerokość ok. 80 cm. Charakteryzuje się długimi zielonymi liśćmi o złocistej barwie, które jesienią różowieją, co sprawia, że ogród zyskuje orientalny wygląd. Trawa ta lubi żyzne przepuszczalne gleby oraz słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Jest mrozoodporna, ale młode rośliny przed zimą najlepiej zabezpieczyć warstwą kory.

Średnie trawy ozdobne

Trawy średnie osiągają 50-100 cm wysokości, stanowią świetne tło dla innych roślin w ogrodzie.

Rozplenica japońska

To jeden z najbardziej popularnych w Polsce gatunków. Rozplenica osiąga od 60 do 80 cm wysokości i zachwyca delikatnymi puszystymi kwiatostanami oraz bardzo wąskimi zielono-szarymi liśćmi. Nadaje się do uprawy na rabacie, a także w pojemnikach. Lubi nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca. Wymaga regularnego nawożenia preparatami wieloskładnikowymi. Roślinę należy solidnie zabezpieczyć przed zimą, otulając kopczykiem, a kłosy związując i okrywając matą.

Wysokie trawy ozdobne

To trawy które osiągają powyżej 100 cm wysokości. Najlepiej prezentują się jako pojedyncze solitery i główna ozdoba aranżacji. Trzeba pamiętać, że często potrzebują podpór.

Trawa pampasowa

To jedna z najbardziej zachwycających traw ozdobnych. Charakteryzuje się puszystymi i wiechowatymi kwiatostanami o kremowym lub bladoróżowym kolorze (kwitnie od września do listopada). Warto jednak wiedzieć, że tak efektowne są jedynie kwiatostany żeńskie, męskie nie są tak okazałe. Trawa pampasowa osiąga ok. 1-3 m wysokości i wymaga określonej pielęgnacji – można ją uprawiać jedynie na żyznej i lekko kwaśnej glebie, w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Konieczne jest też regularne nawożenie. Roślinę trzeba też zabezpieczyć przed zimą – liście najlepiej obwiązać sznurkiem i owinąć matą, a spód obsypać kopczykiem z liści.

Miskant chiński

Ta trawa osiąga od 1 do 2 metrów wysokości i sprawdza się na przykład jako ozdoba oczka wodnego. Miskanty często sadzi się tak, by tworzyły szpaler – ich delikatne kwiatostany urokliwie poruszają się na wietrze i ożywiają ogród. Miskant chiński charakteryzuje się srebrzystymi kwiatostanami i długimi zielonymi liśćmi z wyraźnym białym paskiem. Wymaga nasłonecznionego miejsca i gliniastego podłoża.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama