Reklama

Oprysk z piołunu: Zwalczy mszyce, ślimaki i mrówki

Oprysk z piołunu to ekologiczny środek, który skutecznie ochroni twoje rośliny i uprawy przed atakiem ślimaków, mrówek czy mszyc. Jest to niezawodny sposób na zwalczenie szkodników, a także na wzrost i bujniejsze kwitnienie drzewek owocowych oraz warzyw. Bowiem zioło to w swoim składzie zawiera cenne składniki: między innymi sole mineralne i garbniki. Jak wykonać oprysk z piołunu? Z jakimi intruzami poradzi sobie jak żaden inny specyfik? Dowiesz się z tego artykułu!

Oprysk z piołunu: Jakie ma właściwości?

Bylica piołun to gorzka roślina, którą warto wykorzystać do pielęgnacji naszych upraw i ich ochrony przed szkodnikami. Opryski na bazie tego zioła można stosować w przypadku drzewek owocowych czy ozdobnych. Warto również wypróbować ten specyfik w celu ochrony roślin i warzyw na rabatach. Wystarczy sporządzić wywar lub gnojówkę z piołunu w celu wykonania oprysku.

Resztki pozostałego specyfiku możesz wykorzystać do podlania roślin, co przyczyni się do ich wzmocnienia i szybszego wzrostu. Dzieje się tak za sprawą garbników, które są składnikiem piołunu: chronią roślinę przed szkodliwym działaniem grzybów oraz owadów. Ponadto zioło zawiera solne mineralne, dzięki którym rośliny bujniej kwitną.

Reklama

Jakie szkodniki zwalcza oprysk z piołunu?

Oprysk z piołunu skutecznie poradzi sobie w zwalczaniu mszyc, mrówek czy ślimaków. Jest to metoda chętnie wykorzystywana przez ogrodników oraz rolników. Systematyczne opryskiwanie roślin wyciągiem z tego zioła bez trudu wypędzi z ogrodu niechcianych lokatorów. Piołunowa gorycz nie zachęca szkodników do żerowania w takich miejscach.

Opryski warto wykonywać w czasie umiarkowanej pogody, ponieważ mocne słońce nasili silne działanie tego specyfiku i spowoduje zniszczenie roślin. Dodatkowo trzeba pamiętać, że oprysk ma silny zapach, dlatego warto robić go pod wieczór.

Jak przygotować wywar na oprysk z piołunu?

Wywar z piołunu jest delikatniejszy i szybszy do zrobienia niż gnojówka. Do jej wykonania będziesz potrzebować dwóch składników:

  • 1 kilogram świeżych liści piołunu lub 100 gramów suszonego ziela,
  • 2 litry wody.

Sposób przygotowania:

  1. Piołun wymocz w wodzie całą noc, a kolejnego dnia odsącz płyn pochodzący z liści tego ziela.
  2. Potem przełóż liście do większego naczynia i gotuj przez godzinę.
  3. Tak powstały wywar połącz z odsączoną wcześniej cieczą, a następnie przecedź.
  4. Przygotowany preparat przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadź równomiernie po roślinach zaatakowanych przez szkodniki.

Zobacz też:

Jak stosować żelatynę do roślin? Przepis na domowy nawóz

Czy fusy z kawy można wykorzystać jako nawóz? Oczywiście, że tak!

Zwalcza szkodniki i wzmacnia rośliny. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama