Reklama

Sprawdzone sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu

Pojawienie się mrówek jest dużym problemem dla właścicieli ogródków oraz działek. To dlatego, że szybko rozmnażające się owady mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Bywa, że powodują uszkodzenie systemu korzeniowego roślin czy tworzą dogodne warunki bytowania dla mszyc. By pozbyć się całkowicie mrówek, warto wykorzystać naturalne sposoby, takie jak na przykład ocet czy cynamon. Jak pozbyć się mrówek z ogródka? Poznaj niezawodne sposoby!

Jakie szkody w ogrodzie mogą spowodować mrówki?

Ogólnie mrówki są pożytecznymi owadami, które w ogrodzie mogą przynieść dużo pożytku. Spulchniają one glebę, czy oczyszczają podłoże z resztek organicznych oraz niszczą owady pasożytnicze, na przykład larwy muchówek. Niestety, mrówki bardzo szybko się rozmnażają, a ich duża liczebność może skutkować zrujnowaniem plonów. Często niszczą system korzeniowy roślin, czy odżywiają się młodymi pędami. Ponadto tworzą dogodne środowisko dla mszyc, ponieważ odstraszają ich naturalnych wrogów. Dodatkowo mrówki często budują swoje gniazda w altankach ogrodowych, a stamtąd niedaleka droga do wnętrza domu.

Reklama

Ocet na mrówki

Pierwszy sprawdzony sposób na mrówki to ocet, który jest bardzo skuteczny w walce z intruzami. Odstrasza je swoim silnym zapachem, więc wystarczy go tylko wymieszać z wodą w proporcjach 1:1. Aby jego użycie było wygodne, preparat trzeba przelać do butelki z atomizerem, a następnie spryskać miejsca, w których znajdują się mrówki. Można też polać ścieżki, po których przemieszczają się owady. Należy jednak uważać, aby nie spryskać mieszanką bezpośrednio roślin, ponieważ może im to zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na ich wzrost.

Czosnek i pokrzywa w walce z intruzem

Kolejną opcją jest przyrządzenie mieszanki z pokrzywy oraz czosnku: połączenie to skutecznie odstraszy bytujące w ogrodzie mrówki. To za sprawą bardzo intensywnego zapachu zarówno czosnku, jak i pokrzywy. Do przygotowania preparatu potrzebujesz litr wrzącej wody, cztery rozgniecione ząbki czosnku i pół kilograma liści pokrzywy. Wszystkie składniki należy połączyć ze sobą w wiaderku i odczekać dwa dni. Po tym czasie wystarczy mieszankę przecedzić i stosować bezpośrednio na szkodniki w ogrodzie.

Produkty z kuchni

W celu wytępienia uporczywych mrówek z ogrodu, warto użyć domowych produktów, które znajdują się pod ręką. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

Sodę oczyszczoną - produkt ten możesz rozsypać na ścieżki, którymi wędrują insekty. Pojawienie się na ich drodze przeszkody w postaci sody, skutecznie zniechęci intruza do dalszego plądrowania ogrodu.

Fusy z kawy - zamiast wyrzucać je do kosza, zastosuj je jako sprawdzony sposób na zwalczanie mrówek. Bardzo nie lubią aromatu kawy, stąd też skuteczność tego sposobu jest wysoka. Fusy możesz rozsypać w miejscu bytowania mrówek, koło mrowiska lub na ścieżce, na której się znajdują.

Cynamon - silny zapach cynamonu odstrasza mrówki i sprawia, że uciekają od miejsc, w którym produkt ten jest rozsypany. Posyp nim obszary wkoło mrowiska lub inne miejsca, w którym przebywają insekty. 

Zobacz też:

Chrząszcz ogórkowy: Jakie szkody może wyrządzić? Jak się go pozbyć?

Pędraki podgryzają korzenie, a dorosłe szkodniki żerują na liściach i kwiatach. Jak zwalczyć guniaka czerwczyka?

Jak stosować wywar z cebuli na mszyce?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama