Reklama

Najpiękniejsze krzewy dla niecierpliwych

Aranżacja wymarzonego ogrodu często trwa latami – dopiero kilkuletnie rośliny osiągają optymalne rozmiary i możemy się nimi cieszyć w pełnej krasie. Dlatego warto uprawiać krzewy, które szybko rosną i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Dzięki nim efektownie wypełnimy przestrzeń ogrodu i zapewnimy sobie nieco prywatności. Sprawdź, które krzewy dla niecierpliwych pięknie kwitną i są proste w uprawie.

Reklama

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka to jeden z najpiękniejszych dekoracyjnych krzewów do ogrodu. Kwitnie późną wiosną i latem – niemal w całości pokrywa się wtedy dzwonkowatymi kwiatami w kolorze bieli i różu. Niektóre odmiany mają też inny atut, czyli dekoracyjne liście. Są one intensywnie zielone i mają białe lub żółte obwódki. Krzewuszka osiąga od 0,5 do 3 metrów wysokości. Jest prosta w uprawie. Potrzebuje żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej gleby oraz słonecznego i osłoniętego od wiatru miejsca. Po przekwitnięciu powinno się skracać pędy o połowę. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby.

Dereń biały

Dereń to dekoracyjny krzew, który bardzo szybko się rozrasta i może osiągać nawet 3 metry wysokości. Nadaje się na żywopłoty i świetnie komponuje się z oczkiem wodnym. Ma pięknie ciemnozielone liście, które jesienią wybarwiają się na czerwono. Latem pojawiają się na nim kuliste białe i niebieskie owoce. Dereń preferuje wilgotne gleby, ale znosi także przejściową suszę. Nadaje się do posadzenia zarówno w słonecznym, jak i lekko zacienionym miejscu. Jest odporny na mróz i szkodniki.

Perukowce

Perukowce to zjawiskowe krzewy, których nie sposób pomylić z żadnymi innymi roślinami. Latem pokrywają się „mgiełką” – ich owocostany przekwitają i składają się z puszystych włosków szypułek kwiatów. To dzięki nim perukowce przypominają chmurkę lub watę cukrową. Każdej ogrodowej aranżacji nadają lekkość i wdzięk. Perukowce osiągają od 3 do 5 metrów wysokości, w zależności od odmiany mają czerwone lub żółte liście. Krzew jest w stanie rosnąć nawet w słabo żyznej i suchej ziemi. Dobrze znosi cięcie i jest odporny na mróz. Preferuje zasadowy odczyn gleby.

Pięciornik krzewiasty

Szybko rosnący i prosty w uprawie jest także pięciornik krzewiasty. Osiąga do 1,5 metra wysokości, a jego cechą charakterystyczną są ciemnozielone liście od spodu pokryte srebrzystymi włoskami. W czerwcu i lipcu przepięknie kwitnie – w zależności od odmiany na żółto, pomarańczowo, biało, czerwono lub różowo. Pięciornik preferuje rozproszone światło i jest odporny na suszę. Dobrze rośnie nawet w gliniastej i piaszczystej glebie.

Tawuła japońska

Tawuła to efektowny i prosty w uprawie krzew, który osiąga do 1 metra wysokości. Dekoracyjny charakter mają przede wszystkim jej liście, które kilkakrotnie w ciągu roku zmieniają barwę. Na początku wiosny są żółto-pomarańczowe, latem intensywnie zielone, a jesienią wybarwiają się na czerwono. Tawułę można też formować przez cięcie, nadając jej oryginalny kształt. Latem kwitnie na różowo, biało lub czerwono. Jest prosta w uprawie – rośnie w niemal każdej glebie, w słońcu lub w zacienionym miejscu. Jest mrozoodporna, ale wymaga podlewania w czasie suszy.

Berberys Thunberga

Berberysy w zależności od odmiany mogą osiągać od 0,5 do 3 metrów wysokości. Nadają się na żywopłoty, do skalniaków, a także jako efektowne solitery. Wiosną liście mają kolor żółty, latem zielony, a jesienią wybarwiają się na intensywnie czerwoną barwę. Wszystko zależy jednak od odmiany – dostępne są także rośliny o stale czerwonych liściach ze złotą obwódką. Berberysy są bardzo proste w uprawie. Preferują nasłonecznione miejsca, ale dobrze znoszą też półcień. Warto jednak zadbać o lekko kwaśną glebę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama