Reklama

Rośliny idealne na zimę. Ozdobią parapet feerią barw!

Zastanawiasz się, jakie rośliny będą idealne do twojego domu w czasie zimy? Jest kilka rodzajów, które dobrze znoszą zimniejszą porę i obficie rosną. Należą do nich między innymi grudniki, storczyki, fiołki afrykańskie, a także cyklameny perskie. Każdy z nich potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto dowiedzieć się o tych gatunkach nieco więcej. Jakie rośliny zakwitną w domu podczas zimowej pory? Wyjaśniamy.

  • Niektóre gatunki roślin kwitną w okresie jesienno-zimowym, należą do nich np. grudniki, fiołki afrykańskie czy cyklameny perskie.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza, a także wilgotność, by rośliny prawidłowo się rozwijały.
  • Pamiętaj, by zapewnić zimowym okazom odpowiednie oświetlenie i nawożenie.

Jakie gatunki roślin kwitną zimą?

W okresie jesienno-zimowym kwitnie sporo rodzajów roślin, które mogą udekorować wnętrze mieszkania. Te gatunki o wiele bardziej preferują zacienione miejsca i niższą temperaturę otoczenia. Coraz krótsze dni, a także mniej promieni słonecznych, nie sprzyja niektórym okazom. Takie warunki pogodowe są dobre dla grudników, fiołków afrykańskich, storczyków czy cyklamenów perskich. Inne gatunki mogą być wtedy w okresie spoczynku, ale one również tworzą część domowego ogródka.

Reklama

Warto zobaczyć: Po tym poznasz, że storczyki trzeba przesadzić. Tiktokerka pokazuje genialny patent

Jaka temperatura dla roślin doniczkowych zimą?

Optymalną temperaturą będzie wahająca się w okolicach 20-22 stopni Celsjusza. Te gatunki roślin, które są w stanie spoczynku, warto wynieść do chłodnego pomieszczenia. Trzeba również wziąć pod uwagę, że jest to okres grzewczy, który oddziałuje na rośliny. Wilgotność powietrza spada do około 40 procent, co można poznać po usychaniu liści. By poprawić warunki okazom, warto zastosować nawilżacz i zraszać je częściej wodą. Jeszcze inną metodą jest ułożenie na dnie doniczki warstwy kamyków. Na podstawkę należy nalać trochę wody, która parując nawilża rośliny.

Jak często podlewać rośliny zimą?

Jeśli chodzi o podlewanie roślin w okresie zimy, warto robić to dużo ostrożniej. Trzeba zadbać o rzadsze i mniej obfite nawadnianie, niż w okresie jesienno-zimowym. Warto na bieżąco monitorować wilgotność gleby, a gdy jest sucha, dopiero wtedy podlać rośliny. To również czas, kiedy okazy kwitnące zimą, można nawozić niewielką ilością specyfiku. Najlepiej sprawdzą się nawozy, które mają sporą zawartość fosforu, potasu czy magnezu. Są to substancje wzmacniające system korzeniowy i kondycję rośliny.

By nie zaszkodzić okazom, warto postawić na naturalny nawóz, na przykład z biohumusa. Dodatkowo poprawi on jakość podłoża i nie spowoduje przenawożenia. Unikaj natomiast produktów zawierających azot. Pierwiastek ten przyspieszy tylko niepotrzebnie wzrost roślin i osłabi je. Nagły przyrost, kiedy światła słonecznego jest jak na lekarstwo, a dni są krótkie, nie działa na nie korzystnie.

Jakie oświetlenie dla roślin w czasie zimy?

Niektóre z gatunków roślin kwitnących zimą, zdecydowanie preferuje jaśniejsze miejsca. Dlatego przeniesienie ich w miejsce bardziej nasłonecznione, będzie miało na nie pozytywny wpływ. Szczególnie mowa tutaj o storczyku i fiołku afrykańskim, którym w okresie zimy nie powinno braknąć promieni słonecznych. Nawet przy większej ilości roślin, staraj się układać doniczki w odpowiedniej od siebie odległości. Dzięki temu wszystkie pędy i liście będą równomiernie oświetlone. Od czasu do czasu warto też trochę obrócić doniczkę, co ułatwi dotarcie światła do każdej części rośliny.

Polecamy:

Ta metoda to hit! Dodaj do wody i podlej dracenę. Będzie rosła jak szalona

Dlaczego sansewieria marszczy się? Poznaj przyczyny

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama