Reklama

Tani produkt z apteki działa na storczyki jak najlepsza odżywka. Rozkwitną z nową mocą

Właściwości wody utlenionej kojarzą się nam głównie z dezynfekowaniem ran i zadrapań. Jednak ten powszechnie dostępny i tani produkt swoje miejsce powinien znaleźć nie tylko w apteczce, ale również w niezbędniku każdego wielbiciela storczyków. Wystarczy niewielka ilość, by pobudzić te efektowne rośliny do kwitnienia i uchronić je przed atakami chorób oraz szkodników. Podpowiadamy, jak stosować wodę utlenioną na storczyki, by był to zabieg skuteczny i bezpieczny dla delikatnych kwiatów.

Środek ochrony roślin prosto z apteki

Ogrodnicze triki wcale nie muszą ograniczać się do wizyt w wyspecjalizowanych centrach ogrodniczych. Okazuje się, że w uprawie storczyków sprawdza się wiele nieoczywistych produktów, które mamy w domach pod ręką.

Jednym z nich jest woda utleniona, którą za dosłownie kilka złotych można kupić w każdej aptece. W celach ogrodniczych wybieraj produkt o stężeniu trzech procent. Poniżej wyjaśniamy, jak sobie z nim radzić, dzięki czemu nie musisz się obawiać, że zaszkodzisz swoim storczykom.

Sprawdź: Zadbaj o to, a storczyki odwdzięczą się dużymi kwiatami w pięknych kolorach

Reklama

Przesadzanie storczyków a zastosowanie wody utlenionej

Podczas przesadzania storczyków warto wziąć pod uwagę dezynfekujące właściwości wody utlenionej. To świetny moment na ich oczyszczenie w celu utrzymania roślin w dobrej kondycji i zwalczenia niebezpiecznych chorób grzybowych i bakteryjnych.

Poleca się ją stosować także w ramach profilaktyki. Sięgnięcie po wodę utlenioną jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy na korzeniach widać niepokojące ślady gnicia lub oznaki żerowania szkodników. Ich jaja mogą znajdować się nawet w kupionym podłożu do storczyków! Trzeba pamiętać o tym, że odmiany uprawiane w szklarniach czy ogrodach mogą stać się łakomym kąskiem nawet dla ślimaków.

Jak stosować wodę utlenioną? To proste! Przelej ją do butelki z atomizerem. Spryskaj korzenie w trakcie przesadzania, a skutecznie zdezynfekujesz swoje rośliny.

Jak podlewać storczyki wodą utlenioną?

Z jej potencjału skorzystaj również w momencie, gdy zauważasz, że:

  • wzrost storczyka został spowolniony lub całkiem zahamowany;
  • roślina kiepsko kwitnie;
  • liście tracą swój intensywny kolor i opadają.

Domowy preparat do storczyka przygotujesz z roztworu wody utlenionej i czystej wody. Wymieszaj je w proporcjach 1:4. Podlewaj swoje okazy raz na dwa tygodnie. W ten sposób pobudzisz do szybszego wzrostu oraz bujniejszego kwitnienia.

Podlewanie storczyków: O tym nie każdy wie!

Umiejętne dostarczanie wody to podstawowy zabieg w pielęgnacji storczyka. Nic dziwnego, że większość miłośników tych popularnych roślin skupia się na technice. Poleca się częste (nawet codzienne) zraszanie zielonych liści. Z kolei najlepszą metodą podlewania storczyka jest zanurzanie całej bryły korzeniowej w wodzie na 15 minut - czynność tę wykonuje się zazwyczaj raz na 10-14 dni.

Nieco zaskakującą informacją może być jednak fakt, że storczyki wcale nie przepadają za zimną wodą. Okazje się, że najlepsze rezultaty osiągniemy, używając wody o temperaturze 30-35°C. Dzięki temu storczyk będzie rozwijać się zdrowo i bujnie. 

Polecamy:

Jak pielęgnować storczyki latem?

Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama