Tajna broń w walce ze szkodnikami roślin. Włóż kilka sztuk do doniczki

Lubisz otaczać się zielenią, a twoje mieszkanie zaczyna przypominać niewielką dżunglę? Trudno się dziwić popularności tego hobby, ponieważ rośliny doniczkowe doskonale wpływają na samopoczucie, a wiele z nich posiada także zdolność oczyszczania powietrza. Zdarza się jednak, że kwiaty zaczynają więdnąć i obumierać. By temu przeciwdziałać, warto wykorzystać prosty trik z zapałkami w roli głównej. Okażą się twoimi sprzymierzeńcami w dbaniu o dobrą kondycję roślin doniczkowych!

Zalety posiadania kwiatów w domu

To nie tylko przyjemność dla oka, choć zadbane rośliny to jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów naszej przestrzeni. Rośliny doniczkowe potraktować można jako naturalne nawilżacze powietrza, co jest szczególnie przydatne w sezonie grzewczym. Zwiększanie poziomu wilgotności to jednak nie wszystko.

Rośliny dostarczają tlen, a niektóre gatunki doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza ze szkodliwych substancji, które mogą powodować bóle głowy, podrażnienia gardła, łzawienie oczu oraz doprowadzać do ciągłego odczuwania zmęczenia. Mowa nie tylko o smogu, o którym głośno robi się zwłaszcza zimą. W domach nie brakuje tworzyw sztucznych, które mogą pogarszać nasze samopoczucie.

Reklama

Zobacz również: Dzięki tej mieszance liście storczyka będą pełne blasku. Składniki masz w kuchni

Zapałki w doniczce: Kiedy je stosować?

Dobroczynny wpływ roślin na organizm człowieka to fakt. Co jednak zrobić, by poprawić ich kondycję, gdy zauważymy, że z niewiadomych przyczyn kwiaty doniczkowe zaczęły więdnąć i usychać? Może być to wynik błędów w pielęgnacji roślin domowych lub obecności szkodników. Nie zawahaj się użyć zapałek, czyli tajnej broni ogrodników! Trik przyda się zwłaszcza w momencie, kiedy trudno jest konkretnie zdiagnozować problem.

Włóż zapałki do doniczki, by odżywić rośliny

Jak przeprowadzić ochronny zabieg dla roślin doniczkowych? Do podłoża włóż kilka zapałek główką skierowaną w dół. Ich liczba zależy od szerokości doniczki - rozstawiaj je w odległości około pięciu centymetrów. Następnie podlej roślinę.

Przeczytaj też: Jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu?

Po dwóch dniach wyjmij zapałki i zwróć uwagę, czy siarka zniknęła. Stanowi to jasny sygnał, że trafiła bezpośrednio do gleby. Jeśli tak, całą procedurę powtórz i odczekaj jeszcze trzy lub cztery dni i po tym czasie usuń zapałki.

Dlaczego to działa?

Przede wszystkim siarka działa odstraszająco na szkodniki, które żerują na roślinach, doprowadzając je do ruiny. Jej dezynfekujące właściwości pomagają zwalczać także niektóre choroby grzybicze i wzmacniają odporność kwiatów na kolejne ataki. Jednocześnie jest to metoda mniej inwazyjna niż chemiczne środki ochrony roślin.

Jak działa siarka na rośliny doniczkowe? Stanowi jeden z niezbędnych pierwiastków dla prawidłowego rozwoju kwiatów. To składnik pokarmowy, który wspiera proces fotosyntezy oraz przyswajanie azotu. Niedobór siarki u roślin może objawiać się zahamowaniem wzrostu oraz zmianą koloru liści - stają się one blade, często również występują żółtawe przebarwienia. 

Polecamy:

Zamiokulkas żółknie: Co robić? Jak temu przeciwdziałać?

Oto królowa storczyków. Ma ogromne kwiaty i przepiękny zapach

Dlaczego amarylis nie kwitnie?

Skrzydłokwiat: Dlaczego liście żółkną, brązowieją i robią się czarne?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama