Reklama

Różnice między petunią a surfinią. Która lepiej nadaje się na balkon?

Petunie i surfinie zyskały popularność ze względu na barwne kwiaty, którymi zdobią ogrody i tarasy. Ich nazwy często bywają używane zamiennie, lecz jest to błąd! Choć efektowne rośliny mają ze sobą całkiem sporo wspólnego, nie należy ich utożsamiać. Dowiedz się, jaka jest różnica między petunią a surfinią. Nie tylko poszerzysz swoją ogrodniczą wiedzę, ale przede wszystkim z pełną świadomością wybierzesz roślinę, która doskonale sprawdzi się jako naturalna dekoracja balkonu.

Petunia a surfinia: Jaka jest między nimi zależność?

Utożsamianie tych dwóch nazw wynika zapewne z podobieństwa kwitnących roślin. Petunia ogrodowa jest jednak pojęciem szerszym. Surfinia stanowi jedną z jej odmian. Można zresztą spotkać się z określaniem jej mianem petunii kaskadowej.

Rozpoznaj je na pierwszy rzut oka

Podkreślić można różnice w kwestii wyglądu i przeznaczenia. Petunie cechują się wzniesionymi łodygami i bardzo dobrze sprawdzają się w roli roślin ogrodowych. Warto jednak wiedzieć, że ich pędy są krótsze, a podczas kwitnienia pojawia się mniej kwiatów, niż jest to w przypadku surfinii.

To właśnie surfinia zdobyła opinię jednej z najbardziej wdzięcznych roślin balkonowych - wszystko za sprawą jej podłużnego, zwisającego pokroju. W ogrodzie nie prezentuje się tak spektakularnie, chyba że zostanie umieszczona w wiszącej donicy. Kielichowate kwiaty są dość duże i wydzielają przyjemną woń. Znaleźć można je w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Surfinia biała, żółta, różowa, purpurowa, niebieska, fioletowa, a może wielobarwna? Wybierajmy do woli!

Reklama

Co trzeba wiedzieć o surfiniach? Jakie mają wymagania?

Chcąc cieszyć się widokiem kolorowych kwiatów i ich cudownym zapachem, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Jakie stanowisko dla surfinii wybrać? Zdecydowanie słoneczne! Roślina lubi mocne światło i wysokie temperatury, lecz w takich okolicznościach niezbędne jest częste i obfite podlewanie (ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna). Warto jednak się poświęcić, ponieważ ustawienie jej w zacienionym miejscu i niedobory światła słonecznego mogą skutkować spóźnionym, mizernym kwitnieniem.

Oprócz tego surfinia potrzebuje żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Zadbajmy o to, by w dnie doniczki na surfinie znajdowały się otwory, które ułatwią odprowadzanie nadmiernej wilgoci. Choć petunia kaskadowa musi być podlewana często, zastoje wody mogą prowadzić do gnicia korzeni.

Zobacz: Scewola na balkon: Jak ją uprawiać?

Krótka charakterystyka petunii ogrodowej

Pochodzi z Ameryki Południowej i pod względem botanicznym spokrewniona jest z tytoniem. W ramach ciekawostki warto dodać, że jej nazwa pochodzi od indiańskiego słowa "petum", które służyć miało do określania rośliny służącej do produkcji cygar i papierosów.

Potrzeby petunii ogrodowej z zakresu uprawy i pielęgnacji są analogiczne do wymagań surfinii. Jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i odpowiednie nawodnienie, liczne kwiaty zebrane w gęste skupiska będą cieszyć nas swoją urodą od wiosny do jesieni.

Co więcej, konieczne jest nawożenie preparatami o wysokiej zawartości potasu. Przenawożenie odżywkami, w których składzie dominuje azot, odbija się bardzo negatywnie na kondycji całej rośliny. Może bowiem spowodować:

  • zbyt gwałtowny wzrost,
  • osłabienie i wiotkość pędów,
  • zmniejszyć odporność petunii na choroby.

Polecamy:

Roślina idealna na balkon i taras. Jak uprawiać begonię?

Jak odstraszyć szkodniki z ogrodu? Niezawodne patenty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: surfinie na balkon | petunia
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama