Sygnał od monstery, który powinien zaniepokoić. Jest jeszcze szansa na ratunek

Zielone liście monstery to znak rozpoznawczy tej oryginalnej rośliny, która od jakiegoś czasu stała się niezwykle popularna w naszych domach. Jej uprawa nie powinna nastręczać wielu trudności, o ile przestrzega się kilku zasad. Niestety, z czasem liście mogą żółknąć, co oczywiście nie zawsze może świadczyć o słabej kondycji naszego pielęgnowanego okazu. Warto jednak zawsze się monsterze bacznie przyglądać, bo niekiedy to sygnał, że jest w opłakanym stanie, a wtedy trzeba działać zdecydowanie. Sprawdźmy, co mogą oznaczać żółte liście monstery.

Monstera w domu: To trzeba o niej wiedzieć

Wbrew pozorom monstera w domach nie jest nowinką uprawową, ponieważ była bardzo popularna już w czasach PRL-u. Jednak jej zainteresowanie spadło z biegiem lat, by od jakiegoś czasu być prawdziwym obiektem pożądania. W naturalnych warunkach osiąga monstrualne (stąd jej nazwa) rozmiary, ponieważ pnąca się roślina może liczyć nawet 20 metrów wysokości. 

Skupmy się jednak na żółtych liściach monstery. Jeśli zapewniliśmy jej odpowiednie warunki, to nie powinniśmy się niepokoić żółtymi liśćmi, zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy tych najstarszych. Wtedy proces zmiany koloru jest jednolity i po czasie monstera po prostu gubi liście. Oczywiście, możemy być pewni, że roślina wytworzy nowy liść, jednak nie w tym samym miejscu, ale przy swoim wierzchołku.

Reklama

Przelanie monstery

Poważniejszą przyczyną żółtych liści monstery jest jej przelanie, co może w perspektywie doprowadzić do jej gnicia i obumarcia. Kiedy tak się dzieje? Kiedy liście monstery stają się żółte, ale punktowo, a dodatkowo pojawiają się na nich brązowe plamy, wtedy koniecznie trzeba sprawdzić bryłę korzeniową, czy nie jest zbyt wilgotna. Jeśli tak, to trzeba działać zdecydowanie: ratunkiem jest przesadzenie monstery do nowej i suchej doniczki, a także całkowita wymiana ziemi. Równocześnie - dla pewności - warto korzenie spryskać preparatem grzybobójczym. Przesadzonej monstery nie powinno się podlewać przez minimum tydzień, a najbardziej porażone żółknięciem liście trzeba usunąć.

Chloroza: Łatwo do niej doprowadzić

Żółte liście monstery pojawiają się nawet wtedy, kiedy nie jest przelana? Winna może być chloroza liści, czyli zanik głównego barwnika, chlorofilu, odpowiadającego za soczystą zieleń liści. Czym jest spowodowana? Przyczyny są dwie: albo monstera nie była nawożona, albo dawka substancji odżywczych była zbyt duża. Jak poznać chlorozę liści? Przebarwienia występują na całej powierzchni liścia, za wyjątkiem nerwów i ich okolic, które są wrośnięte w blaszkę liściową. Jak postępować w przypadku chlorozy? Najlepiej sięgnąć po specjalne nawozy, które można kupić w sklepach ogrodniczych: właśnie one mają najlepszą dawkę minerałów i to w odpowiednich proporcjach, by wytwarzanie chlorofilu. Jeśli monstera jest przenawożona, to znak, że roślinę trzeba najlepiej przesadzić.

Złe warunki dla monstery

Jedną z przyczyn, kiedy pojawiają się żółte liście monstery, to ustawienie jej w miejscu, gdzie ma nieodpowiednie warunki do wzrostu. Czego potrzeba monsterze, aby rosła prawidłowo? Przede wszystkim jasnego miejsca, jednak doniczka z rośliną nie może stać w pełnym słońcu. Podłoże powinno być podlewanie umiarkowanie, aby nie dopuścić do przelania: wystarczy niewielka ilość wody raz w tygodniu. Choć monstera świetnie aklimatyzuje się w domowych warunkach, warto zapewnić jej sporą dawkę wilgoci, np. poprzez częste zraszanie liści - szczególnie latem.

Polecamy:

Dlaczego monstera nie ma dziur? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Owoce monstery są jadalne? Niestety, trudno się o tym przekonać

Podlewam monsterę taką mieszanką. Rośnie gigantyczna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monstera | monstera pielęgnacja
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama