Reklama

Oryginalne rośliny doniczkowe, które odmienią wnętrze

Chcesz odmienić wnętrze w swoim mieszkaniu, ale odstrasza cię wizja męczącego i kosztownego remontu? Są na to o wiele tańsze i szybsze metody. Postaw na oryginalne rośliny doniczkowe, które nie tylko wprowadzą do mieszkania nową jakość, ale też poprawią twój nastrój, a nawet oczyszczą powietrze. Pamiętaj, że ważne są nie tylko kwiaty, ale sposób ich ułożenia, dobór doniczek i kwietników. Możliwości są ogromne, liczy się pomysł i wyobraźnia.

Reklama

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)

To niezwykle efektowna roślina, która charakteryzuje się długimi pędami i listkami w kształcie małych zielonych kulek. Przez Anglików nazywana jest „sznurem pereł”. Pięknie prezentuje się w wiszących kwietnikach lub szklanych wysokich donicach. Lubi jasne, słoneczne miejsca i przepuszczalną ziemię. Preferuje niewielkie ilości wody, łatwiej znosi okresowe przesuszenie, nie toleruje zbyt dużej wilgoci.

Delsoperma echinatum

Delosperma określana jest też mianem „lodowej rośliny” – wszystko przez oryginalne mięsiste liście o intensywnej zielonej barwie, na których wyrastają kremowe włoski. Sprawiają one wrażenie, jakby kwiat pokryty był szronem. Roślina szybko się rozrasta i tworzy ładną rozłożystą formę. Wiosną pojawiają się na niej drobne żółte kwiaty. Delosperma akceptuje zarówno jasne, jak i lekko zacienione miejsca. Lubi suchą, przepuszczalną glebę i oszczędne podlewanie.

Maranta Fascinator Tricolor

Ta roślina doniczkowa wkroczyła na salony z wielkim impetem i jest prawdziwym wnętrzarskim hitem. Uwagę przykuwają jej niesamowite aksamitne duże liście z wyraźnym pomarańczowo-czerwonym unerwieniem. Ich spód jest purpurowy, a wierzch wielobarwny. Zjawiskowe jest również to, że po zmroku roślina zwija liście, a o świecie można obserwować ich powolne rozwijanie. Maranta lubi lekko zacienione miejsca, a także ciepłe i wilgotne powietrze. Zimą powinno się ją podlewać raz na dwa tygodnie, latem znacznie częściej i obficiej.

Pilea peperomioides (Pieniążek)

Ten modny doniczkowy kwiat świetnie prezentuje się na parapetach, komodach i regałach. Charakteryzuje się idealnie okrągłymi, błyszczącymi listkami o różnej wielkości, które przypominają monety. Nazywany jest też "wystrzałową rośliną", ponieważ wyrzuca nasiona na sporą odległość. Pilea jest łatwa w uprawie, lubi jasne, rozproszone światło oraz żyzne, lekko wilgotne podłoże.

Begonia maculata (Begonia koralowa)

Begonia koralowa została okrzyknięta najmodniejszą rośliną 2019 roku. I rzeczywiście w mediach społecznościowych ludzie wymieniają się jej zdjęciami i chwalą ciekawymi aranżacjami z jej udziałem. Uwagę zwracają przede wszystkim oryginalne sercowate liście. Posiadają one intensywnie czerwony spód i zielony wierzch z jasnymi okrągłymi plamkami. Begonia lubi miejsca jasne z rozproszonym światłem, nie toleruje zbyt obfitego podlewania ani zraszania liści. Jest wrażliwa na zbyt wysokie temperatury (idealna to 18-20 stopni Celsjusza).

Monstera dziurawa

Ta dużych rozmiarów roślina świetnie prezentuje się w przestronnych wnętrzach. Stanowi wtedy ciekawy i wyrazisty element kompozycji. Charakteryzuje się pięknymi, "powycinanymi" i intensywnie zielonymi liśćmi. Roślina osiąga nawet 3 metry wysokości i jest łatwa w uprawie. Lubi zacienione miejsca i umiarkowane podlewanie oraz temperaturę do 24 stopni Celsjusza. Od wiosny do jesieni warto wzmacniać ją nawozem do roślin zielonych. Liście monstery powinno się też często zraszać miękką wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama