Reklama

Szczeć pospolita: Jak wpływa na zdrowie i na co pomaga?

Nietuzinkowe właściwości zdrowotne szczeci popularnej medycyna naturalna docenia od wieków. Często zestawiana jest z czosnkiem, bo podobnie jak on uznawana jest za naturalny antybiotyk i doskonale sprawdza się w niwelowaniu bólu rozmaitego pochodzenia czy łagodzeniu stanów zapalnych. Specyfiki przyrządzane na bazie szczeci pospolitej wykorzystywane są w leczeniu schorzeń mięśni i stawów, artretyzmu, dny moczanowej czy boreliozy. Ponadto przynoszą ulgę w rozmaitych dolegliwościach trawiennych czy przy przeziębieniach i grypie oraz skutecznie oczyszczają organizm. W jaki sposób wykorzystać zdolności tej niebanalnej rośliny? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy.

Reklama

Co nieco o roślinie

Szczeć pospolita - często mylona z ostem - naturalnie występuje na trzech kontynentach: w Europe, południowej Afryce i na zachodzie Azji. W Polsce najczęściej spotykana jest na łąkach i pastwiskach. Roślina ta może osiągać do dwóch metrów wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna kwiatowa główka, która prócz funkcji miododajnej znajduje zastosowanie we florystce i stanowi fantastyczny element ikeban i bukietów.

Co zawiera szczeć pospolita?

W medycynie ludowej szczeć pospolita zyskała uznanie poprzez swoje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe działanie. Oprócz liści zdrowotne właściwości posiada również korzeń rośliny. Szczeć pospolita zawiera kwasy fenolowe, irydoidy, saponiny i alkaloidy – to właśnie one nadają jej wyjątkowego charakteru.

Właściwości szczeci pospolitej

Szczeć pospolita wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia dolegliwości trawiennych. Pomaga podczas biegunek, stymuluje pracę układu moczowego i wspiera proces oczyszczania organizmu, usuwając z niego toksyny. Dodatkowo pobudza apetyt, jak również chroni wątrobę i wspiera jej regenerację.

Specyfiki na bazie szczeci pospolitej wykorzystywane są w leczeniu rozmaitych schorzeń mięśni oraz stawów, dny moczanowej czy boreliozy. Ponadto skutecznie wzmacniają nasz układ immunologiczny i skutecznie łagodzą dokuczliwe objawy towarzyszące rozmaitym infekcjom czy grypie.

Zalety szczeci pospolitej

Przeciwbakteryjne właściwości szczeci pospolitej znajdują zastosowanie w leczeniu dolegliwości i schorzeń dermatologicznych. Przyrządzany na bazie korzenia albo liści rośliny napar pomaga pozbyć się niedoskonałości skórnych, a preparaty mające ją w składzie są wykorzystywane w kuracjach antytrądzikowych oraz niwelowaniu stanów zapalnych skóry. Co ciekawe, złagodzą też nieprzyjemne skutki nadmiernego opalania.

Inne zastosowania szczeci pospolitej

Szczeć pospolita posiada także walory dekoracyjne. Stanowi oryginalną ozdobę w przydomowym ogródku, a w wersji suszonej wykorzystywana jest przez florystów jako element niebanalnych kompozycji bukietowych i ikeban.

Warto dodać, że szczeć pospolita była kiedyś rośliną użytkową: robiono z niej szczotki do wyczesywania wełnianych tkanin.

Wyjątkowa właściwość szczeci pospolitej

Przeprowadzone ostatnio badania wykazały szczególne działanie irydoidów zawartych w korzeniu szczeci pospolitej. W otrzymanym przez naukowców wywarze zaobserwowano substancję, która ma podobne działanie do amoksycyliny – antybiotyku wykorzystywanego w leczenia boreliozy. Jednakże w przypadku leczenia tego niebezpiecznego schorzenia należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie stosować preparatów ze szczecią jako substytutu terapii farmakologicznej.

Preparaty ze szczeci pospolitej

Na rynku dostępne są preparaty, które w swoim składzie mają wyciąg z korzenia bądź liścia szczeci pospolitej. Ponadto w sklepach ze zdrową żywnością można nabyć suszone części rośliny, które służą do zrobienia domowej nalewki albo odwaru – pomogą one w dolegliwościach wewnętrznych, a stosowane zewnętrznie przy problemach skórnych.

Ci, którzy skuszą się na samodzielny wysiew szczeci, muszą zapewnić jej odpowiednie nawodnienie oraz słoneczne stanowisko.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama