Rozcieńcz z wodą i podlej nim rośliny. Będą bujne jak nigdy wcześniej

Naturalne nawożenie roślin domowych niesie ze sobą wiele korzyści. Preparaty przygotowane samodzielnie są najbardziej sprawdzone i pozbawione szkodliwych substancji. Jednym ze sposobów jest podlewanie roślin mlekiem rozcieńczonym z wodą. Specyfik ten sprawia, że okazy rosną bujniej i szybciej. Jednak nie jest on odpowiedni do każdego gatunku. Jak podlewać rośliny mlekiem? Które to lubią, a dla których będzie to szkodliwe? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

  • Podlewanie roślin mlekiem sprawia, że rośliny rosną bujniej i są mocniejsze. Najlepiej sprawdzi się to chude, z jak najmniejszą ilością konserwantów.
  • Mleko należy rozcieńczyć z wodą, gdyż posiada spore ilości wapnia. Jego nadmiar nie wpływa korzystnie na rozwój rośliny.
  • Nie wszystkie rośliny można nawozić w ten sposób, mleko nie nadaje się do nawożenia odmian kwasolubnych.

Jakie mleko nadaje się do podlewania roślin doniczkowych?

Najlepszym mlekiem do podlewania roślin doniczkowych jest chude i pozbawione wszelkich konserwantów. Jeśli nie masz dostępu do "mleka prosto od krowy", wybierz to pasteryzowane ze sklepu. Zazwyczaj jest ono dostępne w szklanych butelkach, rzadziej w woreczkach. Standardowe produkty mleczne zawierają spore ilości tłuszczów nasyconych, a także kwasy tłuszczowe. Składniki te mogą mieć negatywny wpływ na wzrost rośliny i jej kwitnienie.

Reklama

Warto zobaczyć: Lasy Państwowe podają 10 zasad udanego grzybobrania. Oto one

Jakie korzyści daje podlewanie mlekiem?

Stosowanie nawozu z mleka sprzyja lepszemu wzrostowi rośliny. Pomaga jej rozwinąć pędy i lepiej się ukorzenić. Liście stają się soczyście zielone i mocne. Najważniejszym składnikiem mleka jest laktoferyna, która działa grzybobójczo i zwalcza szkodliwe bakterie. To sprawia, że okazy doniczkowe są odporniejsze i zdrowsze. Mlekiem możesz też przemyć liście rośliny, co pozwoli na pozbycie się mszyc czy przędziorków. Witamina B1, która również jest składnikiem mleka, pozwala na szybszy wzrost rośliny i przyspiesza jej regenerację.

Jakie rośliny można podlewać mlekiem?

Nie wszystkie rośliny można podlewać mlekiem: źle znoszą to okazy kwasolubne. Dzieje się tak dlatego, że wapno zawarte w mleku podwyższa kwaśny odczyn gleby. Oto gatunki, które można podlewać roztworem z mleka i wody:

  • dzwonki,
  • palma doniczkowa,
  • paproć,
  • sansewieria,
  • fikus,
  • bluszcz,
  • aloes.

Jak podlewać rośliny mlekiem?

Najważniejszą zasadą jest, by podlewać rośliny wyłącznie rozcieńczonym mlekiem z wodą. Zbyt duża ilość wapnia może negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Jeśli chodzi o proporcje to na 50 mililitrów mleka, powinien przypadać litr wody. Czynność powtarzaj nie więcej niż raz w miesiącu, w przeciwnym razie możesz ususzyć okazy. Roślin nie wolno zasilać tego typu nawozem w upalne dni. Wysoka temperatura przyczynia się do szybszej fermentacji mleka, która źle wpływa na system korzeniowy rośliny.

Polecamy:

Jak zrobić wiązankę na grób? Wiązanka na Wszystkich Świętych krok po kroku

Kwiat na przyciągnięcie pieniędzy. Jak uprawiać o pieniążka, by pięknie rósł i przynosił szczęście

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mleko właściwości | rośliny domowe
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama