Reklama

Odmiany tulipanów

Tulipany to legendarne kwiaty wiosenne, z którymi wiąże się mnóstwo emocji i znaczeń symbolicznych. Tulipany tworzą rodzinę roślin cebulowych, do której należy ponad 15 tysięcy różnorodnych odmian występujących w niemalże całej palecie barw. Ta mnogość odmian przyprawia ogrodników o kolorowy zawrót głowy. Aby nieco je uporządkować, zostały one podzielone na kilkanaście głównych grup. Wiele bardzo oryginalnych odmian cebulek tulipanów do nabycia w sklep-nasiona.pl.

Reklama

Tulipany pojedyncze wczesne

Grupa odmian kwitnących w kwietniu, dorastających do 30-40 cm. Niższe odmiany można uprawiać także w skrzynkach i pojemnikach. Ich niewielkie kwiaty o kubkowatym kształcie, występują najczęściej w kolorach bieli lub purpury, czasem żółci i pomarańczu.

Tulipany pełne wczesne

Odmiany zakwitają w kwietniu i osiągają wysokość 25- 30 cm. Mają większe, pełne, miseczkowate kwiaty o licznych płatkach w kolorach żółci, bieli lub ciemnej czerwieni. Mogą kwitnąć trochę dłużej niż wyżej wspomniane odmiany pojedyncze. Tutaj znajdziesz szeroką ofertę tulipanów pełnych.

Odmiany Triumph

Pojedyncze kwiaty odmian Triumph mają owalne kształty i średnicę około 6 cm. Możemy spotkać odmiany w wielu kolorach: białym, żółtym, czerwonym, purpurowym, różowym, z kontrastowymi brzegami lub plamkami. Ich kwiaty zakwitają pod koniec kwietnia lub na początku maja. Rośliny te dorastają do 40-60 cm wysokości. Idealne na rabaty lub kwiat cięty.

Mieszańce Darwina

Jest to grupa cennych odmian, na dużą skalę uprawianych w Holandii. Ich pojedyncze kwiaty o jajowatym kształcie są często wybarwione na jaskrawe odcienie żółci, różu, czerwieni czy pomarańczu, o brzegach czy podstawach w kontrastowych kolorach. Kwitną w drugiej połowie wiosny i osiągają od 50 do 70 cm wysokości. Uważane są za jedne z najpiękniejszych odmian.

Tulipany Darwina

Odmiany zakwitają w maju, a ich duże kwiaty o jajowatym kształcie wyrastają na długich łodygach. Występują kolorze białym, żółtym, czerwonym lub purpurowym, często z zieloną smugą lub kontrastującym środkiem. Czasem są całkowicie zielone, tylko z brzegiem o innej barwie. Dorastają do 40–55 cm i nadają się na rabaty mieszane oraz na kwiat cięty.

Tulipany liliokształtne

Jest to grupa odmian majowych, osiągających wysokość 50-60 cm. Ich pojedyncze kwiaty o wydłużonym kształcie mają ostro zakończone płatki. Są odmiany białe, różowe, żółte, w odcieniach czerwieni lub karmazynu. Niezwykle elegancko prezentują się na rabatach.

Odmiany Mendla

Ich pojedyncze, kubkowate kwiaty w kolorach różu, moreli, żółci, czerwieni lub fioletu mają tzw. frędzelkowate brzegi o innej barwie. Zakwitają późną wiosną, rosną na wysokość od 35 do nawet 65 cm. Sprawdzą się do obsadzania rabat oraz w przeznaczeniu na kwiat cięty.

Tulipany Rembrandta

Odmiany z tej grupy zakwitają w maju i dorastają do pół metra wysokości. Ich kwiaty w różnych odcieniach bieli, żółci i czerwieni mają bardzo charakterystyczną cechę: ich płatki pokryte są smugami w innym kolorze, które są spowodowane niegroźnym wirusem pstrości. Idealnie sprawdzą się do uprawy na rabatach mieszanych oraz na kwiat cięty.

Odmiany papuzie

Pojedyncze, kubkowate kwiaty tulipanów papuzich są okazałe i występują w kolorach bieli, różu czy fioletu. Często pokryte są nierównomiernymi pasami w różnych barwach i mają postrzępione brzegi. Kwitną w połowie maja i osiągają wysokość 35-65 cm. Charakteryzują się wiotkimi pędami i czasem wymagają zastosowania podpór.

Tulipany pełne późne

To odmiany nazywane też piwoniowymi, dorastają maksymalnie do 60 cm. Ich duże, pełne kwiaty o szerokości nawet do 12 cm zakwitają pod koniec maja. Możemy spotkać odmiany o barwach bieli, różu, purpury czy żółci. Idealnie sprawdzą się na zagonach lub rabatach. Czasem mogą potrzebować podpór, ze względu działanie wiatru lub deszczu.

Odmiany pojedyncze późne

Kwitną pod koniec maja, a ich kwiaty o kielichowatym kształcie często są dwu lub nawet trójbarwne. W zależności od odmiany dorastają do 45-75 cm. Nadają się do uprawy na rabatach oraz do ścinania na bukiety.

Odmiany botaniczne

Do tej grupy należą m.in.: mieszańce kaufmanniana, fosteriana i greigii. Są to odmiany, które zachowały kilka cech odmian dzikich. Większość z nich kwitnie bardzo wcześnie, nawet w marcu. Są też niskie więc idealnie nadają się do nasadzeń naturalistycznych oraz ogrodów skalnych. Ich cechą charakterystyczną są liście pokryte brązowymi lub czerwonymi paskami.

Najwyższej jakości cebule kwiatowe znajdziesz tutaj.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama