Reklama

Przesadzanie piwonii wiosną: Dlaczego nie jest wskazane?

Piwonie, znane również jako peonie, charakteryzują się dużymi, kulistymi kwiatami, więc niezaprzeczalnie stanowią jedną z najbardziej efektownych roślin w ogrodach. Cudownie pachną, a ich uprawa nie jest skomplikowana. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie zaowocuje bujnym kwitnieniem. Wiosna w ogrodzie to dobry czas na zadbanie o tę wyjątkową roślinę. Dowiedz się jednak, dlaczego wśród zabiegów pielęgnacyjnych nie należy uwzględniać przesadzania piwonii.

Po czym poznać, że piwonia wymaga przesadzenia?

Nic tak nie cieszy pasjonata ogrodnictwa, jak widok efektownych kwiatów i ich cudowna woń roznosząca się wokół. Kiedy kwitną piwonie? Podziwiać je możemy na przełomie maja i czerwca. Jeśli jednak z biegiem czasu zauważamy, że kwitnienie jest coraz słabsze, a kwiaty wyglądają mizernie, jest to sygnał, że piwonia potrzebuje przesadzenia.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że peonie rozrastają się w duże kępy. Po kilku latach może się więc okazać, że na dotychczasowym stanowisku jest dla nich za mało przestrzeni. Wiedza na temat prawidłowego przesadzania piwonii jest niezbędna, gdy chcemy zmienić aranżację naszego ogrodu.

Reklama

Dlaczego przesadzanie piwonii wiosną nie jest dobrym pomysłem?

Wiosenna aura skłania nas do wykonywania najróżniejszych prac w ogrodzie. Wiele z nich jest koniecznych dla zregenerowania roślin po zimie, pobudzenia ich do wzrostu i kwitnienia, a także ochrony przed chorobami i szkodnikami. O ile wiosną piwonia potrzebuje nawożenia i nieznacznego przycinania, o tyle sadzenie i przesadzanie nie wchodzi w grę.

Co prawda niektórzy ogrodnicy podejmują próby przeniesienia peonii wczesną wiosną w momencie, kiedy jest ona jeszcze w stanie spoczynku, ale to zabieg ryzykowny. Zmiana stanowiska piwonii na wiosnę może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego, zahamować wzrost rośliny i zatrzymać kwitnienie. W rezultacie z widokiem ozdobnych kwiatów możemy pożegnać się nawet na rok albo dwa.

Kiedy przesadzać piwonie?

Najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu jest przełom sierpnia i września. Nie należy z nim zwlekać, ponieważ piwonia potrzebuje czasu na ukorzenienie się i przygotowanie do zimy. Im później przesadzimy peonię, tym bardziej podatna będzie na przemarznięcie.

Ważne jest, by zapewnić roślinom żyzną, przepuszczalną ziemię. Choć piwonie lubią światło, nie powinny być narażone na bardzo mocne nasłonecznienie. Wybierzmy stanowisko, do którego promienie słoneczne docierają dopiero w drugiej połowie dnia. Przesadzanie piwonii jest także dobrym momentem do rozmnożenia rośliny poprzez podział kłączy na kilka sadzonek.

Wiosenna pielęgnacja piwonii

Roślina nie wymaga od nas dużej uwagi wiosną. Przycinanie piwonii powinno ograniczyć się wyłącznie do usunięcia suchych liści oraz pędów. Warto też umiarkowanie zasilić ją nawozem mineralnym pod koniec marca lub na początku kwietnia. W składzie preparatu powinny dominować fosfor i potas.

Polecamy:

Kiedy sadzić lilie wiosną? Od czego zacząć?

Jak działa skórka banana na storczyki?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piwonie | piwonie do ogrodu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama