O jakiej porze podlewać kwiaty latem?
Chyba nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, że znajdujące się w naszych ogrodach i domach rośliny, muszą być stale nawadnianie. Niestety, zbliżające się lato powoduje, że staje się cieplej, więc rośliny i kwiaty wymagają częstszego podlewania. To sprawi, że będą nie tylko bujnie rosły, ale wzmocni się ich kondycja! Zatem, o jakiej porze podlewać kwiaty? Jak często je podlewać? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Dla niektórych może to być zaskoczenie, ale rośliny należy podlewać wyłącznie rankiem. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka! Przede wszystkim podlewanie w południe może narazić rośliny w ogrodzie na szok termiczny i poparzenie liści. Gdy zabieg wykonamy wczesnym rankiem, będziemy mieć pewność, że woda dostała się w głąb brył korzeniowej i zminimalizuje się ilość jej parowania. Poza tym podlewanie roślin i kwiatów rankiem spowoduje, że przygotujemy je do transpiracji, czyli momentu, w którym tracą najwięcej wody. Brak wilgoci może spowodować wtedy przegrzanie oraz zamieranie roślin czy kwiatów znajdujących się w ogrodzie lub na parapecie w domu.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często należy podlewać kwiaty i rośliny znajdujące się w ogrodzie. Latem, kiedy temperatury są zdecydowanie wyższe, zabieg ten należy powtarzać częściej. Jak rozpoznać, że należy podlać kwiaty? Wystarczy sprawdzić ziemię, w której rosną nasze okazy. Jeśli jest sucha, to wtedy należy je podlać. Niekiedy widocznym objawem niedoboru wody jest zwijanie się liści i ich więdnięcie. Warto pamiętać, że przesuszenie nie jest tak szkodliwe dla roślin i kwiatów, co ich przelanie (to właśnie ono doprowadza do gnicia korzeni).
Warto pamiętać o roślinach i kwiatach, które są wyeksponowane na nasłonecznionym balkonie. To właśnie one potrzebują częstszego, niż inne gatunki, podlewania. Pamiętajmy, że niektóre kwiaty na balkonie, takie jak np. pelargonie czy surfinie, powinny być - podczas upałów - podlewane dwa razy dziennie: rano i wieczorem!
Nawadnianie roślin i kwiatów nie jest skomplikowane, ale czasami popełniamy błędy, które mogą naszym okazom szkodzić. Jeśli rośliny kwitną, unikajmy zamaczania ich płatków, gdyż wilgoć może je zlepiać i niszczyć. Poza tym trzeba na bieżąco monitorować stan bryły korzeniowej, aby nie dopuścić do jej gnicia. Aby nawadnianie roślin nie wywołało szkód, warto posiadać doniczki z otworami odpływowymi, a na ich dnie zastosować warstwę drenażową z kamyczków, potłuczonej ceramiki lub keramzytu.