Posadź piwonie w tym miejscu. Będą efektownie kwitnąć przez lata

Piwonie w ogrodzie prezentują się po królewsku. Duże kwiaty, które mogą przyjmować barwę czerwoną, różową, żółtą bądź białą, to jeden z najbardziej eleganckich elementów na rabatach. Musisz jednak wiedzieć, że uprawa peonii rządzi się swoimi prawami. Rośliny źle reagują na przesadzanie, więc dobrze przemyśl wybór stanowiska. Jaka ziemia do piwonii sprawdzi się najlepiej? Znamy triki, dzięki którym pielęgnacja kwiatów przyniesie najlepsze rezultaty.

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Powiedzenie to odnieść można do różnych dziedzin, w tym do ogrodnictwa. Wystrzegaj się błędów, które mogą wpłynąć na to, że uprawa piwonii w ogrodzie nie będzie szła po twojej myśli. Największym rozczarowaniem dla ogrodników jest brak kwitnienia peonii. Jakie mogą być przyczyny?

Reklama

  • Mała ilość światła — piwonie to rośliny, które do rozwoju potrzebują dużo słońca. Unikaj sadzenia ich w cieniu budynków, drzew czy rozłożystych krzewów.
  • Braki w podlewaniu — choć nie należy ich przelewać, podczas upałów piwonie wymagają dodatkowego nawadniania. Wodę kieruj bezpośrednio do gleby, unikając moczenia liści. Inaczej narazisz piwonie na choroby grzybowe.
  • Zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie — optymalna głębokość mieści się w przedziale 3-5 centymetrów. Choć najpiękniej wyglądają w grupie, na jeden metr kwadratowy sadź nie więcej niż dwa egzemplarze. A kiedy sadzić piwonie? Pracę zaplanuj na przełom sierpnia i września.

To podstawy pielęgnacji i uzyskania pięknych kwiatostanów. Jeśli będziesz trzymać się naszych wskazówek, kwiaty piwonii pojawią się w maju i czerwcu.

Zobacz też: Łubin — piękny i pożyteczny. Uprawa i zastosowanie łubinu w ogrodzie

Piwonie nie lubią przesadzania. Znajdź dla nich dobre miejsce

Te pięknie kwitnące byliny nie lubią zmian. Nie służy im przesadzanie, więc ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska dla piwonii podczas aranżowania przestrzeni w ogrodzie. Jeśli dokonamy właściwej decyzji, peonia będzie w stanie spektakularnie rozkwitać nawet przez 15 lat.

Jak zostało wspomniane, piwonie należy sadzić w miejscach słonecznych i ciepłych. Są w stanie poradzić sobie też na stanowiskach półcienistych. Ważne, by były osłonięte przed wiatrem. Choć można łączyć je z wieloma innymi gatunkami roślin, w ich sąsiedztwie nie powinny rosnąć okazy, które wymagają dużej ilości składników pokarmowych. Może to negatywnie odbić się na stanie peonii.

Ważne: Weź pod uwagę, że piwonie potrzebują trochę czasu na aklimatyzację. Po posadzeniu mogą minąć trzy lub cztery lata, zanim pojawią się upragnione kwiaty. To zjawisko zupełnie naturalne.

Jaka ziemia do piwonii?

Podłoże do piwonii warunkuje jej zdrowy wzrost i piękne kwitnienie. Powinno być ono próchnicze, żyzne i przepuszczalne. Piwonie lubię glebę o odczynie lekko kwaśnym. Unikaj sadzenia bylin na ziemiach suchych. Jednocześnie bardzo źle znoszą ziemie ciężkie i gliniaste, które mogą prowadzić do zastojów wody. To z kolei stwarza duże ryzyko infekcji i gnicia korzeni. W takich warunkach pięknych kwiatów nie będzie.

Pielęgnacja roślin domowymi sposobami, czyli fusy z kawy pod piwonie

Dbanie o piwonie w ogrodzie wiąże się również z odpowiednim nawożeniem. Podczas jesiennej pielęgnacji zaleca się zasilić ziemię kompostem lub obornikiem. Wiosną ogrodnicy wzmacniają rośliny nawozami mineralnymi. Wybierając preparat dla piwonii, kieruj się dużą zawartością fosforu.

Świetnie sprawdzają się też domowe sposoby. Piwonia bardzo lubi nawożenie fusami z kawy. Pomagają one utrzymać optymalną wilgotność oraz delikatnie zakwaszają glebę. W takich warunkach bylina może rozwijać bajeczne kwiaty. Jak stosować fusy z kawy do piwonii?

  • Rozsyp je wokół roślin, mieszając je z wierzchnią warstwą podłoża.
  • Możesz stworzyć z nich też naturalny preparat do podlewania piwonii. Wystarczy, że szklankę fusów zalejesz 10-15 litrami wody i wymieszasz. Miksturą podlewaj rośliny raz na dwa tygodnie. Na efekty w ogrodzie nie będzie długo czekać.


Polecamy:

Ekologiczna i oryginalna ozdoba ogrodu. Sprawdź, jak wykorzystać zużyte opony

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych? Z jakimi roślinami? Co zrobić, żeby pelargonie zdrowo rosły?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piwonie nawożenie | piwonie do ogrodu
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama