Reklama

Oprysk z łupin cebuli: Jak wykonać?

Oprysk z łupin cebuli ma wiele właściwości, które dobroczynnie wpływają na rośliny. Mieszanka odstrasza mszyce, przędziorki czy kleszcze. Ponadto jest to środek bardzo uniwersalny i świetnie sprawdzi się w przypadku zarówno roślin ogrodowych, jak i tych uprawianych w doniczkach. Najczęściej oprysk tego typu używa się do krzewów pomidorów czy storczyków. Jak wykonać oprysk z łupin cebuli? Poniżej podpowiadamy.

Właściwości łupin cebuli

Łupiny z cebuli są skarbnicą witamin oraz minerałów: żelaza, wapnia czy witamin z grupy B. Pierwszy z pierwiastków wpływa na wzrost rośliny i bierze udział w procesie fotosyntezy. Wapń natomiast pełni szereg ważnych funkcji w roślinie. Pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, a oprócz tego neutralizuje kwasy organiczne i aktywuje enzymy. Witaminy z grupy B uodparniają rośliny na choroby, dzięki czemu rosną one bujniej i są silniejsze.

Jak przygotować oprysku z łupin cebuli?

Przygotowanie oprysku z łupin cebuli nie zajmie ci dużo czasu i jest proste. Do jego wykonania będziesz potrzebować dwóch litrów wody i siatki łusek z cebuli.

Reklama

  1. Wysuszone łupiny przełóż do głębokiego garnka i zalej wodą.
  2. Gotuj je przed 20 minut na małym ogniu, a następnie mieszankę przecedź.
  3. Ostudzony roztwór przelej do butelki z atomizerem i gotowe.

Jak wykonać oprysk?

Aby efekty były jak najlepsze, oprysk z łupin cebuli wykonuj nawet trzy razy w tygodniu. Jeśli chodzi o rośliny znajdujące się na zewnątrz, zabieg najlepiej robić w pochmurne, ale bezdeszczowe dni. Gdy na zewnątrz panuje upał, nie powinno się wykonywać tego zabiegu. Wynika to z faktu, że substancja gorzej się wchłania, a po drugie może spowodować szok termiczny, wynikający z różnicy temperatur. 

Domowe uprawy możesz opryskiwać w dowolnej porze, bez względu na pogodę. Zabieg powtarzaj przez cały okres wegetacyjny roślin. Pozostałości z substancji posłużą ci do nawożenia gleby, którymi wystarczy podlać je raz w tygodniu. Będą one lepiej chronione przed chorobami grzybowymi, przędziorkami oraz pleśnią. Pierwsze efekty są już zauważalne po kilku dniach od podlania.

Zobacz też:

Jak stosować cynamon w ogrodzie?

Mączka bazaltowa na ślimaki: Jak stosować?

Na co działa gnojówka z liści pomidorów?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama