Przycinanie lawendy latem: Kiedy i jak je wykonać?

Zadbana lawenda w ogrodzie to powód do dumy dla każdego ogrodnika. Jest bardzo atrakcyjnym akcentem dekoracyjnym, a jej kojący zapach nie tylko pozwala się zrelaksować, ale też odstrasza komary i muchy, które próbują szturmem wedrzeć się do naszych ogrodów. Kluczowym zabiegiem w uprawie tej wszechstronnej rośliny jest jej cięcie. W wakacje nie można o tym zapominać, bowiem letnie cięcie lawendy sprawia, że zachowuje pożądany kształt i kwitnie jeszcze bardziej obficie. Podpowiadamy, jak przyciąć lawendę i jaki termin jest najbardziej odpowiedni.

Co daje cięcie lawendy?

Ta wieloletnia krzewinka może osiągać wysokość od 20 do 60 centymetrów - dokładny rozmiar zależy od odmiany, na jaką się zdecydujemy. Regularne cięcie jest konieczne dla utrzymania ładnego i zwartego pokroju, a także obfitego kwitnienia. Dla wielu ogrodników kluczowe jest przycinanie wiosenne w celu odmłodzenia rośliny i zapobiegania zdrewnieniu pędów. Niektórzy decydują się na nie jesienią, aby zahartować lawendę przed zimowymi warunkami.

Zobacz również: Jeszcze więcej fioletowych kwiatów w ogrodzie? Sprawdź, jak rozmnożyć lawendę

Reklama

Przycinanie lawendy latem: Dlaczego jest tak ważne?

Głównym celem zabiegu jest usunięcie przekwitających kwiatostanów i bezlistnych łodyg. To kwestia nie tylko estetyki, choć faktycznie pozwala zachować ładny i regularny wygląd krzewinki. Zapewnia również odpowiednią wentylację i równomierny dostęp każdej jej części do światła. Kiedy przycinać lawendę latem? Do pracy przystępujmy w okresie kwitnienia - od lipca do połowy lub trzeciego tygodnia sierpnia. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów i suchych łodyg będzie skutkować bardziej obfitym zagęszczaniem się lawendy i pobudzi do ponownego kwitnienia.

Jak przyciąć lawendę?

Potrzebny będzie ostry sekator, którym jesteśmy w stanie wykonywać precyzyjne cięcia. Nienaostrzone narzędzia ogrodnicze wyrządzają więcej szkody, a proces gojenia się ran jest dla rośliny bardziej wymagający. Ważne jest również dbanie o czystość nożyc i sekatorów. Należy je regularnie myć i dezynfekować, by zminimalizować ryzyko przenoszenia się szkodliwych drobnoustrojów z jednej rośliny na kolejną.

Zobacz: Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

Letnie cięcie lawendy sprowadza się przede wszystkim do usuwania suchych części, więc raczej nie sprawi trudności nawet początkującym. Starajmy się jednak uzyskać regularny kształt kuli. Zachowajmy precyzję, zwłaszcza gdy manewrujemy w dolnej części rośliny. Lawendy nie należy ciąć zbyt nisko, aby nie uszkodzić wiązek przewodzących, co odbiłoby się na jej kondycji i zwiększyło podatność na infekcje.

[Artykuł został opublikowany 24.07.2022 i zaktualizowany 26.07.2022.]

Polecamy:

Co robić, żeby begonia kwitła bujnie przez całe lato aż do jesieni? Pięć trików

Nawożenie roślin cebulowych. Ten zabieg sprawi, że będą mogły się prawidłowo rozwijać

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama