Reklama

Nawóz z bananów pod pomidory: Jak zrobić i stosować?

Zastanawiasz się, czym nawozić pomidory? Domowe sposoby przychodzą na ratunek jako niezwykle skuteczna i tania odżywka. Dzięki niej uzyskasz dorodny plon i już niebawem będziesz cieszyć się soczystymi warzywami z własnej uprawy. Skorzystaj z naszego pomysłu na nawóz ze skórek banana do pomidorów. Ten kuchenny odpadek ma niezrównane właściwości, więc z całą pewnością nie powinien lądować w koszu.

Jakie właściwości ma skórka z banana?

To jeden z najpopularniejszych owoców, jaki pojawia się w naszym menu. Wystarczy obrać go ze skórki i słodką przekąskę mamy z głowy! Po degustacji nie warto spisywać bananowej skórki na straty. Jest ona bogata w składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin i zawiązywania owoców.

W jej składzie dominują potas i fosfor. Właśnie ten duet warunkuje skuteczność naturalnego nawozu do pomidorów. Pierwiastki pobudzają roślinę do kwitnienia, uodparniają na choroby, a także korzystnie wpływają na smak warzyw. Objawami niedoboru tych składników, zwłaszcza potasu, mogą być:

Reklama

  • powolny lub całkowicie zahamowany wzrost roślin,
  • żółknięcie dolnych liści,
  • nierównomierne dojrzewanie owoców,
  • osłabienie systemu korzeniowego.

Zależy ci na uprawie pomidorów bez chemii? Jesteś we właściwym miejscu.

Zobacz: Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Domowy nawóz do pomidorów: Jak go przygotować?

Do przygotowania nawozu ze skórek banana dobrze jest wybierać owoce z upraw ekologicznych. Jeśli nie mamy takiej możliwości, konieczne będzie dokładne umycie skórki, by usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia i ślady po chemicznych środkach ochrony roślin. Co dalej?

  • Skórkę banana przekładamy do litrowego słoika. Wcześniej możemy pokroić ją na mniejsze kawałki.
  • Zalewamy chłodną wodą i szczelnie zakręcamy.
  • Odstawiamy na co najmniej tydzień. Jeśli nasze uprawy nie wymagają natychmiastowej interwencji, możemy zaczekać dwa tygodnie.
  • Następnie skórkę usuwamy (np. przelewając przez sitko), a nawóz przed użyciem rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:4.

Jak stosować nawóz z banana na pomidory?

Miksturę poleca się przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać nią nadziemne części roślin. Ważne jest, by zaplanować to na wczesny poranek lub wieczór. Opryskiwanie pomidorów w pełnym słońcu mogłoby doprowadzić do poparzenia liści, co z pewnością nie przysłuży się naszym uprawom. Jak często stosować nawóz z banana? Powtarzajmy to raz w tygodniu.

Warto wiedzieć: Oprysk okaże się niezwykle przydatny w walce z mszycami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by bananowego preparatu używać także do podlewania pomidorów.

Nawożenie pomidorów bananem na różne sposoby

Skórkę z bananów można stosować w różnych formach. Warto wypróbować więcej niż jedną metodę, by wybrać opcję, która będzie dla nas najwygodniejsza. Skórkę możemy wysuszyć w piekarniku, a następnie zemleć na drobny proszek, uzyskując bananowy puder. Po wymieszaniu go z wodą otrzymamy kapitalny środek do podlewania upraw. 

Wielu ogrodników poleca także połączyć go z ziemią, której używamy do sadzenia roślin. Owocowe resztki można zakopywać w podłożu do pomidorów, dzięki czemu będą stopniowo uwalniać życiodajne substancje. 

Polecamy:

Jak wykonać oprysk z łupin cebuli?

Mączka bazaltowa na ślimaki: Jak stosować?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama