Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni. Jakich roślin unikać?

O pozytywnym wpływie roślin na samopoczucie zostało powiedziane już sporo. Wiele gatunków nie tylko cieszy widokiem ozdobnych kwiatów, ale posiada także zdolność oczyszczania powietrza. Okazuje się jednak, że części z nich pod żadnym pozorem nie powinno się ustawiać w pomieszczeniu, w którym śpimy. Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni mogą powodować duży dyskomfort, problemy ze snem, bóle głowy, a nawet zatrucia. Przedstawiamy listę kwiatów, które nie nadają się do sypialni.

Lekcja biologii w pigułce

Sypialnia to nasz mały, prywatny azyl. Miejsce relaksu oraz wyciszenia, dlatego powinniśmy zadbać nie tylko o porządek w tej przestrzeni, wygodny materac i czystą pościel, ale skupić się także na elementach wyposażenia wnętrza. Kojący wpływ roślin na organizm wydaje się oczywisty, lecz nie wszystkie gatunki kwiatów doniczkowych będą pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Z czego to wynika?

Problemem jest ich fizjologia. W ciągu dnia rośliny przeprowadzają fotosyntezę, o której prawdopodobnie każdy z nas słyszał na lekcjach biologii w szkole podstawowej. W wyniku tego procesu pochłaniają z otoczenia dwutlenek węgla i wodę, a wydalają tlen. Niestety, nocą sytuacja ulega odwróceniu. Przez brak dostępu do światła słonecznego czynności te zostają zahamowane. Kwiaty zaczynają pobierać tlen z otoczenia, pozbywając się dwutlenku węgla.

Reklama

Niekorzystne właściwości roślin

Tak zazwyczaj wyjaśniane są przeciwwskazania do ustawiania roślin doniczkowych w sypialni. Nie należy jednak nadmiernie panikować. Jeden czy dwa niewielkie egzemplarze nie są w stanie odebrać nam życiodajnego tlenu, więc nie musimy rezygnować z ich obecności. Ważne, by zachować umiar i nie zamieniać pomieszczenia w domową dżunglę. Ponadto, skupić się trzeba na bardziej problematycznych cechach niektórych gatunków.

Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni? Zdaj się na węch!

Nawet jeśli cenimy mocny kwiatowy aromat, w sypialni on się nam nie przysłuży. Rośliny o bardzo intensywnym zapachu mogą powodować bóle głowy oraz duszności. Często to właśnie one okazują się winowajcami kłopotów z zasypianiem oraz kiepską jakością snu. Dla alergików są szczególnie uciążliwe, powodując kaszel i katar, które utrzymują się nawet w ciągu dnia - już po wyjściu z sypialni. Unikać należy w szczególności:

  • oleandrów,
  • hortensji,
  • róż,
  • hiacyntów,
  • lilii,
  • stapelii,
  • arumów,
  • jaśminów doniczkowych,
  • kwiatów bzu.

Zobacz: Jakie nasiona ziół można siać w lutym?

Trujące piękności

Bardzo ozdobne, a przez to popularne rośliny doniczkowe mają też mroczną stronę. Choć nie wydają mocnej woni, a sama ich obecność nie pogarsza samopoczucia, zawierają groźne substancje. Ich zjedzenie lub kontakt z wyciekającym roślinnym sokiem może mieć bardzo przykre konsekwencje. Ale przecież kto by się skusił na degustację? Może wydawać się to nieprawdopodobne, lecz takich roślin nie należy umieszczać w sypialniach dzieci oraz osób z zaburzeniami pamięci. Jeśli nocą wpuszczamy do pokoju zwierzęta domowe, one również mogą być w niebezpieczeństwie.

Lista kwiatów, które nie powinny być w sypialni

Biorąc pod uwagę te informacje, chcemy zwrócić uwagę na najbardziej popularne, a zarazem toksyczne okazy.

Bluszcz pospolity: Choć wygląda pięknie i bardzo dobrze rozwija się w ciemniejszych pomieszczeniach, sypialnia nie jest dla niego odpowiednim miejscem. Bezpośredni kontakt z sokiem wywołuje podrażnienia skóry, a jego spożycie może skutkować problemami z oddychaniem, bólem brzucha oraz biegunką.

Anturium: Podobnie jak bluszcz, zawiera saponiny, które mogą doprowadzić do wysypki. Jeśli sok tego efektownego kwiatu dostanie się do oczu, nieprzyjemne pieczenie i łzawienie trudno będzie opanować.

Cyklamen perski: Oto jedna z najbardziej uwielbianych roślin doniczkowych. Jej widokiem cieszyć się należy jednak poza sypialnią. Najbardziej niebezpieczną częścią cyklamenu są jego bulwy. Zawarte w nich substancje mogą doprowadzić do problemów na tle układu trawiennego, zawrotów głowy, a nawet drgawek.

Tak samo ryzykowne jest wstawienie do sypialni draceny i poinsecji (znanej również jako wilczomlecz i gwiazda betlejemska). Mają podobne właściwości, co wcześniej wymienione gatunki, więc rodzice małych dzieci oraz opiekunowie zwierzaków muszą mieć się na baczności i dwa razy przemyśleć dobór roślin do sypialni.

Polecamy:

Jak nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Sięgnij po domowe sposoby

Dlaczego szeflera parasolowata gubi liście?

Dlaczego warto podlewać paproć herbatą?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jakie kwiaty do sypialni | szkodliwe rośliny
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama