Reklama

Spryskaj bukszpany tym wywarem. Żarłoczny szkodnik ucieknie w popłochu

Cydalima perspectalis, czyli powszechnie znana ćma bukszpanowa, to gatunek motyla nocnego i zmora doświadczonych oraz początkujących ogrodników. Ten nieznośny szkodnik pochodzi z terenów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, a w Polsce pojawił się w 2012 roku. Obecnie można go spotkać na terenie całego kraju, gdzie atakuje głównie bukszpany posadzone w ogrodach i ogródkach działkowych. Dostrzeżone larwy ćmy bukszpanowej należy niezwłocznie zwalczać, aby nie dopuścić do zainfekowania kolejnych roślin. Sprawdź, jak przygotować szybkie i skuteczne opryski na ćmę bukszpanową.

Charakterystyka i szkodliwość ćmy bukszpanowej

Dorosłe osobniki, wyglądem przypominające zwykłą ćmę, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla krzewów bukszpanu. Ich pożywieniem są soki roślinne oraz nektar kwiatowy. Najgroźniejsze i zarazem najbardziej żarłoczne są larwy szkodnika. Młode osobniki żerują na brzegach i delikatnych częściach liści. Większe gąsienice zjadają całe liście i młode pędy bukszpanu.

Naturalne opryski na ćmę bukszpanową

Ćma żeruje od wczesnej wiosny do początku jesieni (kwiecień-wrzesień). Zaatakowane krzewy łatwo rozpoznać po białych nitkach przędzy oraz nadgryzionych lub obłożonych zielonkawymi odchodami liściach. Myśląc o zwalczaniu ćmy bukszpanowej, warto zacząć od oprysków, które w prosty sposób przygotujemy w domu.

Reklama

Oprysk z tytoniu

Skutecznym sprzymierzeńcem w walce z ćmą bukszpanową okazuje się oprysk z liści tytoniu. Lista składników jest bardzo krótka. Wystarczy zmieszać:

  • 0,5 kg liści tytoniu
  • 5 l wody

Z podanych składników przygotowujemy wywar, a następnie zostawiamy do wystygnięcia i naciągnięcia na całą dobę. Po tym czasie spryskujemy zainfekowany bukszpan. Zaleca się stosowanie oprysku z tytoniu nie częściej niż raz na 3 tygodnie.

Oprysk z octu

Do skutecznego zwalczenia ćmy bukszpanowej przydadzą się składniki, które prawie każdy ma w swojej szafce kuchennej. Aby przygotować octową mieszankę, wystarczy zmieszać ze sobą:

  • 4 łyżki octu
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 500 ml letniej wody

Tak przygotowanym opryskiem dokładnie pokrywamy zaatakowane krzewy, zwracając uwagę na to, by nie pominąć żadnego fragmentu rośliny, i zostawiamy na minimum 30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu gąsienice powinny być martwe. Spłukujemy roślinę silnym strumieniem wody, co pozwoli pozbyć się pozostałych larw i wyczyści roślinę z oprysku.

Oprysk z szarego mydła

Innym wartym do wypróbowania sposobem jest roztwór z szarego mydła, które z powodzeniem kupimy w aptekach, drogeriach i sklepach kosmetycznych. Jego właściwości owadobójcze są silnie powiązane z zawartością kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu kapronowego. Do przygotowania mieszanki potrzebujemy:

  • 10 l gorącej wody
  • 150-300 g startego szarego mydła

Starte szare mydło rozpuszczamy w gorącej wodzie i czekamy do całkowitego wystudzenia. Jeśli roztwór będzie przejrzysty, bez widocznych osadów - przelewamy go do butelki z atomizerem i zabieramy się za staranne pryskanie bukszpanu.

Sprawdź również:

Popularna roślina o cennych właściwościach leczniczych. Wrotycz skutecznie odstrasza również kleszcze i komary

Czym podlewać storczyki? Jeden składnik sprawi, że będą uginać się od kwiatów

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama