Reklama

Nawóz z cebuli do roślin doniczkowych. Na co pomaga i jak go zrobić?

Cebula jest nieodłącznym elementem wielu dań. Nadaje potrawom wyrazu, więc trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne gotowanie bez jej udziału. Łupiny zazwyczaj wyrzucasz prosto do kosza? Nie warto pozwalać sobie na takie marnotrawstwo! Stanowią one bowiem skarbnicę składników odżywczych, które wykorzystasz w pielęgnacji roślin doniczkowych. Sprawdź, jak zrobić naturalny nawóz z łupin cebuli. Kondycja twoich kwiatów poprawi się w mgnieniu oka.

Dbanie o rośliny doniczkowe w stylu zero waste

Coraz więcej miłośników zieleni w domu interesuje się naturalnymi sposobami pielęgnacji roślin. Zdobią nasze mieszkania, więc nie chcemy wprowadzać do własnej przestrzeni zbędnej chemii. Jak jednak pogodzić to z troską o wzmocnienie kwiatów oraz ochroną ich przed szkodnikami? Z pomocą przychodzą naturalne patenty. Jednym z nich jest nawóz z łupin cebuli. Pozwala wykorzystać zapasy w maksymalnym stopniu, więc można powiedzieć, że nic nie kosztuje. Koniec z wyrzucaniem łupin tuż po obraniu cebuli!

Zobacz też: Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj do ciemierników?

Reklama

Właściwości nawozu z cebuli

Skąd bierze się fenomen tej wzmacniającej odżywki do roślin? Łuski cebuli są skarbnicą składników odżywczych. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, a także C oraz E. W składzie nie brakuje również minerałów: fosforu, żelaza, potasu, magnezu, miedzi i manganu.

Substancje te tworzą doskonałą pożywkę dla roślin, które stają się mocniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki. To, co uda zauważyć się już na pierwszy rzut oka to odżywione liście o soczystym odcieniu zieleni. Z tego względu nawóz z cebuli poleca się stosować zwłaszcza do storczyków.

Zobacz też: Jak wykorzystać piwo do pielęgnacji fikusa?

Jak zrobić nawóz z łusek cebuli krok po kroku?

Podczas przyrządzania posiłku pomyśl nie tylko o zbliżającej się uczcie, ale także o swoich roślinach. Im też się przyda wzmacniający poczęstunek. Jak go przygotować?

  • Zbierz garść łupinek i skórek z dwóch lub trzech warzyw. Może być to cebula zwyczajna, ale czerwona lub dymka nadają się tak samo dobrze.

  • Przełóż je do pojemnika z pokrywką i szczelnym zamknięciem.

  • Zalej jednym litrem ciepłej wody, naczynie zamknij i ustaw chłodnym, zacienionym miejscu.

  • Odczekaj 24 godziny. Po upływie tego czasu nawóz przecedź przez gazę i przelej do dowolnego naczynia.

Jak stosować nawóz z cebuli do roślin? Podlewaj nim rośliny raz w tygodniu. Pierwsze efekty w postaci lepszego wyglądu liści zobaczysz już po trzech takich sesjach pielęgnacyjnych.

Sprawdź: Kiedy i jak przycinać lawendę po zimie? Zabieg, po którym roślina będzie bujnie kwitnąć

Cebula w ogrodzie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kawałka własnego ogródka, nawóz z łupin cebuli również okaże się przydatny. Przygotujesz go w dokładnie taki sam sposób. Możesz również zrobić napar poprzez gotowanie łupin w wodzie przez 20-25 minut. Po odcedzeniu i ostudzeniu ruszaj do ogrodu.

Tym razem jednak wykorzystasz go jako oprysk chroniący rośliny. Sprawdza się zarówno w przypadku gatunków ozdobnych, jak i warzyw i owoców. Chroni przed chorobami grzybowymi, pleśnią oraz znienawidzonymi przez wszystkich ogrodników przędziorkami. 

Polecamy:

Bambus w ogrodzie: Czy warto go mieć?

Jakie nasiona ziół można siać w lutym?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama