Nie wyrzucaj, tylko rozsyp na trawniku. Murawa będzie bujna i zielona

Popiół drzewny traktowany jest jako odpad. Warto jednak odkryć inne zastosowania tego materiału. Ma bowiem pozytywny wpływ na niektóre rośliny i oddziaływuje na ich wzrost. Popiół zawiera między innymi potas czy wapń. To minerały poprawiające również jakość gleby. Jakie rośliny preferują popiół drzewny? Jakich błędów należy unikać? Wyjaśniamy.

  • Popiół drzewny jest drogocennym nawozem, który nadaje się do roślin preferujących gleby zasadowe.
  • Stosuj tylko popiół pochodzący z drewna naturalnego, pozbawionego chemicznych dodatków.
  • Ilość nawozu dobieraj zgodnie z wymaganiami roślin i pH gleby.

Popiół drzewny jako nawóz

Stosowanie popiołu drzewnego jako nawozu staje się coraz bardziej powszechne. To produkt, który pochodzi od spalania biomasy. Zazwyczaj jest spisany na straty, a tak naprawdę ma wiele zastosowań. Ogrodnicy dodają popiół drzewny do kompostu, gdyż rozprawia się z nieprzyjemnym zapachem. Dodatkowo to świetna opcja, by ochronić szczególnie wrażliwe rośliny przed mrozem. Popiół drzewny stosowany jest do okrywania okazów ogrodowych. Wystarczy, że produkt zmieszasz ze sproszkowaną korą i obłożysz rośliny wkoło. Warto również podkreślić, że działa odstraszająco na ślimaki. Natomiast użycie popiołu drzewnego w formie nawozu pozytywnie wpłynie na plony.

Reklama

Przeczytaj też: Koniec z mchem i chwastami. Wykonaj wapnowanie trawnika już w styczniu

Jaki rodzaj popiołu wybrać?

Należy mieć na uwadze, że popiół drzewny nadaje się wyłącznie do gleb zasadowych. Znacząco podnosi kwasowość ziemi, a zbyt duża ilość produktu doprowadzi do zasolenia gleby. To sprawi, że rośliny będą mieć utrudnione pobieranie wody i składników mineralnych. W ostateczności spowoduje to zahamowanie wzrostu i obumarcie okazów. Nigdy nie stosuj popiołu z drewna lakierowanego czy barwionego. Substancje chemiczne w nim zawarte zaszkodzą uprawom. Sprawdzi się wyłącznie surowe i naturalne drzewo.

Jakie rośliny lubią popiół?

Przed użyciem popiołu drzewnego jako nawozu zorientuj się, jaką glebę preferują rośliny i uprawy. Świetnie sprawdzi się do nawożenia roślin czy warzyw uprawianych w sadzie. Polubią go na pewno ziemniaki, pomidory czy ogórki. 

Popiół może być używany wyłącznie w przypadku gleb, których pH wynosi powyżej 7,5. Wybierz go do tych gatunków:

  • dereń,
  • bukszpan wieczniezielony,
  • głóg,
  • jaśminowiec,
  • ligustr pospolity.

Popiół drzewny przyda się też do nawożenia trawnika. Upora się z mchem i uzupełni glebę w potrzebne składniki odżywcze. Produkt zawiera między innymi drogocenny wapń, fosfor, a także potas.

Jak używać popiołu do roślin?

Pamiętaj, by dawkę popiołu dobierać zgodnie z pH gleby i wymaganiami roślin. Optymalna ilość wynosi 30-50 gramów na metr kwadratowy. Jeśli chodzi o porę stosowania popiołu w ogrodzie, nie ma tutaj ograniczeń. Gdy masz duże zapasy, warto wykorzystać je na bieżąco. Pierwszym ze sposobów jest bezpośrednie podsypanie popiołu pod rośliny. Następnie wymieszaj go z glebą (głębokość około 10 centymetrów). Inną opcją zastosowania popiołu jest wymieszanie go z kompostem. Nawóz staje się bardziej wartościowy i łatwiejszy w użyciu. Popiół drzewny jest lekki, a ten patent sprawi, że wiatr nie rozsypie go po całym ogrodzie.

Zobacz:

Jej kwiatostan zachwyca nawet zimą. Jak uprawiać trawę pampasową?

Nawóz domowej roboty. Pobudzi do wzrostu zamiokulkasa zamiolistnego

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama