Tchnij życie do swojego ogrodu. Oto przepiękna roślina dla początkujących

Jeśli wydaje ci się, że przepiękny ogród, który mieni się żywymi kolorami, wymaga ogromu pracy oraz doświadczenia, to jesteś w grubym błędzie. Niewielkim nakładem pracy można stworzyć czarującą rabatę, która oczaruje widok sąsiadów i gości. Jak to zrobić? Wystarczy zasadzić w nim jeżówki, które nie tylko zawsze doskonale się prezentują, ale też są banalne w uprawie tak, że i osoba zapracowana, i zapominalska poradzi sobie z nią na piątkę z plusem. Jeżówka w ogrodzie: co trzeba o niej wiedzieć?

Jeżówka w ogrodzie: Garść informacji

Jeżówka to roślina, która pochodzi z Ameryki Północnej, ale w europejskich warunkach radzi sobie doskonale. Roślina nie tylko pięknie wygląda i odznacza się ogromną tolerancją w uprawie, ale przypisywane są jej również właściwości lecznicze, które zostały docenione już przez Indian. Rdzenni mieszkańcy Ameryki cenili ją za działanie, więc stosowali ją jako remedium na choroby gardła.

Jeżówka jednak jest równocześnie cenioną rośliną ozdobną. Jej znakiem rozpoznawczym są wyrastające z ziemi rozety liści oraz łodygi, które zakończone są kwiatami: wiele osób, ze względu na ich budowę, porównuje je do kapeluszy. W każdym razie, jeżówki i ich wygląd mogą dodać uroku ogrodowi i rosnąć dobrze tam, gdzie inne rośliny mają trudności w prawidłowym wzroście.

Reklama

Jak wygląda jeżówka w ogrodzie?

Wiemy już, że jeżówki są jednym z ciekawszych propozycji dla urozmaicenia ogrodu, ale warto wiedzieć jednak co nieco więcej na ich temat. Roślina raczej do małych nie należy, bo maksymalnie - w zależności od odmiany - może osiągnąć nawet do metra wysokości. W polskich ogrodach najczęściej można spotkać trzy gatunki jeżówek: purpurową, białą i wąskolistną. Oczywiście, różnią się one kolorami płatków oraz wysokością, ale trzeba wspomnieć, że jeżówka purpurowa ma nie tylko płatki w odcieniach fioletu, ponieważ na rynku pojawiają się również nowe kolory kwiatów tej przepięknej rośliny.

Jeżówka w ogrodzie - gdzie sadzić?

Jeżówka purpurowa uwielbia pełne słońce, dlatego musi być umieszczona w jasnym miejscu ogrodu. Oczywiście, może również dobrze rosnąć w półcieniu, ale to się odbije na jej kwitnieniu i będzie ono zdecydowanie mniej obfite. Warto przy okazji zadbać, aby jeżówka była osłonięta od wiatru, aby porywiste podmuchy nie połamały łodyg. 

Jeżówka w ogrodzie rośnie dobrze w glebach żyznych i przepuszczalnych. Takie warunki sprawią, że roślina będzie prezentowała się najpiękniej, a nawet przetrwa dłuższy czas bez podlewania.

Kiedy sadzić jeżówki w ogrodzie?

Jeżówki w ogrodzie mogą być wysiewane - najlepszy termin, aby nasiona umieszczać w gruncie to marzec. Jeśli przegapiliśmy ten termin, to nic straconego, bo sadzonki jeżówki mogą być wsadzane przez cały okres wegetacyjny. Roślina ponadto zaliczana jest do bylin, więc w ogrodzie spędzi kilka sezonów. Warto jednak na wiosnę przyciąć kępy jeżówek, które później odrosną i przepięknie obsypią się kwiatami.

Polecamy:

Kremowy rarytas dla smakoszy włoskiej kuchni. Burrata skrywa wiele niespodzianek

Najczęściej zaniedbane miejsce w kuchni? Tam brud gromadzi się na potęgę

Przepiękny skrzydłokwiat? Podlewanie musisz mieć we krwi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jeżówka | jeżówka purpurowa | jeżówka uprawa
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama