Podlej nim skrzydłokwiat. Będzie kwitnąć bujnie przez cały rok

Skrzydłokwiaty to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych: nie tylko zachwycają pięknymi i jędrnymi liśćmi, ale też - przy odrobienie wysiłku - zdobią dom oryginalnymi, białymi kwiatami. Jednak roślina nie odznacza się wyłącznie walorami dekoracyjnymi, ponieważ jej ustawienie w domu gwarantuje poprawę jakości powietrza, chociażby przez jego filtrowanie z trujących substancji. Skrzydłokwiat, jako roślina intensywnie kwitnąca, musi być stale zasilana nawozami. To klucz do sukcesu, aby wypuszczał piękne kwiaty i był odporny na choroby oraz ataki szkodników. Jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu?

Zapewnij skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki!

Skrzydłokwiat może kwitnąć nieprzerwanie przez cały rok, o ile zapewni mu się odpowiednie warunki, które wcale nie są trudne do spełnienia. Czasami wystarczy ustawić go w jasnym, ale nie bardzo nasłonecznionym miejscu, zraszać jego liście oraz regularnie podlewać. Oczywiście, częściej skrzydłokwiatowi trzeba troszkę pomóc i wzmocnić go różnymi preparatami wieloskładnikowymi. Z pomocą mogą przyjść nawozy wieloskładnikowe lub uniwersalne, które bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlanych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać samodzielnie domowe nawozy dla skrzydłokwiatu z produktów, które każdy z nas ma pod ręką.

Reklama

Skórki bananowe

Nie trzeba nikogo przekonywać, że banany powinny znajdować się w naszej codziennej diecie. Ale najbardziej lubią je nasi najmłodsi milusińscy, ponieważ są bardzo słodkie, co stanowi wspaniałą alternatywę dla słodyczy. Choć miąższ owocu ma co najmniej kilkanaście zastosowań, to jego skórka zdecydowanie mniej. Jednak może posłużyć się do wykonania domowego nawozu do skrzydłokwiatu. Podobnie jak owoc, jest doskonałym źródłem potasu, który pomoże roślinie lepiej kwitnąć. 

Jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu ze skórki banana? Wystarczy żółtą część pokroić na mniejsze kawałki, umieścić w litrowym słoiku, a następnie uzupełnić go przegotowaną wodą. Naczynie szczelnie zamknąć i odczekać dobę. Po tym czasie domowy preparat można stosować bez przeszkód do naszych skrzydłokwiatów. Jednak pamiętajmy, aby nie przesadzać - wystarczy się ograniczyć do stosowania go raz w miesiącu.

Zobacz też: Żółte liście skrzydłokwiatu to wstęp do większego problemu. Uratuj go tym nawozem

Siła czosnku

Jeśli widzimy, że kondycja skrzydłokwiatu daleko odbiega od ideału, to przyczyną mogą być albo zalążki chorób grzybowych, albo ataki szkodników. Gdy nasze podejrzenia się potwierdzą, to trzeba działać zdecydowanie, ponieważ ignorowanie tego problemu może sprawić, że choroby rozprzestrzenią się na zdrowe okazy, a nasza kolekcja będzie uszczuplona. Z pomocą może przyjść mikstura z czosnku, znana ze swoich wyjątkowych właściwości. Jak wykonać domowy nawóz do skrzydłokwiatu z czosnku

Wystarczy przygotować sobie główkę czosnku, obrać ją i zalać litrem przegotowanej wody. Całość dobrze jest zakręcić i odczekać minimum 12 godzin, ale lepiej, by czas ten wydłużyć do 24. Domowy preparat z czosnku pomoże pozbyć się pleśni znajdującej się na powierzchni bryły korzeniowej, ale warto go również przelać do butelki ze spryskiwaczem i w razie potrzeby zraszać ozdobne liście skrzydłokwiatu z pominięciem kwiatów.

Zobacz również: Jak przesadzać i rozmnażać skrzydłokwiat?

Wywar z warzyw

Wiele osób od czasu do czasu przygotowuje gotowane warzywa, czy to do obiadu, czy do jarzynowej sałatki. A co robimy z pozostałą po gotowaniu wodą? Przeważnie ląduje w zlewie, co jest niewytłumaczalnym marnotrawstwem, gdyż zawiera wiele minerałów, które mogą przysłużyć się kondycji roślin. Jeśli została nam takowa, to wystarczy ją tylko ostudzić i podlać nią znajdujące się na parapetach skrzydłokwiaty. Niestety, jest tylko jeden warunek, który dyskwalifikuje wodę po warzywach: wywar nie może zawierać ani grama soli

Zobacz też: Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni

Kawa i herbata

Wielu amatorów uprawy roślin poleca do wzmocnienia ich kondycji zastosowanie fusów po kawie albo herbacie. Nie nadają się one do gatunków zasadolubnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasilać nimi kwasolubne, takie jak wrzosy, azalie czy rododendrony. A jak w tej klasyfikacji plasuje się skrzydłokwiat? On z kolei lubi delikatnie kwaśny odczyn gleby, więc raz na jakiś czas można zasilać go wspomnianymi fusami. Niestety, pozostawienie ich na ziemi może spowodować, że zaczną pleśnieć, co może pogorszyć kondycję naszej rośliny. Dlatego lepiej raz na kilka miesięcy podlać skrzydłokwiat rozcieńczonym z wodą zimnym naparem kawowym lub herbacianym.

Zobacz także:

Połącz z wodą jeden produkt. Bujny fikus będzie wylewać się z doniczki

Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe

Nalewka z czosnku do storczyków. Będą bujnie i zdrowo rosły

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama