Reklama

Rośliny doniczkowe do zadań specjalnych

Ozdobne rośliny doniczkowe potrafią pozytywnie odmienić każde wnętrze, a wielu aranżacjom nadają niepowtarzalny styl. Zieleń w domu ułatwia też codzienny relaks i pomaga się odprężyć. Jakby tego było mało, rośliny przyczyniają się też do utrzymania wilgotności w mieszkaniu na właściwym poziomie, a niektóre są znane ze swoich właściwości oczyszczających – pochłaniają zanieczyszczenia i toksyny. Do swojego domu warto jednak wprowadzić także inne piękne rośliny doniczkowe "do zadań specjalnych". Dzięki nim pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, papierosowego dymu, a nawet kurzu.

Reklama

Rośliny pochłaniające nieprzyjemne zapachy

Niektóre rośliny doniczkowe dość intensywnie pochłaniają nieprzyjemne zapachy unoszące się w kuchni czy toalecie. Dlatego kilka egzemplarzy warto mieć w swoim domu – zwłaszcza że są piękne i łatwe w uprawie.

Fiołek afrykański (sępolia)

Fiołek afrykański przykuwa uwagę drobnymi, delikatnymi kwiatami w różnych kolorach (od białych i różowych po ciemnofioletowe) oraz mięsistymi owłosionymi liśćmi. Kwitnie cały rok i stanowi oryginalną ozdobę – szczególnie przydatny jest w kuchni, ponieważ potrafi wchłonąć np. nieprzyjemne zapachy smażonych potraw. Lubi rozproszone światło i wilgotne powietrze (świetnie sprawdzi się też w jasnej łazience), ale nie toleruje zraszania liści ani kwiatów. W doniczce konieczna jest warstwa drenażu. Roślinę co dwa tygodnie powinno się też nawozić, a oszczędnie podlewać dwa razy w tygodniu.

Chamedora (palma koralowa)

Chamedora będzie efektowną ozdobą salonu lub sypialni. Wprowadzi do wnętrza nieco egzotyki oraz powiew świeżości – świetnie absorbuje nieprzyjemne zapachy, a także toksyny z tworzyw sztucznych i spaliny z urządzeń gazowych. Charakteryzuje się długimi pierzastymi liśćmi o jasnozielonym kolorze, które układają się w gęsty pióropusz. Jest długowieczna i może osiągać nawet metr wysokości. Najlepiej uprawiać ją w ziemi próchniczo-torfowej, a raz w roku przesadzać do większej donicy. Palma koralowa lubi półcień i najlepiej rośnie z dala od okien i grzejników. Wymaga podlewania 2-3 razy tygodniowo latem i raz w tygodniu zimą. Lubi wilgotne powietrze, więc można ją też umieścić w przestronnej łazience.

Roślina, która ułatwia walkę z kurzem

Kalceolaria (pantofelnik)

Ta przepiękna i oryginalna roślina pochodzi z Chile. Zachwyt wzbudzają przede wszystkim jej kwiaty, których dolna część przypomina pantofelek. Osiągają one 4-5 cm średnicy i mogą mieć żółty, pomarańczowy, czerwony lub miedzianorudy kolor. Trzeba jednak pamiętać, że to roślina jednoroczna, która kwitnie od kwietnia do końca czerwca, a po tym czasie zamiera. Jej ogromnym atutem jest z kolei fakt, że „zbiera” kurz wirujący w powietrzu. Pantofelnik lubi rozproszone światło i niskie temperatury (najlepiej do 20 stopni Celsjusza). Nie toleruje przeciągów ani zraszania liści czy kwiatów, jest też narażony na atak mszyc i mączniaka. Roślinę należy regularnie podlewać - tak, by nie doprowadzić do jej przelania oraz nawozić w okresie kwitnienia raz na dwa tygodnie.

Rośliny pochłaniające dym papierosowy

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to popularna roślina, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, które przedostają się do naszych domów (np. smogu). Pochłania ona też większość toksyn znajdujących się w dymie papierosowym. Charakteryzuje się intensywnie zielonymi, błyszczącymi liśćmi oraz białymi kwiatami przypominającymi skrzydła. Lubi wilgoć i zraszanie, nie toleruje nasłonecznionych miejsc oraz przeciągów, a także zbyt wysokiej temperatury. Żeby mogła spełniać swoje oczyszczające funkcje, konieczne jest regularne wycieranie kurzu z jej liści.

Fikus sprężysty

Fikus, podobnie jak skrzydłokwiat, pochłania zarówno toksyny, jak i część substancji znajdujących się w dymie papierosowym. Roślina zachwyca błyszczącymi, "skórzanymi" liśćmi, które pokryte są woskiem. Rozrasta się na kształt efektownego drzewka i może osiągać nawet metr wysokości. Świetnie prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach, na przykład w salonie. Lubi rozproszone światło i ciepłe, suche przestrzenie. Źle znosi kurz na liściach, przeciągi oraz nadmierne lub zbyt oszczędne podlewanie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama