Tajna broń w walce ze szkodnikami roślin. Włóż kilka sztuk do doniczki
Lubisz otaczać się zielenią, a twoje mieszkanie zaczyna przypominać niewielką dżunglę? Trudno się dziwić popularności tego hobby, ponieważ rośliny doniczkowe doskonale wpływają na samopoczucie, a wiele z nich posiada także zdolność oczyszczania powietrza. Zdarza się jednak, że kwiaty zaczynają więdnąć i obumierać. By temu przeciwdziałać, warto wykorzystać prosty trik z zapałkami w roli głównej. Okażą się twoimi sprzymierzeńcami w dbaniu o dobrą kondycję roślin doniczkowych!
To nie tylko przyjemność dla oka, choć zadbane rośliny to jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów naszej przestrzeni. Rośliny doniczkowe potraktować można jako naturalne nawilżacze powietrza, co jest szczególnie przydatne w sezonie grzewczym. Zwiększanie poziomu wilgotności to jednak nie wszystko.
Rośliny dostarczają tlen, a niektóre gatunki doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza ze szkodliwych substancji, które mogą powodować bóle głowy, podrażnienia gardła, łzawienie oczu oraz doprowadzać do ciągłego odczuwania zmęczenia. Mowa nie tylko o smogu, o którym głośno robi się zwłaszcza zimą. W domach nie brakuje tworzyw sztucznych, które mogą pogarszać nasze samopoczucie.
Zobacz również: Dzięki tej mieszance liście storczyka będą pełne blasku. Składniki masz w kuchni
Dobroczynny wpływ roślin na organizm człowieka to fakt. Co jednak zrobić, by poprawić ich kondycję, gdy zauważymy, że z niewiadomych przyczyn kwiaty doniczkowe zaczęły więdnąć i usychać? Może być to wynik błędów w pielęgnacji roślin domowych lub obecności szkodników. Nie zawahaj się użyć zapałek, czyli tajnej broni ogrodników! Trik przyda się zwłaszcza w momencie, kiedy trudno jest konkretnie zdiagnozować problem.
Jak przeprowadzić ochronny zabieg dla roślin doniczkowych? Do podłoża włóż kilka zapałek główką skierowaną w dół. Ich liczba zależy od szerokości doniczki - rozstawiaj je w odległości około pięciu centymetrów. Następnie podlej roślinę.
Przeczytaj też: Jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu?
Po dwóch dniach wyjmij zapałki i zwróć uwagę, czy siarka zniknęła. Stanowi to jasny sygnał, że trafiła bezpośrednio do gleby. Jeśli tak, całą procedurę powtórz i odczekaj jeszcze trzy lub cztery dni i po tym czasie usuń zapałki.
Przede wszystkim siarka działa odstraszająco na szkodniki, które żerują na roślinach, doprowadzając je do ruiny. Jej dezynfekujące właściwości pomagają zwalczać także niektóre choroby grzybicze i wzmacniają odporność kwiatów na kolejne ataki. Jednocześnie jest to metoda mniej inwazyjna niż chemiczne środki ochrony roślin.
Jak działa siarka na rośliny doniczkowe? Stanowi jeden z niezbędnych pierwiastków dla prawidłowego rozwoju kwiatów. To składnik pokarmowy, który wspiera proces fotosyntezy oraz przyswajanie azotu. Niedobór siarki u roślin może objawiać się zahamowaniem wzrostu oraz zmianą koloru liści - stają się one blade, często również występują żółtawe przebarwienia.
Polecamy:
Zamiokulkas żółknie: Co robić? Jak temu przeciwdziałać?
Oto królowa storczyków. Ma ogromne kwiaty i przepiękny zapach
Dlaczego amarylis nie kwitnie?
Skrzydłokwiat: Dlaczego liście żółkną, brązowieją i robią się czarne?