Reklama

Podlewaj grudnika tym wywarem. Zakwitnie bujnie na święta

Święta już za rogiem, warto więc pomyśleć o klimatycznym wystroju. Kaktus bożonarodzeniowy, zwany inaczej grudnikiem, sprawdzi się idealnie w tej roli. Jest prosty w uprawie, a dodatkowo może kwitnąć przez cały rok. By jednak tak się stało, trzeba odpowiednio o niego zadbać. Jakiej pielęgnacji wymaga kaktus bożonarodzeniowy? Dowiesz się z poniższego artykułu.

  • Kaktus bożonarodzeniowy zakwitnie na święta, jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki.
  • Grudnika należy nawozić przez cały rok, gdyż jest to roślina kwitnąca także w zimie.
  • Wywar z banana sprawi, że roślina będzie bujna i szybciej zakwitnie.

Czym jest kaktus bożonarodzeniowy?

Kaktus bożonarodzeniowy to roślina, którą potocznie nazywa się grudnikiem. Nazwa ta jest związana z porą kwitnięcia. Kwiaty tego okazu mają długość około pięciu centymetrów i są rozłożyste. W zależności od gatunku występują w kolorze białym, różowym czy jasnopomarańczowym. Same pędy zwisają na długość około 15-20 centymetrów. Połączone są one w sposób przypominający łańcuch. Na ich krawędziach widoczne są ząbkowane brzegi, które cechują tę roślinę.

Reklama

Zobacz: Patent szwedzkich ogrodników. Nie uwierzysz, czym pielęgnują storczyki

Co zrobić, by grudnik zakwitł na święta?

By kaktus bożonarodzeniowy zakwitł w okolicy świąt, istotne jest, aby zapewnić mu odpowiednie warunki. Przede wszystkim postaw go w jasnym, ewentualnie półcienistym miejscu. Temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Kolejną kwestią jest poprawne podlewanie grudnika. W okresie zimowym nawadniaj go przynajmniej raz w tygodniu. 

Kaktus bożonarodzeniowy potrzebuje także odpowiedniej wilgotności. Dlatego co kilka dni zraszaj go miękką wodą. Rób to ostrożnie tak, by nie zamoczyć kwiatów. W przeciwnym razie mogą szybko odpaść. Z racji tego, że jest to roślina kwitnąca cały rok, nawoź ją także w zimie. Stosuj preparaty przeznaczone do sukulentów lub biohumus.

Sprawdź: Gwiazda betlejemska będzie w pełnej krasie. Genialny trik ze świeczką

Ten wywar pokochają grudniki

Domowy wywar z banana sprawi, że grudnik zakwitnie na święta. Banany są źródłem potasu, który rośliny potrzebują w okresie kwitnienia. Niedobry tego pierwiastka powodują zahamowanie wzrostu okazów i zwijanie się blaszki liściowej. Oto sposób przygotowania wywaru z banana:

  1. Do litrowego słoika włóż skórkę z banana, a następnie zalej ciepłą wodą.
  2. Słoik odstaw na dobę w ciemne i suche miejsce. Tyle czasu potrzeba, by mieszanka stała się pełnowartościowa.
  3. Następnie wyłów skórkę z banana, a wywar rozcieńcz z wodą w równych proporcjach. Odstaw specyfik na dwa kolejne dni. Po tym czasie mieszanka będzie gotowa do użytku.

Czego nie lubi kaktus bożonarodzeniowy?

Kaktus bożonarodzeniowy nie znosi częstej zmiany miejsca. Może to spowodować, że zacznie gwałtownie tracić kwiaty. Dodatkowo liście zżółkną i opadną, a roślina zacznie wyglądać marnie. Pamiętaj też, by jedynie w okresie spoczynku grudnika postawić w chłodniejszym miejscu. Natomiast w momencie pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych, przenieś roślinę na swoje miejsce. Gatunek ten nie zniesie również pełnego słońca, ani nadmiernej ilości wody w doniczce. Dlatego ważne jest, by osłona miała na dnie otwory odpływowe.

Polecamy:

Jak ożywić grudnika? Zastosuj te wskazówki, a obsypie się kwiatami

Jak rośliny oczyszczają powietrze w zimie? Wybierz te gatunki

Juka domowa szybko wypuści nowe liście. Zobacz, jak ją pielęgnować, żeby nie marniała

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama