Reklama

Naturalne opryski na mszyce

Mszyce potrafią przysporzyć wielu kłopotów oraz wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Zazwyczaj żerują na krzewach, roślinach ozdobnych czy warzywach. Szkodniki te rozmnażają się błyskawicznie, a ponadto wysysają z roślin sok komórkowy. Aby się ich pozbyć, należy działać bardzo szybko. Warto nie korzystać z chemicznych środków, a wybrać te przyjazne środowisku. Jak zrobić naturalny oprysk na mszyce? Poniżej podpowiadamy.

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce są drobnymi owadami, które za miejsce kryjówki obierają sobie spód liści lub łodygę rośliny. Zazwyczaj szkodniki przybierają kolor biały, ale również żółty, brązowy, a nawet zielony. Samica posiada umiejętność wytworzenia skrzydeł, które pozwolą jej przefrunąć na rośliny sąsiadujące, w celu złożenia jajeczek. Jeśli tylko zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się szkodników, działaj od razu. Na początek wypróbuj naturalne opryski na mszyce.

Gnojówka z pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw jest bardzo dobrym rowiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o rośliny ogrodowe. Aby zrobić oprysk, przygotuj 10 dekagramów liści pokrzywy i pokrój na małe kawałki. Następnie zalej je litrem wody i przykryj gazą: cały proces fermentacji powinien trwać około trzech tygodni. Pamiętaj, aby codziennie mieszać miksturę, a gdy przestanie się pienić, to znak, że jest gotowa do użytku. Wtedy też połącz ją z wodą w proporcji 1:10. Oprysk z pokrzywy najlepiej sprawdzi się w okresie wegetacyjnym roślin. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.

Reklama

Soda oczyszczona na mszyce

Kolejnym sposobem na walkę z mszycami jest oprysk z sody oczyszczonej. To tani i ekologiczny sposób na pozbycie się szkodników. Jak przygotować mieszankę? Wystarczy, że dodasz dwie łyżki sody oczyszczonej do litra wody i połączysz oba składniki. Następnie przelej substancję do butelki z atomizerem i stosuj opryski dwa razy w tygodniu. Środek ten pokryje mszyce i unieruchomi je. Po kilku minutach zrób kąpiel roślinom, aby pozbyć się dokładnie wszystkich owadow.

Oprysk na bazie oleju z dodatkami

Kolejną, dość nietypową propozycją, jest oprysk na bazie oleju. Do jego przygotowania wykorzystaj olej rzepakowy. Połącz ze sobą następujące składniki: ¼ szklanki oleju, trzy ząbki czosnku oraz trzy łyżki ostrej papryki, a także pół łyżki mydła w płynie. Wszystko dokładnie wymieszaj w czterech litrach wody, przelej mieszankę do butelki z atomizerem i zrób oprysk. Czynność tę wykonuj dwa razy w tygodniu.

Polecamy: Domowe sposoby na zwalczanie stonki ziemniaczanej

Moc czosnku

Czosnek jest skuteczny w walce z mszycami i nie szkodzi roślinom. Do wykonania oprysku przygotuj drobno pokrojoną główkę czosnku, następnie wrzuć ją do słoika i zalej wodą. Naczynie zakręć i trzymaj przed dobę, po tym czasie przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem i gotowe! Aby uzyskać jak najlepsze efekty, oprysk wykonuj raz dziennie.

Oprysk z szarego mydła

Kolejnym sprawdzonym sposobem na walkę z mszycami jest oprysk z szarego mydła. Jak go przygotować? Kostkę mydła rozpuść w litrze wody i przelej do butelki z atomizerem. Dokładnie opryskaj wszystkie zaatakowane rośliny, powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu. Dopiero kiedy naturalne środki nie pomogą, sięgnij po te bardziej inwazyjne.

Zobacz też:

Jak pozbyć się pająków z domu?

Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Jak ją rozpoznać?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama