Reklama

Postępuj z draceną w ten sposób. Będzie bujna i soczyście zielona

Dracena jest rośliną doniczkową, która nie wymaga wiele uwagi. Dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich. Wystarczy zadbać tylko o kilka aspektów, a odwdzięczy się ona pięknym i bujnym wyglądem. Jak dbać o dracenę? Jakie stanowisko preferuje i jak często ją podlewać?

Jak wygląda dracena?

Dracena to dość wysoka roślina, z której wyrastają rozłożyste liście. Mogą być one jednolicie zielone lub posiadać charakterystyczny pasek, biegnący przez środek. Wyróżniamy kilka gatunków tego okazu, a każdy z nich swoim wyglądem przypomina palmę. Roślina ta świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, ale także z tymi w stylu retro. Pochodzi ona z terenów Afryki i sąsiednich wysp, między innymi Zielonego Przylądka i Wysp Kanaryjskich.

Polecamy: Zmieszaj z wodą i podlej skrzydłokwiaty. Będą rosły jak szalone!

Reklama

Stanowisko dla draceny

Z racji swojego pochodzenia dracena preferuje stanowisko dobrze naświetlone. Dotyczy to szczególnie okazów, które ozdobione są paskami na liściach. Gatunek ten nie zniesie temperatury niższej niż 13 stopni Celsjusza. W polskich warunkach nadaje się raczej do uprawy domowej. Nie będzie jej przeszkadzać suche powietrze w okresie grzewczym. Dla pewności możesz czasami zraszać roślinę, by zapewnić jej nawilżenie. Podłoże natomiast musi być lekko kwaśne, najlepiej by miało pH 5,5 - 6,3.

Podlewanie i nawożenie

Pamiętaj, że pod koniec listopada dracena przechodzi w stan spoczynku. Dlatego wymaga ona wtedy o wiele rzadszego podlewiana. Dracenę trzeba nawodnić dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie sucha. Jeśli ją przelejesz, może to spowodować gnicie korzeni. Roślina ta nie lubi stać w wodzie, dlatego najbezpieczniej zaopatrzyć ją w doniczkę z otworami. Dzięki temu nadmiar wody znajdzie ujście, a dracena pozostanie w dobrej kondycji. Podlewaj ją raz w tygodniu deszczówką lub odstaną wodą. W okresie jesienno-zimowym zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie.

Jeśli chodzi o nawożenie draceny, można robić to tylko wiosną i latem. W okresie zimowym zaprzestań całkowicie tej czynności. Odstęp między zabiegami powinien wynosić około sześciu tygodni. Jaki nawóz najlepiej się sprawdzi? Wybierz preparat wieloskładnikowy, który zawiera ważne dla rośliny minerały. Możesz go nabyć w sklepie ogrodniczym, postępuj zgodnie z informacjami podanymi na opakowaniu.

Zobacz też:

Roślina, która jest zielona przez cały rok! Będzie pięknie wyglądać w ogrodzie i na parapecie

Jak uratować przelane rośliny? Daj im drugą szansę!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama