Reklama

Sześć sposobów na zwalczanie ziemiórek

Ziemiórki to małe, czarne muszki, które wyglądają podobnie do komarów i często są mylone z muszkami owocówkami. Lubią środowiska wilgotne i rozmnażają się w wilgotnej ziemi roślin doniczkowych. Larwy ziemiórki podgryzają korzenie i łodygi roślin. Objawem ich inwazji może objawiać się zahamowaniem wzrostu rośliny, więdnięciem, żółknięciem liści i gniciem korzeni. Oto kilka domowych środków, dzięki którym pozbędziesz się ziemiórek.

Reklama

Wysusz je Pozwól ziemi wyschnąć do tego stopnia, aż liście rośliny zaczną więdnąć. Ziemia musi być sucha, przynajmniej 5cm warstwa ziemi. Larwy ziemiórki będące w ziemi wyschną, kończąc cykl. Dorosłe muszki nie złożą nowych jaj w ziemi i ich bytowanie zakończy się. Kleiste pułapki Pułapki z klejem z pewnością znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Atrakcyjnym kolorem dla ziemiórek jest kolor żółty. W takim kolorze szukaj pułapek w sklepie. Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych produktów, możesz takie pułapki zrobić w domu. Wystarczy żółte karteczki posmarować miodem lub wazeliną i przymocować do patyka. Patyk wtykamy w ziemię.

Mydło Wymieszaj dwie łyżki płynnego mydła z czterema litrami wody. Tak przygotowanej wody użyj do przepłukania ziemi, w której znajdują się larwy ziemiórki. Po około godzinie opłucz liście rośliny czystą wodą, zmywając z nich mydło. Pułapka z octu Wlej dwie łyżki octu jabłkowego do małego pojemniczka, dolej wody. Postaw kubek blisko rośliny, w której gnieżdżą się ziemiórki. Zapach octu przyciągnie je do siebie, skuszone utopią się w mieszance.

Spray z wódką Wymieszaj ½ szklanki wódki z 1 ½ szklanki wody. Przelej do butelki ze spryskiwaczem. Wypróbuj mieszankę na jednym z liści rośliny, by upewnić się czy alkohol nie spali rośliny. Jeśli mikstura nie spali liścia po 1-2 dniach, powinna być w porządku. Tytoń Otwórz kilka papierosów i zrób cienką warstwę tytoniu na wierzchu ziemi. Zapach tytoniu odstrasza ziemiórki. Nie używaj tytoniu do ziemi w ziołach i roślinach, które będziesz spożywać. Uważaj również na zwierzęta domowe, by nie dobrały się do tytoniu.

Jak zapobiec inwazji ziemiórek? Wysyp cienką warstwę piasku na wierzchu ziemi, to zniechęci ziemiórki do zadomowienia się w niej. Jak odkryć, że larwy są w ziemi? Plasterek surowego ziemniaka połóż na wierzchu ziemi. Po 7 dniach przekręć plasterek. Jeśli ziemiórki są w ziemi, zobaczysz larwy na plasterku ziemniaka. Aby zapobiec kolejnej inwazji ziemiórek, nie przelewaj kwiatów wodą. Ziemiórki są oznaką nadmiernego podlewania roślin. Wylewaj wodę z podstawki. Usuwaj suche liście i resztki rośliny, które mogą przyciągać ziemiórki do żerowania.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama