Reklama

Naturalne nawozy do kwiatów

Nawożenie kwiatów to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym niestety często zapominamy. Dzięki regularnemu nawożeniu rośliny lepiej rosną, szybciej kwitną, są zdrowsze i piękniej wyglądają. Jednak pamiętajmy, że różne rodzaje kwiatów wymagają stosowania innego preparatu. W końcu nawóz nawozowi nierówny. W sklepach spotkamy ich różne postacie - od płynnych po sypkie. Jednak oprócz naturalnych składników zawierają one również substancje pochodzenia chemicznego, które nie wpływają dobrze na kwiaty. Warto zastąpić je w pełni naturalnymi nawozami, które przygotujemy samodzielnie. Podpowiadamy kilka najskuteczniejszych.

Skorupki z jajek

Pierwsza propozycja to skorupki jajek, które bogate są w wapń - pierwiastek wyjątkowo potrzebny roślinom. Skorupki jaj wzmacniają je i zwiększają ich odporność na ataki szkodników. Jak je stosować? Na początku kruszymy skorupki, a następnie posypujemy nimi wierzchnią warstwę ziemi. Przy przesadzaniu kwiatów warto wymieszać ziemię ze skorupkami.

Drożdże

W drożdżach znajdziemy sporo składników mineralnych, które potrzebne są każdej roślinie. Poprawiają one mikroflorę gleby, hamują rozwój szkodliwych organizmów, wzmacniają roślinę i przyspieszają jej wzrost. By przygotować nawóz, wystarczy wymieszać około 30 gramów świeżych drożdży z około 500 mililitrami ciepłej wody. Odstawiamy mieszaninę do ostudzenia, a następnie podlewamy nią kwiaty, wystarczy niewielka ilość.

Woda z gotowanych ziemniaków

Woda z gotowanych ziemniaków, ale również innych warzyw, robi furorę w pielęgnacji roślin. Doskonale sprawdzi się jako nawóz. To dlatego, że znajdziemy w niej wartościowe mikroelementy oraz skrobię. Woda z warzyw wzmacnia rośliny oraz przyspiesza ich wzrost. Jest jednak jeden warunek: woda nie może być wcześniej posolona.

Skórka z banana

Skórka z banana to bogactwo magnezu oraz potasu, dlatego tak świetnie wpływa na rośliny. Przykładowo, gdy nawozimy skórką z banana pomidory lub ogórki, ich smak jest dużo lepszy. Wystarczy pokroić skórę w drobną kostkę i wrzucić do ziemi podczas przesadzania rośliny.

Woda z akwarium

Jednym z najlepszych naturalnych nawozów do kwiatów jest również woda z akwarium. Znajdziemy w niej wszystkie potrzebne składniki do wzmocnienia kondycji roślin. Gdy wymieniamy wodę w akwarium, warto ją przelać do butelek i porozlewać do kwiatów. Nawóz ten wzmocni kwiaty i przyspieszy ich wzrost. Woda z akwarium doskonale użyźnia ziemię.

Fusy z kawy

Do nawożenia roślin warto wykorzystać również fusy z kawy. Świetnie zakwaszają one podłoże, dlatego warto stosować je wyłącznie dla roślin kwasolubnych (między innymi do paproci, storczyków czy hortensji). Podobnie jak w bananach, w fusach znajdziemy również sporo potasu, dlatego to idealny nawóz dla roślin kwitnących. Fusy poprawiają również strukturę podłoża roślin.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama