Reklama

O jakiej porze podlewać kwiaty latem?

Chyba nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, że znajdujące się w naszych ogrodach i domach rośliny, muszą być stale nawadnianie. Niestety, zbliżające się lato powoduje, że staje się cieplej, więc rośliny i kwiaty wymagają częstszego podlewania. To sprawi, że będą nie tylko bujnie rosły, ale wzmocni się ich kondycja! Zatem, o jakiej porze podlewać kwiaty? Jak często je podlewać? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

O jakiej porze podlewać kwiaty?

Dla niektórych może to być zaskoczenie, ale rośliny należy podlewać wyłącznie rankiem. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka! Przede wszystkim podlewanie w południe może narazić rośliny w ogrodzie na szok termiczny i poparzenie liści. Gdy zabieg wykonamy wczesnym rankiem, będziemy mieć pewność, że woda dostała się w głąb brył korzeniowej i zminimalizuje się ilość jej parowania. Poza tym podlewanie roślin i kwiatów rankiem spowoduje, że przygotujemy je do transpiracji, czyli momentu, w którym tracą najwięcej wody. Brak wilgoci może spowodować wtedy przegrzanie oraz zamieranie roślin czy kwiatów znajdujących się w ogrodzie lub na parapecie w domu.

Jak często podlewać kwiaty?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często należy podlewać kwiaty i rośliny znajdujące się w ogrodzie. Latem, kiedy temperatury są zdecydowanie wyższe, zabieg ten należy powtarzać częściej. Jak rozpoznać, że należy podlać kwiaty? Wystarczy sprawdzić ziemię, w której rosną nasze okazy. Jeśli jest sucha, to wtedy należy je podlać. Niekiedy widocznym objawem niedoboru wody jest zwijanie się liści i ich więdnięcie. Warto pamiętać, że przesuszenie nie jest tak szkodliwe dla roślin i kwiatów, co ich przelanie (to właśnie ono doprowadza do gnicia korzeni).

Warto pamiętać o roślinach i kwiatach, które są wyeksponowane na nasłonecznionym balkonie. To właśnie one potrzebują częstszego, niż inne gatunki, podlewania. Pamiętajmy, że niektóre kwiaty na balkonie, takie jak np. pelargonie czy surfinie, powinny być - podczas upałów - podlewane dwa razy dziennie: rano i wieczorem!

Nawadnianie roślin

Nawadnianie roślin i kwiatów nie jest skomplikowane, ale czasami popełniamy błędy, które mogą naszym okazom szkodzić. Jeśli rośliny kwitną, unikajmy zamaczania ich płatków, gdyż wilgoć może je zlepiać i niszczyć. Poza tym trzeba na bieżąco monitorować stan bryły korzeniowej, aby nie dopuścić do jej gnicia. Aby nawadnianie roślin nie wywołało szkód, warto posiadać doniczki z otworami odpływowymi, a na ich dnie zastosować warstwę drenażową z kamyczków, potłuczonej ceramiki lub keramzytu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama