Nakarm tym swoje rośliny. W mig odżyją i obsypią się kwiatami

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych, czy masz już w tej dziedzinie duże doświadczenie, zawsze warto poznać nowe sposoby pielęgnacji ulubionych okazów. Zastanawiasz się, dlaczego kwiaty marnieją? A może chcesz zafundować im zastrzyk energii, by rozwijały się bujnie i kwitły feerią barw? Domowy nawóz do kwiatów doniczkowych przygotujesz z nietypowego produktu i właściwie przy okazji. Wykorzystaj warzywne obierki, które zostają po degustacji egzotycznej bulwy.

Zero waste a ogrodnictwo

Nie lubisz marnować żywności i starasz się zawsze wykorzystywać swoje zapasy do ostatniego okruszka? Bardzo słusznie! Pamiętaj, że wiele produktów spożywczych i resztek, które zostają po gotowaniu, można w prosty sposób zamienić w naturalny nawóz do roślin - zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. Pasjonaci mogli już słyszeć o odżywkach z herbaty lub kawowych fusów. Tym razem chcemy zachęcić do wypróbowania nawozu z batatów.

Zmieszaj z wodą i gotowe. Spragnione rośliny wyrosną jak szalone

Reklama

Co warto wiedzieć na temat batatów?

Być może jeszcze kilka lat temu niełatwo było go znaleźć w polskich sklepach, ale dziś degustacja batata nie stanowi problemu, ponieważ bulwy są dostępne w większości dobrze zaopatrzonych sklepów spożywczych. Spotkasz go także pod nazwą wilec ziemniaczany, a w języku potocznym przyjęło się także określenie "słodki ziemniak".

Faktycznie, apetyczny miąższ o pomarańczowym kolorze ma dość słodki posmak, co odróżnia go od kartofli, które znamy z polskich grządek. Nie zmienia to jednak faktu, że doskonale pasuje do dań wytrawnych. Eksperymenty kulinarne zostawiamy na inną okazję - w kontekście ogrodnictwa najbardziej interesujenas zastosowanie obierek z batatów jako naturalnego nawozu.

Pokrusz i dodaj do ziemi. Nie tylko paprotki oszaleją

Obierki z batata jako nawóz: Jakie ma właściwości?

O batatach często mówi się, że są zdrowszą alternatywą dla ziemniaków. Wymienia się je także na listach superfoods - produktów spożywczych o wyjątkowo dużej kumulacji dobroczynnych składników odżywczych. Twoje rośliny doniczkowe też będą wdzięczne za taką ucztę!

Co zawierają obierki z batatów? Sprawdzą się jako nawóz ze względu na obecność fosforu, potasu, magnezu i cynku. To składniki, które wzmacniają korzenie, uodparniają na choroby i wspierają wzrost.

Jak zrobić domowy nawóz z batatów do roślin doniczkowych?

Nie pozostaje nic innego, jak przejść do działania. Na początek przygotuj nawóz z jednej bulwy.

  • Delikatnie ją oczyść, by pozbyć się ewentualnych resztek ziemi i innych zabrudzeń.
  • Obierz, a skórki zalej litrem wrzątku.
  • Odstaw na co najmniej godzinę.
  • Gdy wywar ostygnie i nabierze żółtawego koloru, przelej go przez sitko. Twoja domowa odżywka do kwiatów jest już gotowa!

Jak stosować? Mikstury używaj raz na kilka tygodni. Jeśli chodzi o porcję, przestrzegaj zasad związanych z pielęgnacją konkretnej rośliny. To ważne zwłaszcza w przypadku gatunków, które źle znoszą przelewanie. Warto pamiętać, że do podlewania roślin używać można również wody, która została po gotowaniu batatów. Nie może być ona jednak zasilona solą i innymi przyprawami.

Polecamy:

Podlewanie roślin mlekiem. Będą bujne jak nigdy dotąd

Rośliny, które czekają na ponowne odkrycie. W PRL-u były bardzo popularne

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama