Reklama

Najmodniejsze różowe rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe stanowią nieodłączną część każdego modnego wnętrza. Ożywiają przestrzeń i nadają jej unikatowy wyraz. Kluczem do sukcesu jest jednak dopasowanie odpowiedniego gatunku do naszego wystroju. Od lat hitem są intensywnie zielone rośliny o wybarwionych liściach czy wprowadzające egzotyczny styl palmy o dużych rozmiarach. Obecnie rekordy popularności biją różowe rośliny, które idealnie pasują do wystroju z akcentami w tym samym kolorze. Świetnie podkreślają charakter nowoczesnego, ale też skandynawskiego czy minimalistycznego wnętrza. Poznaj najmodniejsze rośliny tego sezonu o niesamowitych różowych liściach.

Calathea triostar (Kalatea)

Liście kalatei wyglądają, jakby zostały ręcznie pomalowane. Na intensywnie ciemnozielonych liściach odznaczają się zachwycające różowe akcenty. Ich spód jest z kolei purpurowo-fioletowy. Roślina ma też efektowny wzniesiony pokrój i może osiągać nawet 90 cm wysokości. Gdy robi się ciemno, jej liście układają się pionowo do góry, wydając charakterystyczny szelest. Kalatea potrzebuje wilgotnego powietrza i próchniczego, lekko kwaśnego podłoża. Lubi rozproszone światło lub lekko zacienione stanowiska. Jej dodatkowym atutem jest też zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn.

Stromanthe triostar

Stromanthe zachwyca niezwykłymi liśćmi, które wyglądają, jakby rozlano na nich biało-różową farbę. Pochodzi z Ameryki Środkowej, uprawiana w doniczce potrafi osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Wymaga regularnego podlewania – powinna mieć stale lekko wilgotną glebę, lubi też zraszanie liści. W sezonie grzewczym najlepiej umieścić ją na podstawce z kamyczkami i wodą. Stromanthe preferuje też rozproszone światło i żyzną glebę. Nawożona preparatami do roślin o ozdobnych liściach odwdzięczy się olśniewającymi, barwnymi i bujnymi liśćmi.

Fittonia verschaffelti (Fitonia różowa)

Fitonia to jedna z piękniejszych roślin dekoracyjnych. Jej odmiana o różowo unerwionych liściach jest wnętrzarskim hitem. Pędy rośliny osiągają do 15 cm długości. Trzeba jednak mieść świadomość, że fitonia ma spore wymagania. Potrzebuje stanowiska w półcieniu, a także dużej wilgotności powietrza i podłoża. Niezbędna jest też żyzna, lekko kwaśna i próchnicza gleba. Fitonię można uprawiać w łazienkach z oknem, a także w szklanych słojach i kulach. Stanowi wtedy niezwykle oryginalny element dekoracji.

Syngonium Neon robusta (Zroślicha)

Syngonium przykuwa uwagę dużymi efektownymi liśćmi o strzałkowatym kształcie. Ich największym atutem jest jednak różowa barwa o perłowym połysku. Roślina świetnie prezentuje się w minimalistycznych i nowoczesnych przestrzeniach, w których dominuje biel. Warto ją też umieścić na tle zielonych roślin. Zroślicha preferuje rozproszone światło i luźną, przepuszczalną glebę. Latem potrzebuje intensywnego, a zimą oszczędnego podlewania.

Aglaonema

Aglaonema to kolejna roślina o zachwycających liściach. W zależności od odmiany mają one odcień subtelnego różu lub intensywnie różowe nerwy główne. Aglaonema potrzebuje regularnego podlewania (zimą nieco rzadszego) i wilgotnego, ciepłego powietrza. Świetnie radzi sobie nawet w zacienionych pomieszczeniach, nadaje się do uprawy w łazience. Preferuje żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne podłoże.

Hypoestes phyllostachya (Niedośpian)

Niedośpian to wyjątkowa roślina, która wygląda, jakby spryskano ją różową farbą. Ma też estetyczny zwarty pokrój i w doniczce może osiągnąć nawet metr wysokości. Potrzebuje nasłonecznionego stanowiska i wysokiej wilgotności powietrza. Lubi gliniaste podłoża, ale wymaga też regularnego nawożenia preparatami do roślin o ozdobnych liściach. Nie toleruje nagłych zmian warunków, przeciągów, a nawet dymu papierosowego – szybko zrzuca liście.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama