Naturalne sposoby nawożenia róż

Róże to piękne rośliny, które stanowią ozdobę wielu ogrodów i tarasów. Mają szerokie grono miłośników, co zawdzięczają swojemu eleganckiemu wyglądowi oraz intensywnemu zapachowi. Aby róże mogły rosnąć pięknie i bujnie, należy wzbogacić je w odpowiednie składniki odżywcze. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie naturalne sposoby nawożenia róż możesz wykorzystać w swoim ogrodzie.

Kiedy można nawozić róże?

Podstawą pielęgnacji róż powinno być nawożenie naturalne, które odgrywa kluczową rolę w prawidłowym wzroście rośliny. Nawożenie mineralne jest równie istotne, ale wykonuj je znacznie rzadziej. Pomaga ono w uzupełnieniu brakujących pierwiastków w glebie: fosforu, potasu, azotu oraz żelaza, a także magnezu. Wcześniej wykonaj analizę gleby, która pomoże w ogólnej ocenie jej stanu oraz wskaże braki w minerałach. Pierwsze nawożenie wykonaj podczas sadzenia róż, następne, gdy pojawią się pąki kwiatowe, a kolejne w połowie lipca. Do młodych krzewów nigdy nie stosuj nawozów mineralnych.

Reklama

Nawożenie kompostem

Kompost to źródło łatwo przyswajalnych substancji mineralnych, które są bardzo ważne dla róż. Jest słabszy od obornika, dlatego bez problemu możesz go stosować częściej: nawet do trzech razy w ciągu sezonu. Ponadto kompost jest łatwy w przygotowaniu i stanowi doskonałe podłoże dla roślin. Gotowy kompost stosuje się zazwyczaj wiosną oraz jesienią, rozsypując jego warstwę wokół róż (2-2,5 centymetra). Wcześniej kompost wymieszaj z glebą, co pozwoli na lepsze przyjęcie się naturalnego nawozu.

Polecamy: Trawa cytrynowa: Jak ją wykorzystać?

Nawóz z obornika

Kolejnym rozwiązaniem nawożenia róż jest obornik. To naturalny nawóz, który można zastosować w marcu lub październiku. Działa dość mocno, dlatego nie powinno się go często używać. Przed jego zastosowaniem nawóz przekompostuj, gdyż w przeciwnym razie grozi to przepaleniem korzeni róży. Obornik wystarczy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i gotowe. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że stosując obornik, nie będziesz potrzebować sztucznych nawozów. Jego bogaty skład dostarcza różom niezbędnych minerałów, zapewniając tym samym obfite kwitnienie roślin.

Organiczny nawóz z biohumusu

Biohumus to najłagodniejszy nawóz organiczny, dlatego bez obaw możesz go używać przez cały okres wegetacyjny róż, nawet raz w miesiącu. Ciekawostką jest to, że pochodzi on z odchodów dżdżownic kalifornijskich i zawiera próchnicę pokarmową oraz mikroflorę bakteryjną. Warto go stosować w zamian za nawozy mineralne, gdyż jest on naturalny i zdrowszy dla roślin. Występuje w postaci płynnej, a jego dokładne zastosowanie znajdziesz na etykiecie umieszczonej przez producenta. Opcjonalnie to kilka mililitrów nawozu wymieszanego w konewce z wodą w proporcji 1:2.

Mineralne nawożenie róż

Gdy naturalne nawożenie róż nie przynosi pożądanych rezultatów, sięgnij po nawożenie mineralne. Przy tym sposobie nawożenia roślin trzeba jednak zachować umiar i czujność. Unikaj produktów, które w swoim składzie posiadają dużo chlorków, a także nie wykonuj tego zabiegu później niż w połowie lipca. Mineralne nawozy posiadają w swoim składzie azot, którym nie jest wskazane nawożenie w późniejszych miesiącach. Nawóz wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby, a jeśli podajesz go w formie płynnej, to koniecznie po nawożeniu podlej obficie róże. To pomoże w przyspieszeniu przenikania produktu w głębsze warstwy gleby, gdzie znajdują się korzenie.

Zobacz też:

Kwiaty doniczkowe na Wielkanoc: Które wybrać, by pięknie zakwitły na święta? 

Naturalne sposoby na walkę z chwastami

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama