Reklama

Stosuj raz w tygodniu. Osłabione rośliny odżyją i będą w pełnej krasie

Zdarza się, że w pielęgnacji roślin łatwo o błędy, przez które nasze doniczkowe okazy słabną i mizernieją w oczach. Czasem ich kiepska kondycja wynika z sezonowego osłabienia wynikającego ze zmieniających się warunków. Zastanawiasz się, jak im pomóc? Nie sięgaj od razu po syntetyczne odżywki. Dużo lepsze rezultaty uzyskasz, dbając o kwiaty doniczkowe domowymi sposobami. Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych jest herbata do podlewania. Poznaj jej potencjał.

Czym podlewać kwiaty doniczkowe? Zajrzyj do kuchennej szafki

Naturalne sposoby dbania o rośliny zyskują szerokie grono wielbicieli. Wiele osób stara się ograniczać chemiczne środki w swoim najbliższym otoczeniu, nie bez znaczenia pozostają także kwestie finansowe. Sprytne wykorzystywanie domowych zapasów pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie da znakomite rezultaty w kwestii pielęgnacji zielonego zakątka w mieszkaniu. Dlaczego herbata do podlewania kwiatów działa tak korzystnie?

Napar z pełnym przekonaniem można określić jako skarbnicę składników wzmacniających i odżywiających rośliny. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje tanina oraz liczne aminokwasy i enzymy.

Reklama

Takiej gwiazdy betlejemskiej nie kupuj. Momentalnie zmarnieje

Jakie efekty daje podlewanie roślin herbatą?

Przede wszystkim napój pozwala zadbać o fundament każdej rośliny, czyli system korzeniowy. Dzięki temu doniczkowe okazy są bardziej odporne na choroby, a jednocześnie mogą rozwijać się bujniej i bardziej okazale. Herbata do podlewania przyspiesza wzrost i pozwala uzyskać atrakcyjną, soczyście zieloną barwę dekoracyjnych liści.

Rośliny, które lubią podlewanie herbatą

Napój najlepiej sprawdza się w przypadku gatunków, które dobrze rozwijają się w podłożu o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wspomnieliśmy o pozytywnym wpływie na zabarwienie i kondycję liści, więc to już może sporo nam powiedzieć na temat kwiatów doniczkowych, na które herbata działa najlepiej.

Do roślin, które warto podlewać herbatą, należą:

  • paprocie,
  • bluszcze,
  • monstery,
  • fikusy,
  • draceny,
  • skrzydłokwiaty.

Jak stosować herbatę do podlewania kwiatów? To proste!

Masz ochotę na popołudniową filiżankę herbaty? Pamiętaj, by przygotować porcję także dla swoich roślin. Wystarczy, że zaparzysz mocny napar - wykorzystać możesz zarówno herbatę w torebkach, jak i sypaną. Gdy ostygnie, podlej nim kwiaty w doniczce. Zabieg wykonuj raz w tygodniu. Jeśli jednak masz do czynienia z wyjątkowo osłabionymi egzemplarzami, herbatę możesz stosować co trzy lub cztery dni.

Ważne: Do zrobienia naturalnego nawozu do roślin z herbaty możesz użyć także herbacianych fusów, mieszając je z ziemią w doniczce. Staną się nie tylko pożywką dla roślin, ale też pomogą utrzymać pożądany poziom wilgotności podłoża. W zabiegach pielęgnacyjnych używaj herbaty czarnej, zielonej albo białej. Nie nadają się produkty aromatyzowane czy smakowe.

Polecamy:

Dlaczego pieniążek żółknie jesienią i zimą? Stosuj się do tych zasad, a będzie pięknie rósł

Zmieszaj z wodą i podlej zamiokulkasa. Tylu nowych liści jeszcze nigdy nie wypuścił!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama