Reklama

Rośliny, które odstraszają muchy. Warto mieć je w ogrodzie!

Z jednej strony spędzając czas na świeżym powietrzu, musimy liczyć się z towarzystwem owadów. Z drugiej jednak muchy w ogrodzie potrafią uprzykrzyć życie, zamieniając relaks w festiwal irytującego brzęczenia. Chcesz położyć temu kres? Warto więc zastanowić się nad tym, co odstrasza muchy w ogrodzie i zapoznać się z listą roślin, które staną się naturalną ochroną przed intruzami.

Problematyczne muchy w ogrodzie

Potrafią być niezwykle irytujące, doprowadzając nas do szewskiej pasji. Ciągłe odganianie się od much nie wpisuje się w wizję sielankowego spędzenia czasu we własnym w ogrodzie. Ich obecność jest nie tylko denerwująca, ale może być też bardzo szkodliwa.

Muchy bez pardonu siadają na pożywieniu, które zabieramy ze sobą w plener, by uprzyjemnić sobie czas w ogrodzie. Niejedną osobę może przyprawiać to o mdłości, ponieważ ich tryb życia nie jest zbyt higieniczny - często siadają na kale zwierzęcym i ludzkim, zbierając i przenosząc ogromną ilość szkodliwych bakterii. Mogą doprowadzić do zatrucia salmonellą, a na liście chorób, do których się przyczyniają, wyszczególnić trzeba dur brzuszny, gruźlicę, tyfus i czerwonkę.

Reklama

Szukasz więc pomysłów na to, jak pozbyć się much z ogrodu? Spróbuj sięgnąć po najbardziej naturalną metodę - istnieją rośliny, których owady unikają jak ognia. Ich zalety na tym się nie kończą, ponieważ staną się przy okazji dekoracyjnym uzupełnieniem ogrodowej przestrzeni.

Sprawdź: Genialne! Rozrzuć odrobinę wokół domu. Mrówki wyprowadzą się raz na zawsze

Lawenda jako sposób na muchy

Znajdź dla niej stanowisko w pobliżu miejsc, w których najczęściej spędzasz czas. Wiele osób decyduje się na umieszczenie jej w pobliżu drzwi oraz okien, ponieważ lawendowy zapach zniechęca zarówno muchy, jak i komary. Dobrym pomysłem jest sadzenie lawendy w doniczkach i umieszczanie ich na parapetach, a także balkonach i tarasach. Dzięki niej wprowadzisz do swojego otoczenia odrobinę prowansalskiego klimatu.

Co na muchy w ogrodzie? Mięta pieprzowa!

Olejki eteryczne obecne w jej składzie czynią z mięty niezwykle aromatyczną roślinę. Dla ludzi jej zapach jest bardzo przyjemny, ale muchy nie podzielają naszego entuzjazmu. Warto wziąć pod uwagę, że mięta szybko się rozrasta, więc zapewnijmy jej trochę przestrzeni.

To z kolei doskonała wiadomość dla wszystkich fanów gotowania - świeże listki mięty są fantastycznym dodatkiem do deserów i orzeźwiających napojów. Bez trudu przygotujemy z niej także domowy syrop, który pomoże uporać się z dolegliwościami trawiennymi.

Mirt kontra muchy

Zastanawiasz się, jakiego zapachu nie lubią muchy, a jednocześnie szukasz ozdobnej rośliny, na której miło będzie zawiesić oko? Weź pod uwagę mirt. Choć jest nieco zapomnianym gatunkiem, warto zapoznać się z nim bliżej. W Polsce uprawiany jest przede wszystkim w doniczkach, lecz latem z powodzeniem można ustawić je w zacisznym miejscu ogrodu, by uniknąć inwazji much.

Jest rośliną ciepłolubną, choć trzeba chronić go przed nadmiernym nasłonecznieniem. Kwitnie przez całe lato, wydzielając słodki zapach, który dla much okazuje się być bardzo nieatrakcyjny. Co ważne, komary również nie należą do grona jego wielbicieli.

Uprawa goździka sinego

Przypadnie do gustu nie tylko osobom, które szukają naturalnych sposobów na muchy w ogrodzie, ale także ogrodnikom ceniącym niewymagające w uprawie rośliny. Goździk siny najlepiej rozwija się na dobrze nasłonecznionych i suchych stanowiskach, a do tego jest mrozoodporny. Drugi człon jego nazwy nawiązuje do srebrzystych liści, a w okresie kwitnienia możemy liczyć również na pierzaste i różnokolorowe kwiaty. Pięknie wygląda i odstrasza muchy - przyjemne z pożytecznym!

Polecamy:

Padalec w ogrodzie: Co on tam robi? Czy trzeba się go obawiać?

Turkuć podjadek: Najlepsze sposoby na pozbycie się szkodnika

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owady w ogrodzie | jak wytępić muchy | sposoby na muchy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama