Reklama

Rośliny oczyszczające powietrze w domu - jakie wybrać?

Kwiaty doniczkowe powinny znajdować się w każdym domu i biurze nie tylko ze względu na funkcję estetyczną. Jak wszyscy pamiętamy z lekcji biologii, pod wpływem światła rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i wydalają tlen. Poza tym oczyszczają powietrze z toksyn i substancji chemicznych, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy naszego stanu zdrowia. Które kwiaty przynoszą najwięcej korzyści? Podpowiadamy:

Fikus

– znany też jako figowiec, to roślina często spotykana na okiennych parapetach, ponieważ nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jej liście są jednak trujące, dlatego powinna być przechowywana w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Fikus oczyszcza powietrze przede wszystkim z formaldehydu, który jest substancją silnie alergenną, powodującą uczulenia i podrażnienia dróg oddechowych i oczu oraz wykazującą ostre działanie toksyczne.

Aloes

– roślina znana i ceniona ze względu na liczne zalety lecznicze, do których dorzucić należy kolejną, czyli ochronę organizmu przez zanieczyszczeniami. Aloes filtruje powietrze z zanieczyszczeń, wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla i formaldehyd. Doskonale nawilża też powietrze.

Zielistka

– ogromną zaletą tej rośliny jest to, że może rozpocząć proces fotosyntezy nawet jeśli w pomieszczeniu jest mała ilość światła. Eliminuje z powietrza takie toksyny jak formaldehyd i styren. Wygląda niepozornie, ale jedna roślina może oczyścić przestrzeń o powierzchni około 200 m².

Bluszcz

– roślina, która powinna być w absolutnie każdym mieszkaniu. Pięknie się prezentuje, a do tego jest w stanie usunąć z powietrza aż 60% zanieczyszczeń, przede wszystkim toksyczny formaldehyd, który znajduje się m.in. w dymie papierosowym i klejach.

Skrzydłokwiat

– pochłania aceton, benzen oraz formaldehyd z otoczenia, co czyni go doskonałym kwiatem doniczkowym do sypialni. Ponadto doskonale nawilża powietrze.

Sansewieria (wężownica)

– roślina ta nie jest zbyt wymagająca, jej posiadanie przynosi za to wiele korzyści. Sansewieria rozpoczyna proces fotosyntezy nawet przy małej ilości światła. Do tego oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama