Podlewanie roślin mlekiem. Będą bujne jak nigdy dotąd

Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiedniego nawożenia. Jednak nie musisz od razu iść do sklepu ogrodniczego. Wystarczy przejść się do kuchni i otworzyć lodówkę. Jeśli znajdziesz w niej mleko, wykorzystaj je do podlania domowych okazów. Jest ono bogate w wiele cennych składników. Dzięki temu rośliny będą rosnąć jak na drożdżach. Jednak przed zastosowaniem produktu upewnij się, że twoje gatunki go preferują.

 • Mleko jest źródłem cennych składników, które pomagają roślinie w kwitnięciu
 • Roztwór tego typu powinno stosować się co kilka tygodni
 • Mleczna mieszanka skutecznie odstraszy mszyce i ochroni rośliny przed patogenami

Jakie rośliny można podlewać mlekiem?

Nim podlejesz swoje okazy mlekiem, sprawdź, czy tego typu nawóz im nie zaszkodzi. Produkt zawiera dość duże ilości wapnia. W związku z tym korzystnie wpłynie na rośliny żyjące w zasadowym lub obojętnym podłożu. Pamiętaj też, by nie podlewać okazów samym mlekiem. Wcześniej rozcieńcz je z wodą. Oto okazy, które polubią specyfik:

Reklama

 • bluszcz,
 • fikus
 • aloes,
 • dzwonki,
 • palmy doniczkowe,
 • paproć,
 • sansewieria.

Co daje podlewanie roślin mlekiem?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, mleko jest bogate w wapń. Jakie korzyści z tego płyną? Przede wszystkim składnik usprawnia układ korzeniowy. Dzięki temu rośliny lepiej pobierają cenne elementy z gleby. Ponadto pierwiastek wzmacnia ściany komórkowe okazów. W mleku są też obecne witaminy z grupy B. Wzmacniają rośliny przed atakiem szkodników i grzybów. Produkt zawiera spore ilości cukrów, które mają znaczenie dla wyglądu okazów. Liście staną się bardziej mięsiste i zielone. Kwiatostany będą rosły bujniej, a ich barwa nabierze intensywności.

Jak podlewać rośliny mlekiem?

Jeśli chcesz przygotować roztwór na bazie mleka, nalej go do konewki z wodą. By nie zaszkodzić roślinom, stężenie mieszanki musi mieć 5-10 procent. To oznacza, że na jeden litr wody powinno przypadać nie więcej niż 50-100 mililitrów mleka. Inną opcją jest nalanie wody do kartonu z końcówką mleka. Zakręć go i lekko wstrząśnij, by składniki się wymieszały. Dopiero potem podlej okazy specyfikiem. Zabiegu powtarzaj tylko raz na kilka tygodni. Zbyt duża ilość nawozu zaszkodzi roślinom.

Mleko w walce z insektami

Gdy zauważysz obecność insektów, do ich zwalczenia również użyj mleka. Wystarczy, że do butelki z atomizerem nalejesz wody i mleka (proporcje 2:1). Wstrząśnij zawartością i spryskaj liście. Produkt ma działanie bakteriobójcze i odstraszające insekty. Mszyce czy wciornastki będą uciekać w popłochu. Ponadto mleczy oprysk chroni okazy przed atakiem grzybów: tworzy na liściach warstwę ochronną. W ten sposób uniemożliwia patogenom wniknięcie w ich strukturę.

Czy mleko może zaszkodzić roślinom?

Podlewając rośliny mlekiem, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 1. Zabieg powinno wykonywać maksymalnie raz w miesiącu. Zbyt częste podlewanie roślin specyfikiem przyczyni się do ich przesuszenia.
 2. Nigdy nie stosuj nawozu z mleka w upalne dni. Mleko może skwaśnieć, co źle wpłynie na kondycję okazów.
 3. Do roślin najlepiej używać mleka "prosto od krowy". Nie zawiera sztucznych konserwantów i jest naturalne. 

Przeczytaj:

Te rośliny wyrosną z resztek. Jak zrobić mały ogródek na parapecie?

Od lat gości na parapetach w polskich domach. Nie każdy wie, jak o nie dbać

Domowa uprawa szeflery drzewkowatej. Pielęgnacja zapewniająca bujność

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama