Reklama

Skrzydłokwiat: Zasady pielęgnacji

Skrzydłokwiat to oryginalna i bardzo popularna roślina doniczkowa. Uwagę przykuwa efektowny gąszcz intensywnie zielonych i błyszczących liści, a także duże białe kwiatostany. Roślina jest ceniona nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale też przydatne właściwości. Okazuje się, że skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn, takich jak benzen i formaldehyd oraz substancji wydzielanych przez urządzenia. Sprawdź, jak pielęgnować skrzydłokwiat, by jego liście nie żółkły i nie brązowiały.

Reklama

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną?

Skrzydłokwiat jest dość delikatną rośliną. Dlatego wystarczy zbyt intensywne podlewanie, by jego liście zaczęły żółknąć. Stale wilgotne podłoże sprzyja namnażaniu się grzybów i powoduje gnicie korzeni. Kwiatostany zaczynają wtedy brązowieć. Jeśli nowe liście nie pojawią się po odcięciu starych, najprawdopodobniej roślina zamiera. Dlatego skrzydłokwiat należy podlewać niewielką ilością wody, dopiero gdy podłoże przeschnie.

Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją?

Jeśli krawędzie liści skrzydłokwiatu zaczynają brązowieć, przyczyną może być podlewanie go twardą wodą. Dlatego w pielęgnacji tej rośliny najlepiej używać wody destylowanej, deszczówki lub odstanej przez kilka-kilkanaście godzin wody z kranu. Woda do podlewania powinna mieć też temperaturę pokojową.

Inną przyczyną brązowienia liści może być zbyt intensywne nawożenie, a w efekcie zasolenie podłoża. Skrzydłokwiat powinno się nawozić preparatami rozpuszczalnymi w wodzie i tylko od kwietnia do września (nie częściej niż raz na dwa tygodnie).

Najlepsze miejsce dla skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat będzie się wspaniale rozwijać, jeśli zapewnimy mu idealne miejsce. Roślina preferuje półcień lub rozproszone światło. Pod żadnym pozorem nie można ustawiać jej w pełnym słońcu – liście szybko żółkną i więdną. Skrzydłokwiat nie toleruje też przeciągów (np. podczas wietrzenia zimą) i zbyt suchego powietrza – jego liście zaczynają brązowieć. Dlatego roślinę należy zraszać lub ustawić ją na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama