Reklama

Smagliczka w ogrodzie: Jak o nią dbać?

Smagliczka to niepozorna roślina ogrodowa, która jednak potrafi zachwycić każdego. Obsypuje się drobnymi kwiatami i silnie się rozrasta, tworząc gęste kobierce. Do najbardziej znanych gatunków tego rodzaju należą smagliczka skalista i smagliczka nadmorska. Ta pierwsza kwitnie wiosną, druga zaś zdobi ogród przez cały okres wegetacyjny aż do późnej jesieni. Smagliczka nie tylko pięknie się prezentuje, ale też jest bardzo prosta w uprawie i nie stwarza żadnych problemów w pielęgnacji. Jej zaletą jest szczególnie odporność na chwilowe okresy suszy oraz na choroby i szkodniki. Co jeszcze warto wiedzieć o smagliczce w ogrodzie? Jak o nią dbać i jakie warunki jej zapewnić?

Reklama

Smagliczka w ogrodzie - niepozorna, ale efektowna

Smagliczka to rodzaj roślin z rodziny kapustowatych, który liczy sobie ponad 200 gatunków. Wśród nich znajdują się rośliny jednoroczne, byliny i półkrzewy, które naturalnie występują na terenie większej części Europy, ale też Azji, Ameryki Północnej i północnej Afryki. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, bo choć są niewielkich rozmiarów, to prezentują się bardzo efektownie za sprawą drobnych, licznych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą smagliczka nadmorska i smagliczka skalna. Pierwsza z nich to roślina jednoroczna, a druga to bylina wieloletnia. Różnią się między sobą nie tylko barwą, ale też okresem kwitnienia. Smagliczka skalna wydaje żółte kwiaty w kwietniu i maju, natomiast smagliczka nadmorska obsypuje się nimi od maja do późnej jesieni. Z racji tego, że ten drugi gatunek kwitnie przez cały okres wegetacyjny, skupimy się właśnie na nim.

Smagliczka nadmorska

Urocza i niewysoka smagliczka nadmorska dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy kępki o zwartym pokroju, ma ciemnozielone, lancetowate listki i jest gęsto obsypana drobnymi, licznymi kwiatuszkami  w kolorze białym, różowym lub fioletowym. Kwiaty te mają intensywny, miodowy zapach, który przyciąga owady zapylające. Smagliczka nadmorska szybko się rozrasta, a jej łodyżki przewieszają się, dzięki czemu roślina może zyskać zwisający pokrój. Nie dość, że roślina stanowi bardzo dekoracyjną ozdobę ogrodu, to jeszcze jest niezwykle łatwa w uprawie i ma niewiele wymagań.

Jak uprawiać smagliczkę nadmorską?

Smagliczka nadmorska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, ale zniesie również słabszego rodzaju podłoża oprócz piaszczystego, kamienistego i podmokłego. Roślina ta preferuje też stanowiska jasne, słoneczne - wówczas silnie się rozrasta i bujnie kwitnie.

Smagliczka nadmorska: Kiedy siać? Jak rozmnażać?

Smagliczkę nadmorską w prosty sposób rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Najlepiej zrobić do w maju, gdy minie ryzyko przymrozków, ponieważ roślina jest wrażliwa na mróz. Nasiona rozsiewa się bezpośrednio na zagon w odległości co 10-15 cm. Nie trzeba ich przysypywać ziemią, wystarczy lekko docisnąć je do gruntu. Można również zakupić gotowe sadzonki smagliczki, które sadzi się w maju.

Jak dbać o smagliczkę w ogrodzie?

Smagliczka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby pięknie rosła. Roślina lubi lekko wilgotne podłoże, ale zniesie chwilowe okresy suszy. Nie toleruje przy tym podmokłej gleby, więc najlepiej podlewać je tylko w przypadku niedoboru deszczu.

Smagliczka za to nie potrzebuje w ogóle nawożenia. Raz na jakiś czas można jednak zasilić ją nawozem do roślin kwitnących, biohummusem lub obornikiem, co wydłuży jej kwitnienie. Warto także usuwać jej przekwitłe kwiatostany, a jeśli przestaje kwitnąć, przyciąć łodygi - wtedy po dwóch lub trzech tygodniach zakwitnie ponownie. Warto wspomnieć, że smagliczka jest odporna na większość chorób i szkodników atakujących rośliny. Jedynym zagrożeniem może być nadmiar wilgoci, który prowadzi do gnicia korzeni smagliczki.

Zobacz także: Które rośliny kwitną powtórnie latem?

Smagliczka w ogrodzie: Zastosowanie

Urocze smagliczki pięknie prezentują się zwłaszcza na rabatach kwiatowych. Dzięki temu, że są niewysokie, doskonale sprawdzają się jako rośliny  na obrzeża i obwódki rabat. Smagliczki sadzone są również jako rośliny okrywowe, które pokrywają duże powierzchnie gęstymi kobiercami z kwiatów. Dobrze też wyglądają w doniczkach lub wiszących koszykach ze względu na przewieszające się pędy. Można je bez problemu uprawiać na niezacienionych balkonach i tarasach o południowej wystawie. 

Czytaj również:

Werbena - uprawa, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie

Ogrody naturalistyczne. To hit. Też możesz taki mieć!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama