Reklama

Rośliny, które pomogą nam pozbyć się owadów z domu

Ciepłe letnie wieczory to świetna okazja, by miło spędzić czas na balkonie czy tarasie. Coraz częściej urządzamy te przestrzenie funkcjonalnymi meblami, oryginalnymi roślinami oraz nastrojowym oświetleniem. Chwile relaksu na świeżym powietrzu skutecznie mogą nam jednak zepsuć komary, meszki czy muchy. Chemiczne środki owadobójcze są skuteczne, ale zawierają szkodliwe dla nas i natury substancje. Na szczęście są inne sposoby, by pozbyć się intruzów – wystarczy, że na parapetach, balkonach i tarasach umieścimy właściwe rośliny. Nie dość, że są łatwe w uprawie i pięknie wyglądają, to jeszcze odstraszą uciążliwe owady i pomogą nam zabezpieczyć przed nimi mieszkanie.

Reklama

Trawa cytrynowa

To efektowna roślina, która jest świetną ozdobą tarasów i ogrodów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, a jej intensywny zapach odstrasza muchy. Trawa cytrynowa posiada też lecznicze właściwości i znalazła zastosowanie w sztuce kulinarnej. Preferuje słoneczne i osłonięte od wiatru miejsca, a także lekko wilgotną i kwaśną glebę. Warto pamiętać, że jest to roślina jednoroczna.

Mięta pieprzowa

Liście mięty pieprzowej zawierają duże ilości olejków eterycznych, które odstraszają owady. Ziele szybko i bujnie się rozrasta, pięknie prezentuje się w donicach i pojemnikach na tarasie, ale także na okiennym parapecie (zwłaszcza w kuchni). W dodatku jest bardzo zdrowe i świetnie smakuje jako dodatek w lemoniadzie. Mięta lubi nasłonecznione miejsca oraz żyzną, przepuszczalną glebę. Uprawiając ją w pojemnikach, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Goździk siny

Goździk charakteryzuje się zielono-niebieskimi liśćmi i jasnofioletowymi kwiatami, które będą stanowić delikatną ozdobę tarasu czy ogrodu. Roślina wydziela intensywny zapach odstraszający muchy. Lubi nasłonecznione miejsca i przepuszczalne gleby (w pojemniku konieczna jest solidna warstwa drenażu), bardzo dobrze znosi okresowe przesuszenie.

Lawenda wąskolistna

Ta pięknie kwitnąca roślina skutecznie odstrasza mole, kleszcze, muchy i komary. Świetnie prezentuje się w ogrodzie, a jej ogromnym atutem jest to, że nadaje się do uprawy w pojemnikach i donicach. Lubi słoneczne i osłonięte od wiatru miejsca, a także zasadową glebę. Podlewanie powinno być regularne ale oszczędne. Liście lawendy wydzielają charakterystyczny, przyjemny zapach. Roślina idealnie nadaje się do dekoracji tarasu i balkonu.

Pelargonie

Te niezwykle popularne w Polsce kwiaty idealnie nadają się na słoneczne balkony i tarasy. Ich zapachu nie znoszą muchy i meszki. Pelargonie należy obficie podlewać (w trakcie upału nawet dwa razy dziennie) i regularnie nawozić preparatami specjalnie przeznaczonymi dla tych roślin. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów wzmacnia kwitnienie.

Kocimiętka

Kocimiętka to niezwykle pożyteczna roślina – wabi pszczoły i trzmiele, a odstrasza kleszcze i komary. Osiąga do 40 cm wysokości, a jej kwiaty nieco przypominają lawendę. Jest prosta w uprawie i idealnie nadaje się do pojemników. Lubi słoneczne miejsca i przepuszczalną glebę.

Bazylia

Znajdujące się w liściach bazylii olejki eteryczne skutecznie odstraszają muchy. Dlatego roślinę warto uprawiać w pojemnikach na kuchennym parapecie, a także na balkonie lub tarasie. Będzie stanowić nie tylko aromatyczną przyprawę do dań, ale także oryginalny element dekoracyjny. Bazylia lubi półcień (wyjątkiem jest efektowna bazylia purpurowa, która woli nasłonecznione miejsca) oraz żyzną, przepuszczalną glebę. Konieczne jest regularne podlewanie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama