Reklama

Naturalne opryski na pomidory: Jak wykonać?

Opryski na pomidory są bardzo ważnym elementem uprawy tych warzyw. Pozwalają one na uchronienie plonów przed atakiem szkodników oraz chorobami grzybowymi. W pierwszej kolejności warto wypróbować ekologiczne sposoby, gdyż są one zdrowsze i przyjazne środowisku. Jak wykonać naturalne opryski na pomidory? Poniżej podpowiadamy.

Dlaczego warto stosować naturalne opryski na pomidory?

Opryskiwanie warzyw to zabieg pielęgnacyjny mający na celu ochronę plonów przed niekorzystnymi czynnikami. Opryski na pomidory tworzą barierę przed atakiem szkodników i chorobami grzybowymi. W walce z przeciwnikiem najczęściej stosowane są chemiczne sposoby. Zanim jednak po nie sięgniesz, wypróbuj naturalne opryski pomidorów. Są one tanie i ekologiczne oraz nie zaszkodzą uprawom, gdyż ich skład jest bezpieczny.

Zobacz również: Soda oczyszczona w ogrodzie. Jak zrobić oprysk na mszyce i chwasty?

Reklama

Oprysk z drożdży

Drożdże piekarskie zastosowane w formie oprysku są ekologicznym sposobem na pielęgnację roślin. Usuwają szkodliwe mikroorganizmy i chronią plony przed infekcjami chorób grzybowych. Ponadto przygotowanie naturalnego oprysku na pomidory z użyciem drożdży jest bardzo proste.

Wystarczy, że kostkę drożdży rozpuścisz w 0,5 l mleka (trzyprocentowego), a następnie przelejesz do naczynia z wodą (musi się zmieścić około trzech litrów płynu). Potem połącz ze sobą wszystkie składniki i dodaj pół kostki szarego mydła. Spowoduje ono, że mieszanka dłużej utrzyma się na liściach. Tak przygotowany roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpyl go po krzewach. Zabieg powtarzaj co kilka dni, aż do zauważenia poprawy w kondycji pomidorów.

Polecamy: Jak zwalczyć chwasty domowymi sposobami?

Oprysk ze skrzypu polnego

Kolejna propozycja to oprysk ze skrzypu polnego. Dlaczego właśnie skrzyp? Jest ekologicznym remedium na choroby grzybowe i atak szkodników (mszyc, przędziorków oraz tarczników). Przygotowanie naturalnego oprysku na pomidory ze skrzypu polnego to prosta sprawa:

  1. Zalej 150 gramów suszonego skrzypu polnego trzema litrami wody.
  2. Odstaw na cały dzień, aby mieszanka sfermentowała się.
  3. Następnie przelej substancję do butelki z atomizerem i spryskaj rośliny. Zabieg powtarzaj co trzy dni.

Oprysk pomidorów na bazie czosnku

Czosnek dzięki swoim właściwościom bakterio- i grzybobójczym poradzi sobie w przypadku różnych chorób dotykających krzewy pomidorów, np. zarazy ziemniaczanej. Ponadto ma bardzo intensywny zapach, który skutecznie odstraszy takie szkodniki jak mszyce czy gąsienice motyli. Dodatkową zaletą oprysku wykonanego na bazie czosnku jest to, że można go stosować również zapobiegawczo. Często w chemicznych preparatach stosuje się wyciąg z czosnku. Jak przygotować naturalny oprysk na pomidory?

  1. Rozetrzyj ząbki czosnku (około 200 gramów) i przełóż do średniej wielkości naczynia.
  2. Zalej wodą i odstaw na dobę.
  3. Na następny dzień gotuj przez 20 minut, a potem wywar ostudź.
  4. Na końcu przecedź mieszankę przez sito i przelej preparat do butelki z atomizerem.   

Wszystkie grządki należy spryskać równomiernie, a zabieg powtarzać minimum raz w tygodniu.

Zobacz też:

Te rośliny otrują cię w mgnieniu oka. Rosną w polskich w parkach i ogrodach

Na co pomaga gnojówka i wywar z żywokostu? Zastosowanie w ogrodzie

Rabarbar w ogrodzie: Kiedy i jak go sadzić?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama